Ada Monroevá se se svým otcem přestěhovala z města do obce Cold Mountain, kde se okamžitě zamilovala do muže jménem Inman, který se zase okamžitě zamiloval do ní. Dvojice spolu zažila pár pěkných momentů, ale oba byli velmi zdrženliví, a než mohl jejich vztah přerůst do další fáze, přišla občanská válka. Inman narukoval do jižanské armády. Dvojice si před Inmanovým odjezdem dala polibek a slíbili si, že na sebe počkají. Inman bojoval ve válce statečně a díky němu a mužům z Cold Mountain vyhráli mnoho bitev. Jednoho dne se je seveřané pokusili vyhodit do vzduchu, ale nakonec dostali sami sebe do pasti. V té bitvě zemřelo hodně mužů, ale seveřané byli poraženi. Inman a jeho muži dostali za úkol v noci postřílet přeživší nepřátelé, ale akce se nepovedla a Inman byl vážně postřelen. Inman byl převezen do nemocnice, kam se mu po delší době dostal do ruky dopis od Ady. Ada si mezitím prošla peklem. Válka převrátila její život vzhůru nohama. Otcovo zdraví se horšilo, museli propustit všechny otroky a farma nebyla udržována. Jednoho dne otec Ady zemřel a ona byla odkázána na milodary místních. Adě nejvíc pomáhala Sally, jejíž synové odešli taky do války. Ada byla zoufalá, a proto Inmanovi napsala, aby za ní okamžitě vyrazil. Inman ten dopis dostal v nemocnici a hned, jak mohl, tak z nemocnice utekl. Tehdy už bylo jasné, že jižanská armáda prohraje, ale i tak byli zběhové zabíjeni. Inman měl před sebou velmi dlouhou cestu. Nejprve se seznámil s reverendem Veaseym, kterého přistihl, když chtěl utopit černošku, se kterou čekal parchanta. Inman ho zastavil, ženu zachránil a reverenda přivázal ke stromu, aby se každý o jeho činu dozvěděl. Později se tito dva opět setkali, reverend byl z města vyhnán a nyní je na útěku před domobranou. Dvojice byla na cestě spolu, dlouho si pomáhali a pak jednoho dne narazili na muže, kterému umřel býk v potoce a on ho nyní musí dostat z vody, protože ji zdechlina znečišťuje. Muž se dvojici odvděčil dobrým jídlem a pitím, a když byli oba opilí, přivedl muž domobranu a dvojice byla zatčena. Před smrtí zachránila Inamana skupina seveřanů, na kterou narazili. Vojáci všechny postříleli a Inman hrál taky mrtvého. Inman se pokusil od mrtvých kolegů osvobodit, ale neměl dost sil, nakonec mu pomohla jedna stařenka. Tato stařenka odvedla Inmana k sobě domů, kde mu dala najíst a vyléčila ho. Po nějaké době se vydal Inman opět na cestu, až jednoho dne narazil na dům patřící jedné vdově s miminkem. Sara nabídla Inmanovi jídlo, přístřeší a oblečení. Jeho blízkost v ní vyvolávala vzpomínky na jejího mrtvého muže. Dvojice spolu nic neměla. Ráno je překvapila trojice seveřanských vojáků, ale Inman je zlikvidoval, a tím Saře zachránil život. Pak už se vydal na cestu domů, která byla ještě dlouhá... (TV Prima)

Biopler

Romantický biják so všetkým čo k tomu patrí. Skvelá výprava podporená veľmi slušnými výkonmi množstva postáv. Emócie sa ždímajú počas celého filmu, osobne ma dostala epizóda s Natalie Portman, to bolo úchvatne zahrané. Zverstvá vojny sa snaží odľahčiť Zellweger v roli Ruby, ale hoci má veľa priestoru, mám pocit, že značne prehráva svoju rolu a nerozumiem Oscarovému oceneniu. Minghella čaroval a snímku je hriech neudeliť 5*, no ja zhreším, aj kvôli Zellweger a kvôli brutálne nalíčeným ženám v historických filmoch... viem sa zmieriť s trochou make-upu, ale aby mi Kidman došla nalíčená, ako na predávanie Oscarov, do stajne kydať hnoj, tak s tým sa veru neviem zmieriť. ()

dalziel

Roky sa nám akosi nedarilo spoločne sa stretnúť,až 13 rokov po jeho natočení.Nazov "Navrat do Cold Mauntain" v mojej hlave za tie roky narástol do niečoho obrovského,priam nadpozemského.Preto po zhliadnutí filmu nastalo mierne sklamanie,nokoľko moje predstavy boli neprimerane veľké. ()

Ozzy2

Čím víc nominací, tím větší sračka.Stačí mrknout na hodnocení zdejších "akademiků" a bylo dopředu jasné, že to bude nudnej shit.Což se ve finále potvrdilo.Po tomhle jsme línej i kliknout na odpad. ()

tranquill

"Žádnej mužskej není lepší než já, protože všichni chlapi v okolí jsou starci nebo darebáci!" Tohle romantické drama je prostě dokonalé. Silný příběh na pozadí válečných událostí a zakořeněného rasismu amerického jihu. K tomu asi největší sbírka ženských hereckých hvězd v jednom filmu. Velkolepá podívaná! ()

Razzor_82

Křehká love story vsazená do studené války Severu proti Jihu. Law a Kidman své role zahráli úžasně do hloubky a procítěně. Válečné drama o lásce a krutosti s eskalací emocí a skvělou hudbou. Příběh vykresluje krutost divokého západu a velké množství lidských charakterů od statečných až po násilnické. Zakončení je přísně kruté. 8/10. ()

junxi91

Celkem dlouhý, trochu depresivní a dost krutý film o strastech války Severu proti Jihu, soustředící se především na poslední rok tohoto krvavého konfliktu. Děj se odehrává nejprve ihned na začátku války v roce 1861, kdy se Severní Karolína rozhodne trhnout od Unie, a místní mladíci, opravující střechu kostela, se těší na válku. Nechce se jim bojovat za otroky nějakého boháče. Do města přijíždí z Jižní Karolíny také krásná Ada Monroe, dcera pastora, o kterého se má starat. Ihned se do ní zamiluje W.P. Inman, klempíř, který umí také lovit a vyplevelit pole. Ada se rychle sblíží s Inmanem a stihnou si dát jednu pusu předtím, než vypukne válka a Inman se vydává do boje. Ada mu slibuje, že na něj počká. V roce 1864 bojuje Inman v bitvě nedaleko Petersburgu a přežije výbuch a následná jatka. Po bitvě utěšuje svého známého z Cold Mountain, a jeho kolega Stobrod Thewes při tom hraje na housle. Inman skončí v smradlavé a zapařené nemocnici a zde mu sestra čte dopis od Ady, která jej prosí, aby se vrátil. Inman tedy dezertuje a vydává se vstříc dobrodružné cestě do Cold Mountain. Po cestě potká Inman zkaženého kazatele Veaseyho, který chce utopit svou omráčenou otrokyni - milenku, která čeká jeho dítě. Ti dva se dají dohromady a pokračují v cestě. Potkají mladého a bezradného muže jménem Junior, kterému chcípnul býk v potoce. Pomohou mu jej rozřezat a ubytují se u něj doma, kde je spousta ženských a všechny to chtějí dělat s Inmanem a Veaseym. Zatímco si ti dva užívají, tak to domu vtrhne konfederační domobrana, jelikož Junior ty dva zradil. A tak domobrana sebere naše dva hrdiny a společně s dalšími dezertéry táhnou spoutaní v řetězech krajinou, když je najednou překvapí unijní kavalérie. Toho dezertéři využijí a pokusí se utéct, ale domobrana je postřílí, nicméně Inman hraje mrtvého. Poté se uchýlí k neznámé babce kořenářce, která mu dá opium a pomůže mu se zotavením. Nakonec Inman dorazí k mladé vdově Sáře, která má batole jménem Ethan, a zůstane u nich. Na návštěvu přijdou tři hladoví vojáci Unie a jako rukojmího si berou nemocného Ethana a chtějí znásilnit Sáru, a tak je Inman se Sárou všechny postřílí. Mezitím v Cold Mountain zemře Adin otec, a tak zůstane Ada sama na farmě, se kterou si neví rady, obzvláště velké problémy jí dělá agresivní kohout. Pomáhají jí sousedi Esca a Sally, a jako užitečná pracovní síla se přihlásí Ruby Thewesová, zkušená farmářka a dcera Stobroda Thewese. Ty dvě se skamarádí a farmu opět zprovozní. Ada píše dopisi Inmanovi a doufá, že se opět sejdou. Místní domobrana však nenechává nikoho na pokoji a ve snaze najít zběhy se nebojí používat brutální násilí. Vede je kapitán Teague, který touží po Adě a jejím majetku, protože jeho dědovi dříve patřil velký kus Cold Mountain. Jednoho dne Teague a jeho banda navšíví a zabijí Esca a brutálně mučí jeho ženu Sally, aby donutili její zběhlé syny vylézt z úkrytu a také je zabili. Ada a Ruby najdou zmučenou Sally a snaží se jí pomoci, ona je však těžce traumatizovaná a němá. Poté se na Cold Mountain slaví Vánoce ve složení Ada, Ruby, Stobrod a jeho dva dezertérští kamarádi - hudebníci Pangle a Georgia. Hudební trio pak v noci kempuje v lese, ale bohužel je navštíví kapitán Teague a hloupý Pangle prozradí informace o tom, že jsou dezertéři, a tak je domobrana všechny postřílí. Přežije pouze Georgia, který na místo činu přivede Adu a Ruby, které zde objeví mrtvého Panglea a těžce zraněného Stobroda. A tak se všichni ukryjí v opuštěném táboře indiánů Cherokee, zatímco Ada se vydává na lov do lesa. Při tom se na jedné cestě setká se svým milým Inmanem - jaký to šťastný konec! No, vlastně ještě ne... Oba se vracejí do tábora a v noci si konečně zapíchají. Další den se vrací zpět do Cold Mountain, ale jsou obklopeni Teaguem a jeho muži, kteří zajali a mučili Georgia a zjistili, kde se ostatní ukrývají. Inman situaci zachrání a všechny je postřílí, poté se vydá za poručíkem Bosiem, a následuje přestřelka. Bosie je zabit, ale Inman je smrtelně zraněn. Smutný konec, ale naštěstí dost našich hrdinů přežije a společně oslaví Velikonoce v Black Cove. Nebylo to tedy zlé, akorát by tomu filmu neuškodila kratší stopáž, některé scény se prostě strašně táhly. Ale strašně se mi líbily ty scenérie, ve kterých byla vidět krásná příroda na americkém Jihu, louky, lesy, hory a také různá roční období. () (méně) (více)

Carreen

Téma americké občanské války mám ráda již od Jihu proti severu a proto jsem se na tento film hodně těšila. Válka je zde však pouhým pozadím děje a bitevní akce se dočkáte pouze na začátku filmu. Důležitější roli zde hraje "druhá" válka, která se odehrává v domovech jižanských vojáků, kde jsou jejich ženy ohrožovány nejen problémy, které nastaly zrušením otroctví, ale i vojáky domobrany, kteří využívají své nabyté moci. Vše je ale ve filmu pouze nastíněno, příběh je trochu zdlouhavý a a konec filmu je až příliš násilně useknut a vše je navršeno do poslední čtvrt hodinu filmu. Výborné jsou výkony všech herců, v čele s Renée Zellwager, která by si za svou roli rozhodně Oscara zasloužila. ()

VerteX

Trochu slaďárna. Počáteční scéna se "střílením krocanů" ještě vypadala docela slibně, ale zbytek mi místy připomínal doktorku Quinnovou, což zrovna není můj oblíbený styl a prostředí. Trochu nechápu, jak mohla Renee Zellweger dostat Oskara, sice má hezký obličejový repertoár, ale jinak? Nicole Kidman taky nepatří mezi mé oblíbené herečky. Ale je pravda, že film je pěkně provedený a ta část s putujícím Judem Law je slušná. Přišlo mi, že Cold Mountain nepřinesl do filmu moc nového, proto jsem dal jen tolik, kolik jsem dal. ()

loveless

Dobře, nesnáším filmy o válce a to, že ho natočil Anthony mu taky nepřidalo... Každopádně není to špatně natočené, herecké výkony taky nejsou zas tak hrozné... :) Ale, po pravdě, Nicole jsem nevěřila ani slovo. A budu jedině ráda, když tenhle film už nikdy neuvidím. ()

pistik

Vynikajúci film, ktorý úspešne spája niekoľké dejové línie (nminulosť, prítomnosť oboch postáv).Zároveň dobre kombinuje odľahčené scény s dramatickými až po niekoľké neuveriteľne brutálne pričom film nepôsobí rozdrobene a nemáte pocit, že sledujete nezmyselný zlepenec. Kidmanová a Law sú ako obyčajne výborný (hlavne Kidmannová je hádam najkrajšou herečkou akú som kedy videl). Mierne mi vadila akoby napuchnutá Zellwegerová, ktorá mi liezla na nervy od prvej scény a nechápem prečo za túto úlohu dostala oscara (ale zase keď nedostal Day-Lewis za Gangy NY, De Niro za Awakening alebo Scorsese za všetky svoje stare filmy, niet sa čomu čudovať). Taktiež potešia výkone vedľajších postáv zvučných mien. Jediné, čo filmu, ktorý kombinuje zábery krásnej (Rumunskej) prírody s bojovímy scénami vyčítať je jeho až prílišná dĺžka. Inak je tento film takmer bez chyby ()

Perr

Výprava je pěkná, válečné scény realistické, někteří herci hrají slušně (hlavně Kidman a Portman), ale bohužel romantika vůbec nefunguje, Law hraje nepřesvědčivě a celé je to zbytečně dlouhé. ()

marusaj

Silný film, který dělá dvojice Nicole Kidman a Reée Zellweger. Jude Law jim to naštěstí vůbec nekazí. Krásná výprava, užíval sem si precizní zobrazení doby války severu proti jihu. Akorát ten blonďatý poskakující ujetý záporák byl za šaška.. ()

SHA

No, nevím, nemají to bý spíš 3*? Film je úžasný. Zhruba dvě hodiny jen tajíte dech nad syrovostí podání hrůz války, zase - žádné trapně zpomalené záběry padajících těl, žádné laciné city (i ve chvíli, kdy se Imnan vrácí, tak můžete hmataelně cítit tu v podtatě trapnou situaci - co si mají říct dva lidé, co se v podstě neznají, dlouho se neviděli a všecha vlídná slova, co si řekli, tak byla vyprovokována válkou a strachem, že už se neuvidí) a celkově nepadne snad ani slovo navíc... I herecké výkony jsou silně nadprůměrné. Pak ale přijde konec, vyvrcholení a člověk jen žasne, že někdo dokáže tak úžasně se rozvíjející příběh zabít tak trapnou americkou slaďárnou, které Američani asi říkají smuntý konec... Ohraný scénář - dítě, vzpomínající milenka a štěstí vedlejších postav... Pokud se budete koukat až do konce, budete potřebovat hadr, abyste vytřeli med pod obrazovkou. ()

Luckyman

Dvoma slovami: Nádherný film! Podobne ako Cival som veľmi prežíval chvíle medzi hlavnými hrdinami a keď musel Inman odísť do vojny skoro mi roztrhlo srdce. Najdojemnejšia scéna pre mňa bola, keď sa sa Inman s Adou stretli a chodili okolo toho ako okolo horúcej kaše. Človek by si myslel, že je všetko ako má byť, ale záver mu vyrazí dych. Jude Law aj Nicole Kidman sú proste skvelí herci. ()

Acrobat

Anthony to podal sposobom napadne podobajucemu sa Legende o vasni. Neyslim vo vsetkom,a le pocitom a chrakterom postav a pribehu badat urcite podobnosti. V prvom rade som rad, ze pribeh je zasadeny do doby do akej je zasadeny. Vyznieva tak caro konania postav, moznych filmovych zvratov, aj prace s kamerou. V tomto filme je vsetko dobre, na nadpriemernej urovni. Herecke prejavy su zvladnute najednotku. Law - smely, hrdy, nebojacny, bojazlivy, nepochopeny, sklamany, zufajuci, bez nadeje, s nadejou, putujuci, vnutorne rozorvaly, cakajuci. Kidma - svojska, nevyhnutna, zufala, uznanliva, zasadaova, chapajuca, milujuca. Zellweger podava vynikajuci vykon hodny pochvaly. Verite jej co robi, kona, mysli, ako postupuje. Jej falosna tvrdost je fascinujuca, vztah s otcom vtpserkovany do psychologickej dokonaloasti. Kona famozne, jej city su nefalsone, prave, hrdinske, avsak determinujuce prostredie v ktorom je a v ktorom sa musi nachadzat ci sa jej to paci alebo nie. Hlavne postavy k sebe putuju a za tym ucelom im pomahaju vedlajsie postavy - hlavne pri Lawovej linii je tych postav viac. Kazda prinasa do jeho zivota urcity nahlad, pricom najlepsia je Portman - scnea je silna mam ju rad, je skvela a urcite by som nevahal pri likvidacii 3 vojakov pouzit rtie najnasilnejsie sceny co poznam. Stretnutie je tiche, nenasilne, hrejive, ale chladne zaroven, nevinne, cakauje na nieco vacsie, co uz vlastne prislo. Scenar teda nepostrada absolutne nic, ma vsetko co takyto film am mat, aby divaka strhol a voviedol ho do prezivania deja. Hlavne je vsak to, ze cele je to obalene v privetivej forme. Je pravda zze zameriavat a polemizovat po fromalenj stranke sa da hovorit len pri Lawovej linii - v prospech ktorej hovoria viacere bojove sceny, roznorodost postav a prostredia. KAmeraman sa predhana v tom, ako majestatnejsie nasnimat hory, masivne vrcholy tmave, osvetlene slnkom, zasnezene...Ano sneh, ten je neuveritelne vhodnym doplnkom, ktory vyzneje predovsetkym v zverecnych minutach a rozuzleni. Zaverecny boj nie je dlhy, ale trefny, logicky, realny a s citom natoceny. Prezivate, bojite sa, dufate v dobry koniec. Ci ten pride je len na divakovi, co ocakaval. Zbrane sa pouzivaju rozumne, maju relany zvuk a pouzitie. Za moje top povazujem scenu prepadnutia domu susedov (Kidmanovej) - brutalne cista a surova, tak ako to vzdy chcem. Druha je prosta - Kidman v ciernom a s klobukom na hlave, z ktoreho vypadavaju pramene zlatych vlasov, okolo nej cisto bely sneh ktory ju zvyraznuje, mieriacu kamsi reps. na nejakeho muza v dialke. Nerob to . Bola by to osudova chyba. Bum. ()

whisker

Co se dá víc od filmu čekat než nádherná hudba, zajímavý děj, překrásná příroda okolo (Cold Mountain), a vynikajicí výkony herců ? Myslím že nic. Tomuto filmu nechybí opravdu nic. Pocity jako radost, smutek, stesk, bezmoc a vztek nejsou tomuto filmu cizí, a na mě působily docela hodně. Byl to prostě zdařený koncertík. ()

Slimakovec

Příběh plný protikladů - krásný, ale zároveň krutý, plný lásky, ale zároveň i nenávisti, plný touhy a očekávání, ale zároveň i vytrvalosti a ochoty překonávat nejrůznější překážky, stopáží dlouhý, ale čas u něj uběhne jako voda. Příběh, který dokonce i mě, jakožto velkého flegmatika, dostal tak, jak málokterý jiný film. ()

Ghost Rider vs. Dracula

Ghost Rider vs. Dracula

28.08.2010

Z natáčení v Bulharsku už je dávno vyhlášená noční můra hollywoodských herců i filmařů (napůl žertem si na něj stěžovali třeba Jean-Claude Van Damme či Bruce Campbell). Co je ale horší než natáčení v… (více)

Renée producentkou

Renée producentkou

21.03.2006

Tak se zdá, že držitelka Oscara za výkon v Návratu do Cold Mountain a někdejší idol kulatějších třicítek ze dvou filmů o Bridget Jonesové, má v plánu rozběhnout také kariéru producentky. Pracovně… (více)

Law a Minghella opět spolu

Law a Minghella opět spolu

28.02.2005

Jude Law si s největší pravděpodobností zahraje v BREAKING AND ENTERING, pro Miramax Films. Lawova role se má jmenovat Will a je to londýnský architekt, momentálně se nacházející v osobní i… (více)