Gangy z Birminghamu

• Česko Peaky Blinders – Gangy z Birminghamu (více)
Velká Británie, (2013–2022), 35 h 3 min (Minutáž: 55–81 min)

Tvůrci:

Steven Knight

Cillian Murphy, Sam Neill, Helen McCrory, Iddo Goldberg, Annabelle Wallis, Andy Nyman, Harry Kirton, Paul Anderson, Joe Cole, Natasha O'Keeffe, Hugh O'Brien (více)

Veleúspěšná gangsterská sága vás přenese do Birminghamu 20. let minulého století. Rozvětvená rodina Shelbyových založí obávaný gang nazývaný Peaky Blinders. Jejich jméno odkazuje na zvyk nosit žiletky na svých kloboucích, což mnohé napovídá. Seriál vám představí krutou, krvavou, ale bezpochyby působivou kapitolu moderních britských dějin.
Výpravná gangsterská rodinná sága se skvělým obsazením včetně Cilliana Murphyho, Sama Neilla, Helen McCroryové, Annabelle Wallisové, Paula Andersona, Iddo Goldberga a Charlieho Creed-Milese. Obsazen byl i spisovatel a rastafariánský básník Benjamin Zephaniah. Příběh podle Stevena Knighta začíná v roce 1919 v chudých čtvrtích poválečného Birminghamu, kde žádné zákony neplatí. Navrátilci z války, noví revolucionáři a zločinecké bandy, ti všichni bojují o přežití v průmyslovém prostředí, které se zmítá uprostřed dramatických hospodářských změn. Zbraně propašované ze zákopů se dostávají do ulic a kdo je má, nezdráhá se je použít. Zatímco Churchill mobilizuje své jednotky zvláštního oddělení, ilegální bookmakeři vydělávají jmění v nelegálních sázkových kancelářích a traumatizovaní infanteristé zapíjejí svůj granátový šok v hlučných hospodách. Na okrajích má město stále ještě vlídnější tvář, tam cikáni a loďkaři obchodují s koňmi a věští budoucnost, avšak na vrcholu této průmyslové džungle se usazuje rozvětvená rodina Shelbyových, jejíž četní sourozenci, bratranci a strýcové tvoří ten nejkrutější gang ze všech - 'Peaky Blinders'. Svůj název si vysloužili zašíváním žiletek do kšiltů svých čepic a peníze vydělávají sázkami mimo závodiště, vybíráním výpalného a loupežemi. (Filmbox)

Recenze uživatele Arkanoid k tomuto seriálu (38)

Série 1 (2013) (S01)

Bezpečný rozbeh, ktorý veľmi neriskoval, ale ponúkol osvedčenú kvalitu inšpirovanú inými dielami. Forma takisto zaostáva, tá sa rozbehla až v druhej sérii. A kto nevidel Boardwalk Empire, môže ľutovať, lebo ten sa rozbehol s oveľa väčším počtom zaujímavých postáv oveľa úspešnejšie. Len 6 epizód môže navyše kaziť kvalitný rozbeh. ()

Epizoda 1 (2013) (S01E01)

„How do you know so bloody much?“ Cilian Murphy kráča napyšno na koni do chudobnej štvrte, dá si očarovať koňa a kričí na ľudí, aby si na neho v dostihoch stavili. Tommy Shelby chce viesť gang inou cestou ako jeho brat Arthur. Fixne stávky bez jeho vedomia a bez vedomia ich partnerov. Scéna upokojenie bývalého brata v zbrani je takisto chlapská aj dojemná. Atmosféra povojnového Birminghamu vo dne aj v noci, v interiéri či exteriéri, vyznieva naturálne a je úžasná. Zápletka hrdinov ešte len predstavuje a veľa tam toho nehrotí. Tommy ovplyvnený ženami z rodiny a halucinogénnymi drogami mi nepríde ako líder, za ktorým by som šiel. ()

Epizoda 2 (2013) (S01E02)

Bitka so žiletkami skrytými v čapiciach, jednanie s komisárom, rodinné problémy aj tie obchodné v kvalitnej vyjednávacej scéne. Poriadna, napínavá akcia ale chýbala, takisto aj zaujímavé postavy iné, okrem hlavného hrdinu. ()

Epizoda 3 (2013) (S01E03)

Tajná Grace ukazuje pazúry, Tommy v prekvapivom rozuzlení situácie s Billym Kimberom city a Arthur si prichádza na svoje so žiletkou a uchom britského cigána. Celkovo zábavné, ale stále tam chýba tá akcia. ()

Epizoda 4 (2013) (S01E04)

„What the bloody hell happened here?“ „The Lees, all of them. Cousins, nephews. Even fucking bastards.“ Úvod ľuboval väčšie násilie a akciu, ku ktorým obhužiaľ nedošlo. Tommy uzavrel strategicky výhodné spojenectvo, dohováral aj bratovi a inšpektor Campbell sa rozhodol hrať napriek dohodám špinavo. Opäť tomu chýbalo viac drámy a napätia. „Smells like Gallipolli.“ ()

Epizoda 5 (2013) (S01E05)

IRA part je najlepší, mohlo to byť ale prepracovanejšie a brutálnejšie voči obom zúčastneným stranám. Grace si plní svoju úlohu na jednotku s hviezdičkou a jej pôvab zastavuje inšpektora inak bez hraníc. Naivný Arthur narazí. Happyend v závere nechápem a som zvedavý, čo inšpektor podnikne nabudúce. ()

Epizoda 6 (2013) (S01E06)

Spoilery. Očakávaný stret gangov vyzeral sľubne, ale viac akcie a násilia opäť nedostali zelenú. Takto sa určitou trochu nepochopiteľnou zmenou pomeru síl, ženského pokusu o mier a vodcovskej šikovnosti opäť raz zvolila jemnejšia cesta. Cesta hore bola, takisto sklamanie v láske a vyrovnávanie sa s tým, Polly mala dve výborné scény, modlenie sa a ženský duel, a zo záveru bol spravený cliffhanger na ďalšiu epizódu. Stále slušné. ()

Série 2 (2014) (S02)

Videoklipové, omamné scény raz sex, inokedy vražda, s hudbou, bez zvuku dodali sérii podmanivý ráz, ktorý v tej predošlej chýbal a prispel tak ku väčšej inklinácii s postavami. Tommyho vzťahový život s dvoma ženami bol zaujímavý a nahláškovaný, rovnako ako dialógy Alfieho Solomonsa, najdivnejšieho mafiánskeho bossa na svete hraného Tomom Hardym. Mladý ambiciózny stratený syn Michael dodal rodine ďalší rešpekt, Arthurove berserk a drogové eskapády boli tiež radosť sledovať. Tommy si vyslúžil väčší rešpekt, aj keď postavami sa šetrilo, epizódy chytili viac za srdce ako predošlá séria. ()

Epizoda 1 (2014) (S02E01)

Spoilery. Najväčšie prekvapenie prvej epizódy druhej série Peaky Blinders nie je expanzia do Londýna, ale to, že Campbell Sama Neila dostal guľku do nohy a vracia sa do hry, keď to vyzeralo, že zomrie. Tommy sa spamätáva z rozchodu cez prostitútku. Doteraz rozumná Polly sa chce rozprávať s mŕtvymi cez médium. Johnova žena Esme má v sérii väčší priestor. Vyprovokovaná bitka v Londýne je výborná a osvieži, Arthur veru nikoho nešetrí. Tommy ale dostáva doma výprask a prichádza aj o zub. Zachraňuje ho len ironicky, krívajúci inšpektor Campbell. V závere opäť raz nepochopiteľný, náhodný happyend. ()

Epizoda 2 (2014) (S02E02)

Tommy sa zoznamuje s Alfiem Solomonom hraným Tomom Hardym. Arthur sa dostáva dole kvôli svojej absencii kontroly zúrivosťou a na koňa zasa cez najmladšieho brata, do toho POV kamera a anglický indie rock. Videklip sexu bez zvuku v závere potešil, forma vyjadruje drámu svojej postavy. Dostávame tu lepší spád niektorých scén. V závere sa dočkáme aj vykúpenia. ()

Epizoda 3 (2014) (S02E03)

„The distinction between bread and rum is not discussed.“ Tentoraz videoklip uškrtenia. Michael Gray má citeľné ambície a to ich ešte ani nevyslovil, k tomu aj úroveň. Tom Hardy hláškuje a zauškuje. Tommy rieši biznis aj s Adou. Arthur a John vítajú bratranca. Tommy si robí srandu z Campbella. Peaky Blinders ponúkaj odmenu na nechanie sa zatknúť bez predošlého trestu a scéna vypočúvania je veľmi vtipná. Taliani si všimnú naschvál zatknutého a vysielajú odkaz, na ktorý Thomas vymyslí odvetnú stratégiu. Okrem toho kupuje kobylu v dražbe a súťaží v nej s koniarkou a podnikateľkou May, s ktorou si padnú do oka. Nahláškovaná, rodinná, mafiánska epizóda, v ktorej berserk Arthur znova stratí hlavu. V epilógu máme cliffhanger. ()

Epizoda 4 (2014) (S02E04)

„Straighten up, soldier!“ Možno najzábavnejšia baliaca hláška nad barom a pomenovanie kobyly po bývalej. Ďalší, znova zaujímaví Tommyho dohovor Arthurovi podkreslený hudbou. Tom Hardy ako Alfie Solomon je úžasne nahláškovaný. Tommy predsa len zvádza po svojom, zatiaľ čo jeho bratia bránia rodinnú česť. Záver s inšpektorom výborný a epilóg v kvalitne nasvietenej miestnosti je už len čerešničkou na torte. „If you don’t know then you fucking don’t know, do you?“ –„We did it for the good name of the company.“ Jazykové okienko: kike. ()

Epizoda 5 (2014) (S02E05)

Peaky Blinders prežijú horšie časy a dôjde aj na obeť na živote. Michael sa zocelí nepríjemným žážitkom a pôjde z neho chlad. Tommy s oboma svojimi osudovými ženami rieši vzťahy opäť svojským spôsobom a záver s inšpektorom je ako vždy, tradične napínavý a kvalitný. ()

Epizoda 6 (2014) (S02E06)

Prevedenie plánu o pár neznámych, nejakých pár zúčtovaní, premietanie nad hrobom s cigaretou a zavretými očami tvárou k nebu a výborný epilóg, čo navnadí na ďalšiu sériu. Satisfakcia. ()

Série 3 (2016) (S03)

Začalo to zaujímavou svadobnou epizódou, pokračovalo tragédiou a počas toho bola predstavená amour fou, ruská vojvodkyňa, divoká a toxická Tommyho láska, ktorá priniesla veľa zaujímavých emocionálnych a sexuálnych scén. Paddy Considine hral svojho hajzla vynikajúco. Alfie Solomons na hrane svojho bytia vydáva zo seba najdrsnejšiu a najgurážnejšiu reč. Tommy bol vydieraný vládou, resp. jej predstaviteľmi a do poslednej chvíle nebolo jasné, kto ťahá za kratší povraz. Jedna z lepších sérií. ()

Epizoda 1 (2016) (S03E01)

Svadobná epizóda bola v rámci využívania času výborná. Konflikty mimo hlavnej siene, Arthurova reč, ktorá šla od srdca a príliš svojvoľne úprimne, Tommyho príkazy, kontrola a napadnutie čašníka, priateľská bitka Finna a vojaka, Michael si užíva prestíž, femme fatale vojvodkyňa, ruský špeh a Arthurovo riešenie situácie. ()

Epizoda 2 (2016) (S03E02)

Paddy Considine potešil v úlohe tajného kňaza, ruský šľachtic so ženou viac nudili, rovnako aj Taliani, ich plán v závere ale rozbil domček z karát. Tommy opäť raz nemá rád svojich nútených spolupracovníkov a John berie vlastnú aj podnikovú hrdosť do vlastných rúk. Umiernený Arthur je v závere znova starým známym, no epizóda ma veru nepotešila väčšinou vedľajích postáv iných národností. ()

Epizoda 3 (2016) (S03E03)

„I heard the blackbird sing.“ Tommyho stretnutie s cigánskou vedmou nebolo magické. Hlavný hrdina to preháňa s pomstou, až je to desivé a jeho bratia sa mu vzoprú. Tommy je na večeri znechutený z kňaza a osamote prezrádza mladej vojvodkyni, že kňaz pracuje aj pre druhú stranu a pýta si povolenie zabiť. Špionáž nie je gangsterka, ani keď v nej figurujú gangstri a ja som fanúšikom pritívnejšieho žánru. ()

Epizoda 4 (2016) (S03E04)

Spoilery. Vymazanie spomienky na otca na začiatku, predstavenie plánu a opekanie jeleňa v daždi. Tommy nechal prederaviť pneumatiku vojvodkyninho auta, aby si ani jeden z nich nerozmyslel prespatie u neho. Konečne amour fou, toxický vzťah a šialené príhody, ktorými ona odhalí jeho slabosti. Scény chystania sa a prevedenia Tommyho plánu zabitia kňaza sú štylizované pútavou kamerou s rýchlym zameraním sa na detaily a POV, rovnako ako dynamickou hudbou od The Last Shadow Puppets. Tommy dostáva otras mozgu a je pozoruhodné, koľko vecí dokáže po ňom vybaviť. Neuveriteľné sa stáva skutočnosťou a balansuje to na žánri fantasy. Ale záver, ktorý odkazuje na smrteľnosť, je výborný. ()

Epizoda 5 (2016) (S03E05)

Rekonvalecencia trvá tri mesiace, ale je zobrazneá krátko, napriek tomu má v sebe istú mágiu, rovnako ako rozjímanie a Michaelova žiadisť zabiť. Arthur sa musí ovládať, aby popolníkom nerozmlátil Alfieho, ktorý má opäť výborné hlášky. Traja bratia Blinders vystupujú z auta a scénu štylizuje Archi Bronson Outfit. Arthur a John musia prejsť inšpekciou, Arthur rovno dôkladnou, kde si ho berie do rúk vojvodyňa. Na spečatenie dohody tu máme orgie a ďalšiu výbornú hudbu. Na záver už len Athurovo premietanie, predstavenie ďalších verných chlapov s dôrazom na multirasovú propagandu a Michaelova motivácia. ()

Pokračování Peaky Blinders obsazuje další hvězdy

Pokračování Peaky Blinders obsazuje další hvězdy

29.08.2024

Příznivci těžkých akcentů, začouzených ulic a drsňáckých charakterů se mohou těšit na nový film od Netflixu, který nás vrátí do světa Gangů z Birminghamu a naváže na jejich poslední šestou sérii.… (více)

Tvůrce Gangů z Birminghamu dělá seriál o Ferrari

Tvůrce Gangů z Birminghamu dělá seriál o Ferrari

15.07.2022

Británie centrem natáčení v Evropě

Británie centrem natáčení v Evropě

27.11.2021

Na starém kontinentu stále častěji vznikají nejen evropské, ale také hollywoodské produkce, a mnoho z nich míří do Spojeného království. V britském Liverpoolu se teď rozvíjí projekt, který má místní… (více)