Dramatické převyprávění života fascinujícího panovníka Ludvíka II. Bavorského. Od jeho naivních politických ambicí, přes obsedantní výstavbu extravagantních paláců až k pozvolnému ústupu do osamělé říše snů. Píše se rok 1864. Po smrti krále Maxmiliána II. nastupuje na bavorský trůn tehdy pouze osmnáctiletý korunní princ Ludvík. Brzy promění své království v centrum krásy, jemuž vládne umění. Poté, co nenajde pochopení u svých poradců, se obklopí prosťáčky a hledá přátelství tam, kde by mohla vykvést láska. Richard Wagner mezitím obratně využívá Ludvíkovy vášně pro své velkolepé opery. Po válečném debaklu se Ludvík stahuje do říše snů a plení královskou pokladnu výstavbou paláců zrozených ve své fantazii. Slunce Ludvíkova života pomalu zapadá, ale jeho legenda už navždy zapustila kořeny. (Cinemax)

robbez

Zobrazit tak složitou a zvláštní osobnost jakou byl Ludvík Bavorský je po všech stránkách hodně obtížně. V tomhle případě se to podle mého názoru podařilo. Film nabízí časově i tematicky komplexní a vyvážený pohled na Ludvíkův vnější i vnitřní život. Ludvík nebyl jen autistický blázen a fantasta, který rozhazoval státní peníze za megalomanské stavby a osobní přepych. Zřejmě opravdu idealisticky věřil, že umění a krása může zkvalitnit společnost a odstranit války a politikaření. Jeho představa umění byla asi příliš teatrální a z dnešního pohledu poněkud kýčovitá, ale to co kolem sebe vytvořil je v něčem i dnes fascinující. V osobním životě byl v zásadě nešťastný, protože až příliš jasně pociťoval a vnímal rozpor mezi svým vysněným světem a skutečností, která ho ubíjela a ničila. Problém měl také v komunikaci s lidmi. Možná skutečně trpěl potlačovanou homosexualitou, ale především nebyl schopen navázat fyzický ani emocionální vztah s jiným člověkem. Nedokázal totiž opustit svůj vnitřní svět, kam zase nikdo jiný nepronikl. Všechny tyto aspekty jeho osobnosti film citlivě postihuje. ()

viax

Film stojí i padá spolu s představitelem Ludvíka Sabinem Tambreou. Charismatický astenický snílek s nevyvinutým libidem zaměřeným k homosexualitě, se silně uměleckými vlohami vezme veškerý prostor jen pro sebe, ostatní herci mu zdatně sekundují, a ve chvíli, kdy postavu přebírá jiný herec, můj zájem upadá. Škoda, že nebyla dodržena fyziognomie mladšího představitele, ale nemohla jsem se už vžít do postavy. ()