Reklama

Reklama

Bažanti jdou do boje

  • Francie Les Bidasses s'en vont en guerre (více)

Obsahy(1)

Chlapci z Les Charlots právě nastoupili do armády a hned skončili ve vězení. První, co je čeká, je stříhání. Značně směšní a ostříhaní Les Charlots dostanou od svého seržanta první úkol. Mají na střelnici ukazovat svým kolegům-vojákům zásahy do terčů. Tato činnost však skončí doslova fiaskem a seržant Bellec, který je má na starosti, jim dá za trest absolvovat zrychlený přesun s plnou polní. Zrychlený přesun skončí – jak jinak – opět basou. Bellec však nehodlá nechat mladíky jen tak ve vojenské base zahálet, proto jim dá několik pracovních úkolů. Výsledkem je pověšení Bellecova přebarveného spodního prádla na vlajkový stožár společně s národní vlajkou. Do kasáren přijíždí krásná poručice z velení armády. Ta provede u Les Charlots psychologické šetření. Les Charlots jsou obratem propuštěni z vězení a mají asistovat u zdravotního vojenského stánku ve městě, kde se provádí nábor civilistů do armády. Vše skončí útěkem Les Charlots před davem civilistů, kteří je ženou až do kasáren. Následuje opět basa. Bellec si Les Charlots vezme s sebou do domu plukovníka. Chlapci mají za úkol přečerpat palivový mazut do kotelny plukovníkova domu. Místo přečerpání do zásobníku kotelny však chlapci vypustí mazut do plukovníkova bazénu, kde se v tu chvíli koupe plukovníkem pozvaná společnost. Bellec, který byl také pozván, utíká do kotelny zabránit dalším škodám. Nakonec vše skončí nejenom zničeným bazénem, ale i mazutem vyplavenou kotelnou a opilými Les Charlots, kteří vypili plukovníkovu sbírku vín. Z vězení, kam Les Charlots obratem putovali, však hoši uprchnou ve chvíli, kdy do stěny vězení narazí nákladní vůz, jenž uklouzl na armádní polévce, kterou Les Charlots vylili okny vězení na silnici. Bellec uprchlíky honí po místní pouti. Nakonec se Les Charlots podaří utéct na venkov. Tady se probudí na jediném statku, který zůstal nevykoupený uprostřed vojenského prostoru. Rodina Brugnonových odmítá statek armádě prodat. To už ale ke statku najíždí plukovník s Bellecem a vojáky a chtějí okolo statku provádět vojenské cvičení. Účelem je donutit madam Brugnonovou opustit i s celou rodinou statek... (TV Prima)

(více)

Recenze (152)

petaspur 

všechny recenze uživatele

Když jste mladý, nevázaný, líný a neuznávající autority, tak není nic moudřejšího, než vstoupit do armády. Pokud kolem sebe máte další tři vaše duševní klony, tak je velmi pravděpodobné, že váš hřbet zůstane rovný a padat budou hlavy těch, kteří vás pustili do knihovny přečíst si něco o vašem dědovi Švejkovi. ()

SOLOM. 

všechny recenze uživatele

Už v dětství jsem na tomto filmu „ulítával“ a mám jej ze všech dílů společně s Velkým bazarem nejraději. Les Charlots a jejich filmy – to je jak jízda na horské dráze. Solidní kousky střídají ty slabší a jsem rád, že v roce 1974 se alespoň jeden trefil přesně do mé noty (oba díly Mušketýrů mě moc nebavili). Tady jsem samozřejmě uvítal návrat do kasáren a jak se říká, změna je život. Pánové se ostříhali a po počátečních trampotách ve vězení se přesouváme na statek. Kromě opravdu pěkných děvčat tu na nás čeká i celá řada humorných scén a momentek a já se bavil opravdu královsky. Asi nikdy nezapomenu na scénu s útokem na statek a výkaly býka. Takže v tomto případě půjdu s hodnocením samozřejmě hodně nahoru. Já byl spokojený. 80% ()

Reklama

octopuska 

všechny recenze uživatele

Staré dobré a nesmrtelné francouzské komedie. Les Charlots byli geniální. Viděno stokrát a znovu, pořád je to geniální. Staré dobré časy a velká nostalgie. V sokolovně za sedm korun minimálně jednou týdně, dokud to hráli. Spolu s Velkým bazarem a Blázny ze stadionu skvělá zábava, která se ani za tisíc let neomrzí. ()

Segrestor 

všechny recenze uživatele

V době, kdy svět ovládl herecký spolek Monty Python z Anglie, nemohla přece velká Francie zůstat pozadu, anebo to byl celosvětový trend, který se vyznačoval třeštěním na druhou neboli humorem ad absurdum. Možná si to srovnání nezaslouží, ale přišlo mi po celou dobu, že to jaksi kopíruje snahu o nenávazný humor, skeče a gagy zasazené do různých ikonických prostředí, zde kasárna nebo venkov, oblíbená i u Monty Pythonů. Proč nebýt konkrétní. Bažanti procházejí martyriem vojny tak, že na sebe lepí jednotlivé skeče: výcvik, kasárna, u lékaře, přehlídka, vězení atd. To vše najdeme i u Britů. On už i obal DVD evokuje legendární montypythonovský skeč o sportovním programu pro pacienty chirurgie. O to víc mi přijde zvláštní, že v totalitním Československu tehdy pouštěli francouzské bažanty, ale britské krajty ne. Každopádně, když se divák odprostí od této srovnávačky, u filmu se vydatně pobaví. Některé nápady, zvlášť ty originální, stojí za to. Některá místa vyzní dost trapně, ale věřím, že tenkrát se tomu museli lidi strašně řechtat. ()

argenson 

všechny recenze uživatele

Řekl bych, že stupeň obliby filmů s Les Charlots se dost odvíjí od toho, kterej z nich jsme viděli první. Proto u mě vždycky povede Velký bazar. Tihle bažanti jsou zábavní jenom průměrně, ale zvláště Jacques Seiler si to musel moc užít:-) Závěrečná část s bitvou o statek je sice narvaná vtipama, ale mě osobně se vnucuje srovnání s filmem Mandrin, který jsem viděl nedávno. Takže celkově jen lehce přes 50%. ()

Galerie (5)

Zajímavosti (7)

  • Ve francouzských kinech viděly film více než čtyři milióny diváků a jednalo se o 6. nejúspěšnější titul za rok 1974. Režisér Claude Zidi ve stejném roce zaznamenal podobný úspěch ještě s komedií Hořčice mi stoupá do nosu (1974) s Pierrem Richardem. (argenson)
  • Ve filmu si zahrál tehdy pětiletý syn Jeana Sarruse, Dorian - chlapce z vesnice. (hankabar)
  • Když chlapci z Les Charlots vyklopí z vězení na seržanta Belleca (Jacques Seiler) nudlovou polévku, má v detailu v čase 29:12 nudle na své levé straně čepice, ale pak ve vězení v čase 29:50 a později má nudle na čepici na obou stranách. (marcel5)

Reklama

Reklama