Manželé Mrázovi se chystají do lázní a jejich syn Petr na prázdniny k babičce a dědovi na venkov. Do zmatku a všeobecného shonu přijde matčina kamarádka Alice, která odjíždí k moři a chtěla by, aby se jí Petr postaral o psa Bleka. Přes matčin nesouhlas a potíže s autem nakonec přece jen odjíždí chlapec se psem. Radost z jejich příjezdu má především svérázný děda, který potřebuje spojence proti babičce, jež nemá pochopení pro jeho furiantské kousky. Například právě prodala jeho pušku hamižnému Plavcovi. Ten se s ní pokusí zastřelit Bleka, který uteče při procházce, ale děda Petra uklidní, protože z pušky upiloval mušku. Tím však jeho problémy teprve začínají. A nejen se psem, ale také s partou místních dětí. Jejich vůdce Jarda ho vyprovokuje, aby je svezl otcovým autem, což skončí katastrofou. Potom kluci navedou Petra, aby řekl jednomu z řidičů svážejících z polí obilí, že se mu sype zrní. Petr netuší, že jde o místního rváče a výtržníka. Muž, který byl kdysi nápadníkem jeho mámy, mu ale nakonec poděkuje, čímž naštve Jardu, který ze msty pustí Bleka z vodítka. (TV Nova)

Lupes

Tohle je prostě paráda, relaxace, nádhera! Dá se na to koukat s malými dětmi, byť to není animované, smát se, byť to neparoduje svět dospělých a nestojí to na nadsázce. Navzdory banálnosti příběhu to není slátanina. Ach (!), realita může být tak báječná a obyčejné vztahy tak naplňující, obzvláště tváří v tvář obskurně komiksové módě plné vztahového kýče a heroické absurdity. ()

topi80

Jeden z nejodlehčenějších a nejveselejších dětských filmů. Chválit Tomáše Holého je trochu klišé, ale on ty zvědavé městské kluky nehrál, on jimi prostě byl (i proto se rozumně rozhodl v pubertě s herectvím nepokračovat). Tady se ale o zábavu stará hlavně děda. ()

Mykhaluu

Já nikdy úplně nerozdýchal scénu s Drtikolem (Kratinou), který si málem podá desetiletého kluka! :-D :) Tomu říkám správná filmová zvěř! :) ()

Kubi21

Dám plnou nálož, protože jako kluk jsem také léto trávil u dědy na venkově. Sice žádný Drtikol ani střelec Plavec nebyl, ale to nevadí. Tohle je chvílemi tak ujeté a střeštěné, že se směji pokaždé co na to koukám. Tomáš Holý je jako vždy skvělý, ale tady už mým favoritem není. Tady je skvělý Jiří Hrzán, Oldřich Navrátil, výborná babička Věra Tichánková a dokonalá lehce zpomalená Naděnka Konvalinků. Její vesnická (omlouvám se) slípka je famózní. ()

macetoma

Stále výborný Tomáš Holý, ale on sám už tehdy odrůstal chlapeckým střevícům a asi cítil, že už to není úplně ono. Dávám tři hvězdy, byly to krásné dětské filmy a prázdniny u babičky a dědečka si snad ještě pamatujete, no né? No jo. P.S. Carmagedon na dvoře byl luxusní. ()

Havala

Pane Drtikol, sype se vám zrní!!! Feniální komedie s legendárními scénkami která po letech je trošku omšela. Koneckonců stará je jak já. ()

subic

Taťka Hrzán, Drtikol Kratina, nabouraná Škoda 100, jeden pas a prázdniny u babičky a dědy. Super podívaná i po letech. Mám to mnohem radši než velryby a trnkové keře. ()

MirkaP

Po letech viděno znovu dospělýma očima a jsem překvapená, jak to na mě funguje i po té době. Snad ještě víc dokážu docenit dospělé postavy. Vtipný dědeček, zlý soused a zuby v kýblu. ()

Gamekeeper77

Skvělá letní srdcovka mých dětských let mě nenechává netečným ani teď, v pokročile mladým věku. Sladká prázdninová atmosféra českýho venkova, slunce, seno a sype se Vám zrní pane Drtikol. Moc hezký. 85%. ()

Ocelotr

4 hvězdy za to, že "rodinné filmy/komedie" byly před revolucí točeny jakoby s lehkostí a brali jsme je jako samozřejmost, kterou po revoluci málokdo napodobil. Možná Kolja, i když ten není až tak pro děti, Obecná škola a jinak nevim. Věci jako Freonový duch, Jak se krotí krokodýli mě nic neříkají. navíc můj šéf je klon Drtikola. A Pepa Kostižrout je záporák jak má bejt. ()

Tominni

Kde máš zuby? V kýblu......hezká dětská prázdninová komedie, někdy si říkám, proč podobné filmy už dnes vůbec nevznikají, i když je pravda, že druhý Tomáš Holý už asi nikdy nebude, který těmto filmům dodal to potřebné kouzlo. ()

Cibulka_C

Tohle je základ československé kinematografie a hotovo. 👍🏻 Zaprvé proto, že je od té doby Vladimír Kratina (✨totální crush material✨) nazýván Drtikolem, zadruhé proto, že tu hraje Tomáš Holý a pes a zatřetí proto, že si všichni z tohodle filmu pamatujeme hlášku, že se Drtikolovi sype zrní, nebo jak si Oldřich Navrátil jakože vylámal všechny zuby kvůli tomu kýblu. 🥲 Tohle si myslím stačilo k tomu, aby se to stalo jasným základem československé kinematografie. Podle mě u nás v minulým století vznikaly nejlepší dětské filmy, protože tohle má tak neuvěřitelný kouzlo. Všichni jsme to viděli a známe to, milujeme to a obdivujeme Tomáše Holého‼️ Takže all in all, za mě je snímek úžasnej, všichni by ho měli vidět a také jej pokládat za základ naší kinematografie. 🙌🏻 ()

PlysovyMacko

Milá komédia o mestskom chlapcovi, ktorý trávi prázdniny na dedine aj s nevychovaným psom a robí neplechu. Potešila ma letná atmosféra a najvtipnejšia scéna bola parkovanie auta. ()

rafix

Perfektní letní komedie s vynikajícím Tomášem Holým. Vtipné hlášky jsou dobré. Film vždy potěší i po tolika letech. Mě určitě. ()

Spielbergo

I když mě to tak úplně nechytlo tak je to pořád hrozně milé. A zásluhu na tom má hlavně destetihvězdičkový Tomáš Holý, který pro mě zůstává jedním z největších herců 20. století - celosvětově. A ještě jedna věc - až vyrostu, chtěl bych být fešnej drsňák v tatře jako pan "Drtikol".. :-)) ()

Zemřela herečka Hana Maciuchová

Zemřela herečka Hana Maciuchová