Reklama

Reklama

Old Shatterhand

  • Západní Německo Old Shatterhand (více)
Trailer 2

Obsahy(1)

Vinnetou usiluje o uzavření mírové dohody mezi indiány a bělochy. Tomu se však snaží zabránit kapitán Bradley, jenž se za tím účelem spolčil s desperátem Dixonem. Ten ve spolupráci s proradnými Komanči přepadává osadníky a na místě masakrů nechává těla zabitých Apačů, jež mají Vinnetouův kmen očernit. Do zajetí protivníků upadl Vinnetouův adoptivní syn Tujunga, ale zachrání ho hrdinný Old Shatterhand. Ten se vydává za míšenkou Palomou, kterou má doprovodit do bezpečí, ale zjistí, že u ní nalezl útočiště syn pobitých osadníků, jenž by coby svědek mohl mít zásadní roli v celém konfliktu. Vinnetou mezitím ve snaze zabránit otevřené válce mezi Apači a Komanči vyzývá na souboj muže proti muži svého rivala, náčelníka Velkého medvěda… Úspěch Pokladu na Stříbrném jezeře podnítil k natáčení dalších mayovek nejen původního producenta Horsta Wendlandta, ale i jeho největšího konkurenta Artura Braunera, šéfa společnosti CCC Film. Ačkoli Wendlandt vlastnil práva na veškeré Mayovy knihy odehrávající se na Divokém západě a měl na účinkování v nich smluvně vázané i hlavní hvězdy Pierra Brice a Lexe Barkera, Brauner prostě přišel s projektem Old Shatterhand. Jelikož žádná kniha s tímto názvem neexistovala, nemohl Wendlandt proti tomu nic dělat. Výrobu filmu provázela řada nesnází, především pak opakované výměny scenáristů, kdy poslední dokonce proběhla ještě v první den samotného natáčení. Podobné průtahy provázely i angažování režiséra, ale bez komplikací se neobešlo ani samotné natáčení, stižené různými nehodami i nepřízní podzimního počasí. Částečně kvůli průtahům, ale především díky vysokým ambicím Artura Braunera i finančním nárokům Lexe Barkera se film Old Shatterhand stal nejnákladnějším projektem v celé sérii mayovek z šedesátých let. Rozpočet byl ale vyrovnán úspěchem snímku a jeho prodejem do desítek zemí, dokonce včetně bývalého Sovětského svazu. (Česká televize)

(více)

Videa (3)

Trailer 2

Recenze (198)

HiddenDragon 

všechny recenze uživatele

Jiny producent, ale na tehdejsi dobu velmi nakladna mayovka s Bricem a Barkerem. Tentokrat dostava logicky vice prostoru Old Shatterhand, ktery musi prijit na stopu bande, ktera nechce mir s Apaci, protoze touzi po jejich pude. V pozadi cele operace stoji kapitan Bradley, dustojnik z pevnosti Fort Grant, spolupracujici s mistnimi bandity vedenymi Dixonem. Vystupuje tu take Paloma Nakama, Bila holubice od Sumicich vod (dcera belocha a Apacky), ktera se stara o duleziteho detskeho svedka vyvrazdeni holandske farmy. Jeji herecka predstavitelka byla v tomto filmu nejvetsi zenskou hvezdou. Objevuje se taky Vinnetouuv adoptivni syn Tujunga a vubec Apacove jako kmen tu maji asi nejvice prostoru ze vsech filmu, vc. zaverecne velke bitvy. Atmosferou je tento snimek sice dost ve stinu klasicke vinnetouovske "tetralogie", ale i tak stoji za zhlednuti. Navic ma skvelou ustredni skladbu - jakousi kombinaci "Sedmi statecnych" a "Pokladu na Stribrnem jezere". ()

Agatha 

všechny recenze uživatele

Trochu jiný a opomíjený Vinnetou se skvělou ústřední hudbou Rize Ortolaniho. Právě nad absencí proslulé hudby Martina Böttchera se někteří pozastavují, ale mě se zamlouvala. Je sice znát, že film natáčela jiná společnost, ale laťka se hodně blíží nejlepší čtyřce. Je sice trochu rozvleklý, ale na druhou stranu se nebojí ukazát trochu krve a násilí. Dřív se mi tato "nemayovka" moc nelíbila, ale po dnešku jí přícházím na chuť. ()

Reklama

Allien.9 

všechny recenze uživatele

Kult a zároveň jeden z filmů mého dětství, který neztrácácí kouzlo ani po dvaceti (od svého vzniku dokonce padesáti) letech a desítkách zhlédnutí. Westernový klenot.:-) Velká pětka podle oblíbenosti: "Vinnetou", "Poklad na Stříbrném jezeře", "Vinnetou: Poslední výstřel", "Vinnetou: Rudý gentleman" a "Old Shatterhand". ()

cheyene 

všechny recenze uživatele

Chyba: Ve scéně, v níž na základně jeden z vojáků říká, že Vinnetouvi se nedá věřit, má důstojník za ním na rukávu žlutě vyznačenou hodnost - 2 šipky, které směřují dolů. V jiném záběru je má tentýž voják také, avšak jsou obráceně - směřují nahoru. (Možná, že jejich směr jsem popletl a je to opačně. Nejprve nahoru a pak dolů, každopádně jde o nedostatek.) ()

anli 

všechny recenze uživatele

Klasická Mayovka,patřící po zlaté čtyřce,k těm nejlepším.Je to opravdu nejdelší a nejrealističtější Mayovka a také ta nejdražší.A je to na ní vidět.Akcí je tu opravdu dost,kamera je výpravnější a příběh drží Mayova ducha a snaží se vystihnout atmosféru knih,i když s nimi nemá opět nic společného, kromě jmen hrdinů.Film je opravdu slušně napínavý,je tu opět krásná krajina,jen je možná o trochu méně romantický,neboť mírně přitvrdil,což mu myslím prospělo,neboť nekopíruje ty předešlé.Mám tenhle příběh rád,i když není knižní.Drží se Mayových hodnot a zachovává onoho ducha předlohy,statečnosti a čestnosti.Barker a Brice jsou skvělí a ostatní herci jim perfektně sekundují,včetně svalnatého Gojko Mitiče.Dávám 75% a kdepak zůstala ležet ta medvědobijka? ()

Galerie (21)

Zajímavosti (42)

  • Film měl na tehdejší dobu velmi vysoký rozpočet 4 milióny marek. (Stocki)
  • Ve filmu se objevilo na 500 komparsistů, ušilo se více než 600 indiánských kostýmů a na 400 uniforem vojenské kavalérie. Vyrobeno bylo i 14 krytých vozů a používalo se 300 revolverů. Místo natáčení bylo vzdálené 140 kilometrů od hotelu a hlavní představitelé proto museli každý den dojíždět. (Stocki)
  • Snímek je nejdražší Mayovu adaptací a zároveň jedinou, která byla natočena na 70mm film. (Terva)

Reklama

Reklama