Reklama

Reklama

Old Shatterhand

  • Západní Německo Old Shatterhand (více)
Trailer 1

Obsahy(1)

Vinnetou usiluje o uzavření mírové dohody mezi indiány a bělochy. Tomu se však snaží zabránit kapitán Bradley, jenž se za tím účelem spolčil s desperátem Dixonem. Ten ve spolupráci s proradnými Komanči přepadává osadníky a na místě masakrů nechává těla zabitých Apačů, jež mají Vinnetouův kmen očernit. Do zajetí protivníků upadl Vinnetouův adoptivní syn Tujunga, ale zachrání ho hrdinný Old Shatterhand. Ten se vydává za míšenkou Palomou, kterou má doprovodit do bezpečí, ale zjistí, že u ní nalezl útočiště syn pobitých osadníků, jenž by coby svědek mohl mít zásadní roli v celém konfliktu. Vinnetou mezitím ve snaze zabránit otevřené válce mezi Apači a Komanči vyzývá na souboj muže proti muži svého rivala, náčelníka Velkého medvěda… Úspěch Pokladu na Stříbrném jezeře podnítil k natáčení dalších mayovek nejen původního producenta Horsta Wendlandta, ale i jeho největšího konkurenta Artura Braunera, šéfa společnosti CCC Film. Ačkoli Wendlandt vlastnil práva na veškeré Mayovy knihy odehrávající se na Divokém západě a měl na účinkování v nich smluvně vázané i hlavní hvězdy Pierra Brice a Lexe Barkera, Brauner prostě přišel s projektem Old Shatterhand. Jelikož žádná kniha s tímto názvem neexistovala, nemohl Wendlandt proti tomu nic dělat. Výrobu filmu provázela řada nesnází, především pak opakované výměny scenáristů, kdy poslední dokonce proběhla ještě v první den samotného natáčení. Podobné průtahy provázely i angažování režiséra, ale bez komplikací se neobešlo ani samotné natáčení, stižené různými nehodami i nepřízní podzimního počasí. Částečně kvůli průtahům, ale především díky vysokým ambicím Artura Braunera i finančním nárokům Lexe Barkera se film Old Shatterhand stal nejnákladnějším projektem v celé sérii mayovek z šedesátých let. Rozpočet byl ale vyrovnán úspěchem snímku a jeho prodejem do desítek zemí, dokonce včetně bývalého Sovětského svazu. (Česká televize)

(více)

Videa (3)

Trailer 1

Recenze (198)

Radiq 

všechny recenze uživatele

Zvolilo se jiné hudební theme, než bylo ve všech filmech s Vinnetouem a Na Stříbrném jezeře, což se mi libilo, protože je to dobře chytlavá melodie. Sam Hawkens zas perlí: "Co to taháš za meteřskou školku?" Trapny bylo jak Vinnetouův dvojník byl v některejch scénách hrozně moc poznat... Jinak to ničím nevybočuje z filmů o OS&V... ()

Vyhy 

všechny recenze uživatele

Už to postrádá to hlavní kouzlo té trilogie s Pokladem, přesto to vzásadě není o tolik horší. Je pravdou, že natažená stopáž vždy překvapí, ale zase na druhou stranu měli asi větší rozpočet a vizuál je povedený. Divák musí ale být rád, že jsme neskončili pár filmy a máme možnost s touto legendární dvojicí pobýt o trochu déle. ()

Reklama

anli 

všechny recenze uživatele

Klasická Mayovka,patřící po zlaté čtyřce,k těm nejlepším.Je to opravdu nejdelší a nejrealističtější Mayovka a také ta nejdražší.A je to na ní vidět.Akcí je tu opravdu dost,kamera je výpravnější a příběh drží Mayova ducha a snaží se vystihnout atmosféru knih,i když s nimi nemá opět nic společného, kromě jmen hrdinů.Film je opravdu slušně napínavý,je tu opět krásná krajina,jen je možná o trochu méně romantický,neboť mírně přitvrdil,což mu myslím prospělo,neboť nekopíruje ty předešlé.Mám tenhle příběh rád,i když není knižní.Drží se Mayových hodnot a zachovává onoho ducha předlohy,statečnosti a čestnosti.Barker a Brice jsou skvělí a ostatní herci jim perfektně sekundují,včetně svalnatého Gojko Mitiče.Dávám 75% a kdepak zůstala ležet ta medvědobijka? ()

Marigold 

všechny recenze uživatele

Ačkoli tenhle film stojí mimo legendární trilogii a nikdy nedosáhl věhlasu Stříbrného jezera, je velice zábavným příspěvkem do rodiny mayovkových westernů. Ačkoli... S dílem Karla Maye ho zjevně spojují jen jména hrdinů a narozdíl od filmové trilogie se vykazuje trochu nepochopitelnými odchylkami v atmosféře (snaží se být výpravnější a jaksi věrohodnější, co se reálií týče, výsledek však sotva ohromí) a charakterech postav (Vinnetou působí animálním a nerozvážným dojmem)... Zápletka je hodně poplatná Rudému gentlemanovi a její povedenější variaci lze najít v Posledním výstřelu, ale nešť... Napínavé to je, jugoslávské přírodní skvosty jsou lahůdkou pro oko, papundeklové kaktusy zákuskem pro bránici a Lex Barker přesně tak heroický, jak jsem ho v dětství zbožňoval. Soundtrack je docela slušná vykrádačka spaghetti westernů a i kvůli němu celkový dojem odpovídá spíše třem hvězdičkám... Prostě tomu chybí ta vřelost a domáckost slavnějších filmových mayovek. ()

Maynard. 

všechny recenze uživatele

A stejně, kdo z Vás nemá rád tyhle krásně naivní májovky. Asi bych tomu ani neříkal westerny, páč když se to srovná s takovými jako třeba od božského Sergia, tak by se tomu člověk mohl jen smát. KAždopádně tahle nerozlučná dvojice - Vintentů a Olda Šetrný patří mezi to nejlepší, nejčestnější a nejdobrodružnější, co kdy zabíjelo lidi :o). Tady v tom dílu sem docela čučel, když Vinetů skutečně zabil v souboji náčelníka kmene Siuxů... To Olda, ten všechny souboje řešil pěstí do hlavy :o). Ať to vezmeš kolem a kolem, dycky za vším hledej prachy. A to bohužel i v takle hezký indiánce. Dokavaď se tady v těch filmech neobjeví Old Firhend nebo Šurhend, tak se to ještě dá. Pak už je to uplně v prdeli :o)) ()

Galerie (21)

Zajímavosti (42)

  • Natáčení začalo 23. září 1963 v Národním parku Krka a skončilo 11. listopadu 1963. (hippyman)
  • Při natáčení v Ulcinj v nejjižnější části Jugoslávie byl štáb kvůli výpadku pitné vody v hotelu Jadran nucen čistit si zuby vínem. (hippyman)
  • Původním návrhem na název filmu byl Old Shatterhands grösstes Abenteuer (Old Shatterhandovo největší dobrodružství), nebo Old Shatterhands grosses Abenteuer (Old Shatterhandovo velké dobrodružství), nakonec však zůstalo jen u názvu Old Shatterhand. (hippyman)

Reklama

Reklama