Reklama

Reklama

Obsahy(1)

Llano Estacado jako by bylo nejméně pohostinným místem na slunci. Přes tuto vyprahlou poušť musí projet kryté vozy přistěhovalců směřujících na Západ. Čeká je tu nejedna útrapa – nejen žhavá výheň, ale i Supové. Tak si říkají bandité, kteří přepadávají vysílené osadníky, aby se zákeřnou lstí zmocnili jejich majetku. Vinu pak svalují na hrdý indiánský kmen Šošonů. Mladý syn lovce medvědů Baumanna, Martin, společně s Vinnetouem a Old Surehandem chtějí toto místo zbavit jeho věčného prokletí. Je to však úkol nad jiné obtížný... Film Mezi supy vznikal jen několik týdnů po dokončení předchozí mayovky v produkci společnosti Rialto Film, druhého dílu centrální trilogie Vinnetou – Rudý gentleman. Původně měl ve vyprávění po boku indiánského náčelníka figurovat jeho chrabrý přítel Old Shatterhand v podání Lexe Barkera, ale pak se producentovi Horstovi Wendlandtovi podařilo angažovat Stewarta Grangera, hollywoodskou hvězdu předchozího desetiletí proslavenou snímky jako Doly krále Šalamouna a Scaramouche. Již hotový scénář byl následně přepracován, aby se druhou hlavní postavou vedle Vinnetoua stal doposud opomíjený hrdina z Mayových knih Old Surehand. Také štáb doznal změn, když se Wendlandtovi naskytla možnost spolupracovat s Alfredem Vohrerem, jenž byl do té doby smluvně vázaný s firmou Constantin, pro kterou točil veleúspěšnou sérii adaptací kriminálek Edgara Wallace. Postavu ústřední krásky tentokrát ztvárnila mezinárodně známá hvězda Elke Sommerová a part rozhodného a odvážného mladého muže si zopakoval Götz George. Vedlejší part náčelníka Šošonů Vokadeha zase představuje první větší indiánskou roli Gojka Mitiće, jenž v předchozích vinnetouovkách figuroval povětšinou jako kaskadér a o dva roky později si získal popularitu ústřední rolí v indiánce Synové Velké medvědice. Mezi supy se stejně jako předchozí mayovky stalo hitem, navzdory faktu, že skalní fandové série na film již v době jeho premiéry koukali skrze prsty. Vedle absence Lexe Barkera, je také popouzel fakt, že Stewart Granger k mayovskému mýtu přistupoval s legrací a nadhledem, neboť coby herec, jenž prošel řadou béčkových hollywoodských produkcí, neměl vůči německo-jugoslávským produkcím iluze. (Česká televize)

(více)

Videa (1)

TV spot

Recenze (148)

kaylin 

všechny recenze uživatele

Moc si tenhle film nepamatuji, ale jsem si jistý, že jsem ho viděl. Docela mě zaujal, hlavně ty akční scény ve druhé části jsou dobré, a to jak díky celkem dobrému nasnímání, akčnosti, tak i díky prostředí. Götz George ještě v době, kdy nebyl Shimanski je výborný a rozesmátý Surehand je skvělý protiklad k Vinnetouovi, který je přece jen chladnější. ()

LiVentura 

všechny recenze uživatele

Skvělý původní dabing se spravedlivým náčelníkem Apačů a zálesáckým hrdinou Surehandem, kteří se tentokráte musí bok po boku postavit bandě zvané Supi, jenž plení farmy a přepadávají přistěhovalce z Východu, vede je proradný George Preston se svým úlisným úsměvem, který ho však přivede kam jinam, než do hrobu.. ()

Reklama

rublik05 

všechny recenze uživatele

Mezi supy je vlastně první filmem, ve kterém se po boku náčelníka Apačů Vinnetoua objevil Stewart Granger jako Old Surehand. Tato první spolupráce s touto hollywoodskou star se z mého pohledu povedla asi nejvíc, neboť se zde ještě naplno neprojevuje jistý velice osobitý styl projevu právě představitele Old Surehanda, díky kterému jsou další dva díly, ve kterých se objevil, jemně řečeno značně rozporuplné. Mezi supy má takový víceméně standardní mayovský příběh, samozřejmostí jsou nádherné exteriéry a kulisy, potěší množství akce a přestřelek, hlavní záporák však mohl být více drsný nebo případně více slizký, Vinnetou je malinko upozaděný, rád jsem ale zase viděl takového Gojka Mitiće a Götze George. Na ty nejslavnější mayovky to v žádném případě nemá, na to filmu chybí promyšlenější scénář, z dílů s Old Surehandem je to však suverénně nejpovedenější zářez, byť se stále jedná o průměrnější film, potažmo průměrnější mayovku. 6/10. ()

Kakho-oto 

všechny recenze uživatele

Kdysi se mi tento film strašně moc líbil. To však bylo před deseti a více lety, kdy jsem od filmových mayovek vyžadoval hlavně akce, kterých tento snímek nabízí poměrně dost. Je to nejakčnější, ale zároveň nejlepší film s Old Surehandem. Avšak ve srovnání s tzv. zlatou čtyřkou, Old Shatterhandem či orientální trilogií tento film výrazně zaostává. Navíc se film názvem hlásí k románům Syn lovce medvědů a Duch Llana Estacada, z nichž druhý jmenovaný považuji vyjma 1. dílu Vinnetoua za nejlepší literární výtvor Karla Maye. Tedy další důvod, proč tento film nemá lepší hodnocení. Filmový příběh zaměnil Shatterhanda za Surehanda, znovu nechybí trapný Old Wabble (samozřejmě nemyslím knižní předlohu postavy), zajímavá postava "ducha" zcela chybí, filmaři nám neukázali, jak Šošoni rozsekají bandity. Pokles kvality filmových mayovek začal vlastně tímto filmem, který má další primát - ženská postava jako sexsymbol, což samozřejmě neopovídá duchu knižních mayovek. Abych jen nekritizoval: film je napínavý, má spád, herci se snažili, hudba od Bötchera je tradičně skvělá a v neposlední řadě není film poznamenán dabingem 90. let. 60-65 % ()

Radiq 

všechny recenze uživatele

Old Surehand je hroznej suchar a nemám ho rád, protože mi přijde jak nějakej úchyl, ale to je možná taky tim, že ho daboval Munzar. A tak nám zbyl z dobrejch postav jenom ten Vinnetou (kterej je navíc odstrčenej na druhou kolej), chybí muj oblibenej Sam Hawkens a jedinej rádobyvtipnej nemotornej pakoš není vubec vtipnej. A že tam hraje zase komisař Schimanski, i když už hrál v Pokladu na Stříbrném jezeře, nebo Terence Hill, kterej hrál ve Vinnetouovi - Rudým gentlemanovi, tak to je trochu debilní, ne? Bitky zas jenom takovy to naznačování ran se zvukem, což je hrozně vidět, no strašny. Hodně slabá májovka... ()

Galerie (24)

Zajímavosti (29)

  • Jméno Terence Hill se v titulcích neobjeví. Tehdy vystupoval pod svým skutečným jménem Mario Girotti. (ČSFD)
  • První scény se natáčely v Grobnickém Polji u Rijeky, tedy na místě, kde dva týdny předtím padla poslední klapka k filmu Rudý gentleman. (hippyman)
  • Ze 73 snímků promítaných v sezóně 1964-65 v Německu obsadil Vinnetou – Rudý gentleman první, Mezi Supy druhé a Petrolejový princ šesté místo. (hippyman)

Reklama

Reklama