Reklama

Reklama

Vinnetou a Old Firehand

  • Česko Old Firehand (více)
TV spot

Obsahy(1)

Apačský náčelník Vinnetou a jeho sestra Nšo-či se za dramatických okolností setkávají se zálesákem Jasonem Waadem, jemuž se na Divokém západě pro jeho střelecké mistrovství přezdívá Old Firehand. Společnými silami musejí bránit městečko Miramonte poblíž mexických hranic, které se svými bandity obléhá zlotřilý rabiát Silers, neboť v místním vězení sedí jeho bratr. Mezitím Old Firehand zjišťuje, že ve městě žije jeho dávná láska Michele a jejich společný syn, a jeho kumpán Tom se vášnivě zamiluje do Nšo-či... Snímek vznikal v druhé polovině šedesátých let, kdy už němečtí filmaři zevrubně vytěžili podstatnou část autorovy bibliografie. Producent Horst Wendlandt proto sáhl po postavě Old Firehanda, jenž se ve stejnojmenné povídce objevil již v roce 1875, kde Vinnetou vystupuje ještě teprve jako vedlejší postava. May posléze vyprávění přepracoval a začlenil do knihy Vinnetou II z roku 1893. Ještě více než ostatní filmové mayovky se tento snímek literární předlohou inspiruje velmi volně. Dokonce údajně vznikl přepsáním jiného scénáře, do něhož byly uměle vsazeny postavy Old Firehanda, Vinnetoua a Nšo-či. Právě kvůli návratu herečky Marie Versiniové v roli sestry legendárního apačského náčelníka bývá dnes tento film v rámci vnitřní chronologie vinnetouovek řazen jako první, ačkoli datem premiéry je z klasické série vzniklé v šedesátých letech v pořadí předposlední. Vinnetou a Old Firehand se měl stát obrodou pro vyčerpanou sérii filmů s postavami z knih Karla Maye, ale u publika nezabodoval. Na vině bylo částečně také divácké odmítnutí návratu herců, kteří v předchozích adaptacích ztvárnili příliš výrazné role: vedle Versiniové především obsazení Rika Battaglii, jehož měli fanoušci série ještě příliš čerstvě usazeného v paměti coby hlavního padoucha ze srdceryvného Vinnetou – Poslední výstřel. (Česká televize)

(více)

Videa (1)

TV spot

Recenze (130)

K.I.N.G. 

všechny recenze uživatele

Italové a Američané jsou v točení westernů mistři, o tom žádná. U těchto, natočených v komunistických zemích, mi někdy přijde, jako by bud'to neměli ucelený pohled na to, jak to na divokém západě na konci 19. století vlastně vypadalo nebo jakoby si to prostě chtěli zidealizovat k obrazu svému. Proto zřejmě také velmi často vznikají jisté úsměvné a trapné situace, které prostě jinde neuvidíte a u kterých znalý divák tohoto žánru jen nevěřícně kroutí hlavou. Potom také není divu, že tento fakt částečně ubíjí mnohdy i třeba velmi dobrý scénář. Na obhajobu filmu zase musím říci, že tyto mayovky působí snad všechny velice příjemně až atmosfericky a to snad dokáže částečně omluvit i tu banalitu. Proto 50% ()

Deimos 

všechny recenze uživatele

TV/// Obsazení 8/10 Děj 8/10 Hudba 7/10 Efekty 7/10/// +množství zajímavých postav, jejich vzájemné propletení, výborní padouši, poutavý příběh, hodně výborných scén a situací -ne tak výpravné a hudebně podbarvené jako příběhy z Orientu, Vinnetou zde hraje spíše druhé housle/// Já se tentokrát přidám na menší stranu diváků, kterým se tato Mayovka líbila. Jednak nebýt našeho Rudého bratra, tak bych tento film zařadil spíše po bok amerických westernů, což je příjemná změna. Rod Cameron mě docela chytl a zaujal mě i jeho příběh. Snad jen škoda, že to je jeho jediný film. Rovněž události, které se zde promítnou, předchází těm, které se stanou v pozdějších (ale dříve natočených) dílech. Hodně mě oslovili postavy a jejich osudy. Romantika mezi Nšo-či a Tomem. Firehandův synek. Rik Battaglia v nezvyklé roli, na kterou jsem si fakt nezvykl. No a rovněž padouši, kteří se perou nejen s Vinckem, ale i mezi sebou a co mě potěšilo asi nejvíce. To že hlavní padouch Silers prahne po pomstě za smrt svého bratra. Jev který bývá provázán s hlavními hrdiny se teď objeví na druhé straně barikády. Prostě tohle mě dostalo. O tom, že je snímek reálnější a drsnější ani nemluvě. Jen škoda že se nikdy nesetkali všichni Oldové spolu v jednom filmu po boku jejich Rudého bratra./// Celkem 76%/// ()

Reklama

Tosim 

všechny recenze uživatele

Do natáčení mayovek vstoupili američtí producenti (Columbia), přibyli noví scénáristé a herci...a Old Firehand vypadá jak Brežnev :))) Jenom ta zasraná nuda zůstala a evidentně nezmizela chronologickými přemety a oživením Nšo-či, která má trapný milostný románek s nějakým Tomem, no fuj :))) Jedině, když si z toho všeho děláte legraci, zapomenete i na ten příšerný (rychlo)dabing - ano, pane Ptáčku, zase jste posral, co se dalo. Děkujeme :-( No jo a chybí Lex Barker!!! ()

Torgal 

všechny recenze uživatele

Veľmi vtipná Mayovka. Tvorcovia si zas z predlohy urobili trhací kalendár a s postavami vyvádzajú psie kusy, je tu dokonca aj Nšo-či a má viac priestoru ako Winnetou. Ten je tu v podstate z povinnosti, lebo bez neho by o tento film nikto ani nezakopol, no ponúkne aspoň dve sebaparodizujúce wtf scénky. Titulného Old Firehanda tu už viacerí trefne prirovnávali k Brežnevovi, ale úprimne povedané na základe fotiek som čakal že to bude väčšia tragédia. Celý dej je nepodarená vykrádačka Siedmych statočných a tiež sa celá odohráva v jednom mestečku. Nudu a dejovú prázdnotu sa snaží maskovať hromadou prestreliek, pričom útočníci v nich pripomínajú bandu lumíkov. Logických dier je tu viac ako v ementály, no vďaka nim sa aspoň človek vie pobaviť na účet filmu. So zvyškom série je to podľa mňa neporovnateľné - tam je vidieť, že neskoršie filmy robia čoraz horšie to, čo bolo dobré na tých prvých. Toto je náladou a atmosférou úplne inde. 4+/10 ()

Psycho.R 

všechny recenze uživatele

U tohoto filmu je dost vidět, že scénář byl psán k naprosto jinému filmu, takže Vinnetou je do příběhu naroubován jako postavička, která vlastně nic důležitého neřekne, ani neudělá, jen aby byl přítomen. Je celkem znát, že do hry vstoupila Amerika a film je prakticky omezen na jedno městečko, což není mnoho. Cameron je však oproti Grangerovi sympaťák, takže mi nečiní problém udělit 60%. ()

Galerie (19)

Zajímavosti (21)

  • V socialistické Jugoslávii byl brán velký ohled na status hvězdy, což se odráželo například ve výši diet, které herci obdrželi. Nejvíce dostával Rod Cameron (Old Firehand) – 500 dinárů. Pierre Brice (Vinnetou) obdržel 350 dinárů na den, rovněž tak Marie Versini (Nšo-či), Todd Armstrong (Tom), Viktor de Kowa (Robert Ravenhurst) a Nadia Gray (Michèle Mercier). Ostatní členové štábu museli vyjít s 80 dináry na den. (hippyman)
  • Bylo spotřebováno okolo 2000 litrů benzinu a petroleje, 20 lahví butanu, 40 kg střelného prachu, 1500 kg cementu (prach po výbuchu), 100 metrů azbestové plachty a 2000 metrů elektrických kabelů. (hippyman)

Reklama

Reklama