Reklama

Reklama

Vinnetou a Old Firehand

  • Česko Old Firehand (více)
TV spot

Obsahy(1)

Apačský náčelník Vinnetou a jeho sestra Nšo-či se za dramatických okolností setkávají se zálesákem Jasonem Waadem, jemuž se na Divokém západě pro jeho střelecké mistrovství přezdívá Old Firehand. Společnými silami musejí bránit městečko Miramonte poblíž mexických hranic, které se svými bandity obléhá zlotřilý rabiát Silers, neboť v místním vězení sedí jeho bratr. Mezitím Old Firehand zjišťuje, že ve městě žije jeho dávná láska Michele a jejich společný syn, a jeho kumpán Tom se vášnivě zamiluje do Nšo-či... Snímek vznikal v druhé polovině šedesátých let, kdy už němečtí filmaři zevrubně vytěžili podstatnou část autorovy bibliografie. Producent Horst Wendlandt proto sáhl po postavě Old Firehanda, jenž se ve stejnojmenné povídce objevil již v roce 1875, kde Vinnetou vystupuje ještě teprve jako vedlejší postava. May posléze vyprávění přepracoval a začlenil do knihy Vinnetou II z roku 1893. Ještě více než ostatní filmové mayovky se tento snímek literární předlohou inspiruje velmi volně. Dokonce údajně vznikl přepsáním jiného scénáře, do něhož byly uměle vsazeny postavy Old Firehanda, Vinnetoua a Nšo-či. Právě kvůli návratu herečky Marie Versiniové v roli sestry legendárního apačského náčelníka bývá dnes tento film v rámci vnitřní chronologie vinnetouovek řazen jako první, ačkoli datem premiéry je z klasické série vzniklé v šedesátých letech v pořadí předposlední. Vinnetou a Old Firehand se měl stát obrodou pro vyčerpanou sérii filmů s postavami z knih Karla Maye, ale u publika nezabodoval. Na vině bylo částečně také divácké odmítnutí návratu herců, kteří v předchozích adaptacích ztvárnili příliš výrazné role: vedle Versiniové především obsazení Rika Battaglii, jehož měli fanoušci série ještě příliš čerstvě usazeného v paměti coby hlavního padoucha ze srdceryvného Vinnetou – Poslední výstřel. (Česká televize)

(více)

Videa (1)

TV spot

Recenze (129)

nash. 

všechny recenze uživatele

Vinnetou a Sedm Firehandů. Mexická odbočka od klasických mayovek k westernům, která posbírala všechny tradiční trademarky mayovek (včetně trhlého Angličana) a nasypala je do laciné variace sedmi statečných. Občas zábavné svou naivitou, občas nudné, občas jalové a směšné, občas snaživě akční. Nechybí komicky nevinná romantika a kupodivu ani překvapení. Stále jsem například čekal, kdy se Battaglia vybarví jako padouch, a ono nic. A kdy se ukáže, že ten kašpárek se za Firehanda jen vydává a na scénu nastoupí skutečný Firehand, ten nekopromisní ostrý řízek, se kterým není radno si zahrávat. A taky nic. Navíc jsem si celou dobu říkal, jak může být Vinnetou náčelníkem Apačů, když Nšo-či, a tedy i Inču-čuna, ještě žije. Ale když přimhouřím oko, není zo zase tak hrozné, jak se tu některé komentáře tváří. Lehký podprůměr, který se dá přežít bez otravy nudou, pokud ovšem dokážete nemyslet na literární předlohu. ()

strikeman 

všechny recenze uživatele

Pozdní "vinnetuovky" z roku 1966, jako je Apanači nebo právě Firehand, už stojí za starou belu. V Apanači se divák mohl "pokochat" otřesnými hereckými výkony hlavních protagonistů či zcela směšným scénářem, tady zase snůškou vykradených a zmrzačených klasických westernových scén, nemluvě o tom, že Vinnetou se ve Firehandovi stává už jen jakýmsi maskotem, resp. prodejní značkou, jelikož hraje jasně vedlejší a vpravdě zbytečnou roli. Tu jednu hvězdičku filmu věnuji za celkem slibný začátek připomínající staré dobré časy. Pak následuje nuda a šeď a vše končí neuvěřitelně zpackaným až groteskním finále. Když v poslední době začaly v levných DVD vycházet všechny ty snímky na motivy "Karla Maye", řekl jsem si, že by nebylo špatné si celou sbírku pořídit, zvláště když jsem zejména méně známé kusy ještě neviděl. Bohužel jsem zjistil, že v 50% šlo o vyhozené peníze a že jsem měl vsadit pouze na osvědčenou kvalitu... ()

Reklama

Deimos 

všechny recenze uživatele

TV/// Obsazení 8/10 Děj 8/10 Hudba 7/10 Efekty 7/10/// +množství zajímavých postav, jejich vzájemné propletení, výborní padouši, poutavý příběh, hodně výborných scén a situací -ne tak výpravné a hudebně podbarvené jako příběhy z Orientu, Vinnetou zde hraje spíše druhé housle/// Já se tentokrát přidám na menší stranu diváků, kterým se tato Mayovka líbila. Jednak nebýt našeho Rudého bratra, tak bych tento film zařadil spíše po bok amerických westernů, což je příjemná změna. Rod Cameron mě docela chytl a zaujal mě i jeho příběh. Snad jen škoda, že to je jeho jediný film. Rovněž události, které se zde promítnou, předchází těm, které se stanou v pozdějších (ale dříve natočených) dílech. Hodně mě oslovili postavy a jejich osudy. Romantika mezi Nšo-či a Tomem. Firehandův synek. Rik Battaglia v nezvyklé roli, na kterou jsem si fakt nezvykl. No a rovněž padouši, kteří se perou nejen s Vinckem, ale i mezi sebou a co mě potěšilo asi nejvíce. To že hlavní padouch Silers prahne po pomstě za smrt svého bratra. Jev který bývá provázán s hlavními hrdiny se teď objeví na druhé straně barikády. Prostě tohle mě dostalo. O tom, že je snímek reálnější a drsnější ani nemluvě. Jen škoda že se nikdy nesetkali všichni Oldové spolu v jednom filmu po boku jejich Rudého bratra./// Celkem 76%/// ()

klerik 

všechny recenze uživatele

Mayov Firehand bol nespútaný divoch, ktorý s tomahavkom a nožom dokáže vyriešiť každého. Tento filmový je akýsi klon Koženej pančuchy, ktorý nemá ani štipku charizmy... Logika silno škrípe, hudba sa úporne snaží o inakosť, ale výsledok je slabý. Ani reinkarnovaná Nšo-či nedokáže diváka prinúťiť, aby bol pri hodnotení zhovievavejší... ()

kingik 

všechny recenze uživatele

Old Firehand naposledy zamával svému stvořiteli Karlu Mayovi, pokrčil rameny a odebral se do věčných lovišt nepovedených adaptací. Tedy to je něco tak hrozného co udělali s tak vynikající knížky a trvale jsem nespokojený se všemi adatacemi geniálního spisovatele Karla Maye, které někdy méně a někdy více jsou kardinální ostudou pro příznivce klasické literatury. Kam se tenhle nepodarek hrabe na skvělý literární styl, který čtenáře ponoří do knihy a kolem něj začne představivost pracovat naplno. To filmový přepis je spíše k smíchu už jen tím jak divákovi vštěpuje, že hlavní postava je přesně taková jaká má být. A o ději se ani rozepisovat nebudu. Nemá žádné kouzlo, ničím nezaujme a převážně nudí. Plusem je, že tenhle film není narozdíl od svých soukmenovců, jako je třeba série Vinnetou, tolik ohraný a nevešel v takovou popularitu. Jenže je velmi bídně natočen a výcuc z knihy je hotový zabijáček prérie, kterou malý velký spisovatel vlastně ani nikdy nenavštívil. Mé hodnocení: 20% ()

Galerie (19)

Zajímavosti (21)

  • Celkové náklady na stavby se vyšplhaly na 304 549 DM. (hippyman)
  • Natáčení začalo v pondělí 15. srpna 1966 scénou, v níž bandité přepadnou apačské bojovníky. Poslední klapka padla o 66 dní později, 20. října 1966. (hippyman)
  • Bylo spotřebováno okolo 2000 litrů benzinu a petroleje, 20 lahví butanu, 40 kg střelného prachu, 1500 kg cementu (prach po výbuchu), 100 metrů azbestové plachty a 2000 metrů elektrických kabelů. (hippyman)

Reklama

Reklama

Časové pásmo bylo změněno