Reklama

Reklama

Vinnetou a Old Firehand

  • Česko Old Firehand (více)
TV spot

Obsahy(1)

Apačský náčelník Vinnetou a jeho sestra Nšo-či se za dramatických okolností setkávají se zálesákem Jasonem Waadem, jemuž se na Divokém západě pro jeho střelecké mistrovství přezdívá Old Firehand. Společnými silami musejí bránit městečko Miramonte poblíž mexických hranic, které se svými bandity obléhá zlotřilý rabiát Silers, neboť v místním vězení sedí jeho bratr. Mezitím Old Firehand zjišťuje, že ve městě žije jeho dávná láska Michele a jejich společný syn, a jeho kumpán Tom se vášnivě zamiluje do Nšo-či... Snímek vznikal v druhé polovině šedesátých let, kdy už němečtí filmaři zevrubně vytěžili podstatnou část autorovy bibliografie. Producent Horst Wendlandt proto sáhl po postavě Old Firehanda, jenž se ve stejnojmenné povídce objevil již v roce 1875, kde Vinnetou vystupuje ještě teprve jako vedlejší postava. May posléze vyprávění přepracoval a začlenil do knihy Vinnetou II z roku 1893. Ještě více než ostatní filmové mayovky se tento snímek literární předlohou inspiruje velmi volně. Dokonce údajně vznikl přepsáním jiného scénáře, do něhož byly uměle vsazeny postavy Old Firehanda, Vinnetoua a Nšo-či. Právě kvůli návratu herečky Marie Versiniové v roli sestry legendárního apačského náčelníka bývá dnes tento film v rámci vnitřní chronologie vinnetouovek řazen jako první, ačkoli datem premiéry je z klasické série vzniklé v šedesátých letech v pořadí předposlední. Vinnetou a Old Firehand se měl stát obrodou pro vyčerpanou sérii filmů s postavami z knih Karla Maye, ale u publika nezabodoval. Na vině bylo částečně také divácké odmítnutí návratu herců, kteří v předchozích adaptacích ztvárnili příliš výrazné role: vedle Versiniové především obsazení Rika Battaglii, jehož měli fanoušci série ještě příliš čerstvě usazeného v paměti coby hlavního padoucha ze srdceryvného Vinnetou – Poslední výstřel. (Česká televize)

(více)

Videa (1)

TV spot

Recenze (128)

kaylin 

všechny recenze uživatele

Docela by mě zajímalo, proč si museli scénáristé vymýšlet zrovna tenhle příběh a nezkusili ještě něco jiného použít. Old Firehand není úplně špatná postava, ale nějak moc nevyniká. Vinnetou je tu opět jen jako vedlejšák a jeho role není nic skvělého. Ostatní postavy jsou v podstatě vypustitelné a ani Nšo-či nějak moc nepotěší. ()

rublik05 

všechny recenze uživatele

Poněkud netradiční „mayovka“, která se tak moc snaží být klasickým západním westernem, až je to ve finále zcela kontraproduktivní a snímek působí, jako by ani nevěděl, čím chce vlastně být. Příběh je po všech stránkách obyčejný, chybí mu více zajímavých a charismatických postav, Rod Cameron mě popravdě řečeno moc nepřesvědčil, jeho projev mi zrovna dvakrát nesedl, naštěstí vše zachraňují náčelník Vinnetou a neskutečně uhrančivý Rik Battaglia, tentokrát však výjimečně v kladné roli. Záporáci jsou zoufale nevýrazní, alespoň že ty přestřelky jsou v pohodě. Tempo je občas trochu vlažnější, s logikou je to taky takové všelijaké, atmosféra nijaká, že bych se na to potřeboval dívat znovu, to ani náhodou. 3/10. ()

Reklama

strikeman 

všechny recenze uživatele

Pozdní "vinnetuovky" z roku 1966, jako je Apanači nebo právě Firehand, už stojí za starou belu. V Apanači se divák mohl "pokochat" otřesnými hereckými výkony hlavních protagonistů či zcela směšným scénářem, tady zase snůškou vykradených a zmrzačených klasických westernových scén, nemluvě o tom, že Vinnetou se ve Firehandovi stává už jen jakýmsi maskotem, resp. prodejní značkou, jelikož hraje jasně vedlejší a vpravdě zbytečnou roli. Tu jednu hvězdičku filmu věnuji za celkem slibný začátek připomínající staré dobré časy. Pak následuje nuda a šeď a vše končí neuvěřitelně zpackaným až groteskním finále. Když v poslední době začaly v levných DVD vycházet všechny ty snímky na motivy "Karla Maye", řekl jsem si, že by nebylo špatné si celou sbírku pořídit, zvláště když jsem zejména méně známé kusy ještě neviděl. Bohužel jsem zjistil, že v 50% šlo o vyhozené peníze a že jsem měl vsadit pouze na osvědčenou kvalitu... ()

BMW12 

všechny recenze uživatele

Máme zde dalšího Old... tentokráte Firehanda. A opět je to dědek! Já nevím co dělali na tom castingovém oddělení... Avšak Rod Cameron je určitě sympatičtější než Stewart Granger. Příběh mě ze začátku celkem bavil, ale postupem času to bylo horší a horší až nakonec roli druhé hlavní postavy místo Vinnetoua převzal Londýňan, kterého hrál mimochodem další dědek, který mě neskutečně štval. Ta postava mi pila krev, tím tvůrci celý ten film zkazili. Ale oceňuji snahu, že se snažili přijít s něčím novým a hodili do děje Mexikánce. Většina filmu se však odehrává v jednom malém horském městečku, takže nečekejte žádné krásné scenérie jako v trilogii Vinnetoua. ()

Rominator 

všechny recenze uživatele

Vinnetou (Pierre Brice) a jeho sestra Nšo-či (Marie Versini) se dostanou do svízelné situace, když je napadnou Salasovi muži. Vinnetouova skupina má štestí, protože potká Old Firehanda (Rod Cameron) s přáteli, kteří jim pomůžou bandity odrazit... Ani tento film nepřichází s nějakým originálním příběhem, protože příběh vystačí s jedním mexickým městečkem Miramonte a bandou desperádů. V každém případě se povedly pyrotechnické efekty. Vinnetou zpočátku působil dojmem, že není schopen se postarat o bezpečí svojí sestry a vypadalo to divně, protože v jiné scéně se neohroženě bez přemýšlení vrhá do hořícího domu, aby zachránil dítě. Dabing určitě nepatří k nejlepším, protože došlo ke změně jména záporáka Silers na Salas a Vinnetou se v úvodu představuje jako náčelník Apačů, kterým nemohl v této chvíli být. ()

Galerie (19)

Zajímavosti (21)

  • Místa natáčení - Jugoslávie: Solin u Splitu, Stobreć u Splitu, Vrlika. (hippyman)
  • Celkově napočítal Jadran Film Rialtu produkční náklady ve výši 2 249 617 089 DM. V konečném součtu stál Old Firehand okolo čtyř milionů marek. (hippyman)
  • Natáčení začalo v pondělí 15. srpna 1966 scénou, v níž bandité přepadnou apačské bojovníky. Poslední klapka padla o 66 dní později, 20. října 1966. (hippyman)

Reklama

Reklama