Reklama

Reklama

Vinnetou a Old Shatterhand v údolí smrti

  • Západní Německo Winnetou und Shatterhand im Tal der Toten (více)
TV spot

Obsahy(1)

Nebojácný náčelník musí zabránit, aby do rukou banditů padl dopis, jenž obsahuje cestu k ukrytému zlatu... Vinnetou se pokouší pomoci svému příteli majorovi Kingsleymu, ale nedokáže již odvrátit jeho smrt. Kingsley ještě stačil před bandity ukrýt vůz naložený armádním zlatem a odeslat dopis naznačující jeho polohu své dceři Mabel. Ta se s pomocí Old Shatterhanda vydává očistit otcovo jméno, neboť zvěst o jeho skonu se nedostala na velitelství, kde naopak předpokládají, že major se zlatem zběhl. V patách se jim vydávají bandité, kteří mají majora na svědomí a brousí si zuby na kýžené zlato... Chronologicky naprosto poslední film z klasické řady mayovek vznikal již poté, co producent Horst Wendlandt, jenž celou sérii započal a je podepsán pod většinou snímků zasazených na Divoký západ, ohlásil konec série filmů s Vinnetouem. Situace využil konkurenční producent Artur Brauner ze společnosti CCC-Film a coby samozvaný spasitel vinnetouovek se rozhodl znovu shromáždit hlavní hvězdy s cílem navázat na dávno minulý úspěch. Vedle Pierra Brice a Lexe Barkera se tak před kameru vrátili také Karin Dorová, Ralf Wolter, Eddi Arent i Rik Battaglia. Na režisérskou stoličku byl znovu povolán Harald Reinl, režisér čtyř nejslavnějších titulů série. Brauner původně zvažoval možnost točit film v koprodukci s Rumunskem, ale nakonec zůstal věrný Jugoslávii a využil řadu ikonických lokací přítomných již v předchozích filmech. Po dokončení prací v Jugoslávii dokonce zafinancoval krátké natáčení v USA, kde Harald Reinl za užití dublérů pořídil několik záběrů v Grand Canyonu. Paradoxně tak je Vinnetou a Old Shatterhand v údolí smrti jedinou z klasických mayovek, která obsahuje scény americké krajiny. Nicméně ani to nepomohlo obnovit zašlou slávu, a snímek tak zůstal posledním titulem série. (Česká televize)

(více)

Videa (1)

TV spot

Recenze (194)

Pohrobek 

všechny recenze uživatele

Mayovka, která opět vypráví především o zhoubné moci zlata, používajíc mladou dívku opatrovávanou Old Shatterhandem, Vinnetouem, jedním sympatickým vojáčkem na ženění a dvěma kouzelnými "nahými opicemi" Samem Hawkinsem a tentokráte sběratelem bylinek lordem Castlepoolem. V tomto filmu se kupodivu skrývá poměrně hodně "hororových" prvků (vražedná zvířata) a vůbec postupná likvidace zlé bandy je pojata zajímavě individualisticko-vyvražďovacím způsobem. ()

genetique 

všechny recenze uživatele

Reinl má v sérii apačoviek proste svoje čaro a pokiaľ bola legendárna dvojica pod jeho taktovkou, nikdy som sa nenudil. Táto časť síce len pláva na pútavejších scenároch svojich silnejších bratov a snaží sa upútať aj inými miniroličkami, ktoré všetci pobavujúco dobre poznáme, no aj tak je to silný westernovo-napínavo-zábavný nadpriemer. 80%. ()

Reklama

Subjektiv 

všechny recenze uživatele

Poté, co osazenstvo mayovek vklouzne do svých rolí, je odsouzeno k prožívání stále stejných dobrodružství. Hrdinové neznají strach. Nemají výčitky svědomí, jelikož jednají vždy správně a vše jim vyjde. Nikdy neváhají a hned přesně ví, jak vyřešit ošemetnou situaci. Žijí ve světě, kde rozpoznání dobrého a zlého je rovné rozpoznání černé od bílé. Nevyhnutelně vždy zlikvidují bandity, zjednají právo a často i napomohou lásce. Jen zřídka jejich dobrodružství vykročí za výše popsané hranice. Poprvé baví novým, zvláštním světem, podruhé lákají k návratu domů, po n-té nudí, po n+prvé nudí víc, po... Slaboučké ***. ()

Maynard. 

všechny recenze uživatele

I tohle dneska patří mezi klasické filmy. Jasný, už to není taková kvalitka jako Vitenů 1, 2, 3 a Poklad na Stříbrným jezeře, ale nechá se na to jednou za rok podívat. Jen mi vrtá hlavou to, že do role krásné dámy je nasazená stejná herečka jako v Pokladu a dokonce i v Rudým gentlemanoj. No a to stejný záporák. Dyť tenhle gauner zastřelil Vinetůa poledním výstřelem a dokonce potrápil doktora Štenara (LEx Barker v Pokladě Aztéků). Jediný možný vysvětlení je to, že měli v Německu málo herců :o). A nebo málo pěkných herců. Což ale zas není pravda, páč taková Josefína Muncenbacher, hmmm ta si tady nezahrála :o)). Káslpůl dává jako dycky a Sam Hókins se jako dycky nemýlí :o) ()

kleopatra 

všechny recenze uživatele

Opět Karin Dor!? To mě fascinuje i čílí zároveň, jak s jedním hercem vymetli x rolí, hlavního záporáka taky vidím snad už po třetí. Z kvality stěžejních dílů má tento pramálo, rituály indiánů a "fígle" banditů budí pousmání, stárnoucí dabing, při vší úctě, taky není to pravé ořechové. Zato exteriéry jsou stejně krásné, hudba podmanivá, Pierre Brice rovněž a .......přiznávám, že jako dítě jsem z toho bývala vyplesklá. ()

Galerie (23)

Zajímavosti (26)

  • Snímku dodnes patří prvenství za nejdéle promítanou Mayovku společnosti Constantin. (hippyman)
  • Místa natáčení - Jugoslávie: Popovo Polje u Trebinje, Zupci u Trebinje, vodopády řeky Krky, Starigrad-Paklenica, Zrmanja-Canyon u Obrovacu, Vransko Jezero u Biogradu, Benkovac. USA: Grand Canyon, South Rim, Arizona (natáčeno se dvojníky). (hippyman)
  • Za 20 000 DM si společnost CCC pronajala od společnosti Rialto 40 kufrů plných kostýmů a nejrůznějších rekvizit a 10 beden se zbraněmi. K vypůjčeným věcem patřily také dva kostýmy pro Vinnetoua (Pierre Brice), tři kostýmy pro Old Shatterhanda (Lex Barker), jeden kostým pro Vinnetouova dvojníka, starý Hawkensův (Ralf Wolter) kabát, stříbrná puška kalibru 16/70, medvědobijka a henryovka kalibru 12/70. (hippyman)

Reklama

Reklama