Reklama

Reklama

Vinnetou a Old Shatterhand v údolí smrti

  • Západní Německo Winnetou und Shatterhand im Tal der Toten (více)
TV spot

Obsahy(1)

Nebojácný náčelník musí zabránit, aby do rukou banditů padl dopis, jenž obsahuje cestu k ukrytému zlatu... Vinnetou se pokouší pomoci svému příteli majorovi Kingsleymu, ale nedokáže již odvrátit jeho smrt. Kingsley ještě stačil před bandity ukrýt vůz naložený armádním zlatem a odeslat dopis naznačující jeho polohu své dceři Mabel. Ta se s pomocí Old Shatterhanda vydává očistit otcovo jméno, neboť zvěst o jeho skonu se nedostala na velitelství, kde naopak předpokládají, že major se zlatem zběhl. V patách se jim vydávají bandité, kteří mají majora na svědomí a brousí si zuby na kýžené zlato... Chronologicky naprosto poslední film z klasické řady mayovek vznikal již poté, co producent Horst Wendlandt, jenž celou sérii započal a je podepsán pod většinou snímků zasazených na Divoký západ, ohlásil konec série filmů s Vinnetouem. Situace využil konkurenční producent Artur Brauner ze společnosti CCC-Film a coby samozvaný spasitel vinnetouovek se rozhodl znovu shromáždit hlavní hvězdy s cílem navázat na dávno minulý úspěch. Vedle Pierra Brice a Lexe Barkera se tak před kameru vrátili také Karin Dorová, Ralf Wolter, Eddi Arent i Rik Battaglia. Na režisérskou stoličku byl znovu povolán Harald Reinl, režisér čtyř nejslavnějších titulů série. Brauner původně zvažoval možnost točit film v koprodukci s Rumunskem, ale nakonec zůstal věrný Jugoslávii a využil řadu ikonických lokací přítomných již v předchozích filmech. Po dokončení prací v Jugoslávii dokonce zafinancoval krátké natáčení v USA, kde Harald Reinl za užití dublérů pořídil několik záběrů v Grand Canyonu. Paradoxně tak je Vinnetou a Old Shatterhand v údolí smrti jedinou z klasických mayovek, která obsahuje scény americké krajiny. Nicméně ani to nepomohlo obnovit zašlou slávu, a snímek tak zůstal posledním titulem série. (Česká televize)

(více)

Videa (1)

TV spot

Recenze (194)

tomtomtoma 

všechny recenze uživatele

U převážné většiny filmů dle Karla Maye mě ovane nostalgický dech dětství a kouzlo romantického dobrodružství v očích a srdci bezstarostného kluka. A s hodnocením jsem smířlivější. Dokonce i ty kusy, u kterých se mnozí rozčilují, že se Maye nedrží a dráždí diváky i svým pojetím a stylem, shledávám o poznání příjemnější. Toto je pro mě příklad, že existovala možnost, že tento druh zábavy vyčichne. Působí už dosti vyčpělejším dojmem. Mnozí hlavní hrdinové jednají jako smyslů zbavení jedinci bez špetky logického rozumného uvažování v jakékoli situaci. Hadi jsou zřejmě geneticky vypěstovanou směsicí mutantů škrtičů a těch, co své oběti uštknou. A i hlavní padouch je jen troska svých vlastních zářivějších rolí dřívějška. Jako by se z charismatického a důstojného zloducha stal zarostlý bezdomovec, který se před vlakovým nádražím s poloprázdnou lahví laciného vína v ruce vrhá na kolemjdoucí, a nevybíravým způsobem se dožaduje příspěvku na další lahev. Dvojice hrdinů a pokrevních bratří v posledním společném kuse: Vinnetou (Pierre Brice s hlasem Thomase Eckelmanna) s až nadpozemskými dovednostmi a jeho věrný druh Old Shatterhand (Lex Barker s hlasem Gerta Günthera Hoffmanna). Z dalších rolí: častokrát doběhnutý zkušený zálesák Sam Hawkens (Ralf Wolter), naivní botanický amatér Lord Castlepool (Eddi Arent), naivně svědomitá a okouzlující Mabel Kingsley (půvabná Karin Dor), vyčpělý a chamtivý desperát Murdock (Rik Battaglia s hlasem Rolfa Schulta), přestárlý mladík s romantickou představou hrdinství a vojenský kapitán Cummings (Clarke Reynolds s hlasem Clause Jurichse), úplatný vojenský žalobce Cranfield (Branko Špoljar s hlasem Gerda Martienzena), prostoduchý náčelník indiánského kmene Siouxů Rudý buvol (Voyo Goric s hlasem Klause Sonnenscheina), či dobrácký náčelník Osagů Bílé pero (Sime Jagarinac s hlasem Joachima Pukaße). Pro někoho to stále může působit jako příjemná zábava a rozhodně není všechno špatné. Dobro zase vítězí nad zlem a chamtivostí. A opět nádherné scenérie: vodopády řeky Krky, opětovně údolí řeky Zrmanji a národní park Paklenica a jako bonus reálné záběry ze skutečného Grand Canyonu. Ale je dobře, že se dále již nepokračovalo. ()

Autogram 

všechny recenze uživatele

Celkom porovnateľné s klasickými dielmi, spočiatku dokonca výborné, kým sa rozohráva atmosféra pästnými súbojmi a vtipnými scénami. Neskôr už príbehu dochádza dych a tak sa to uchyľuje k jemným nezmyslom ako hadie údolie a lávové peklo, ale ako súboj dobra a zla, banditov a tých našich, je to dobre pochopiteľné aj pre deti. Krásna príroda tu naozaj vynikla, a keď sa nad nedomysleným záverečným bojom povznesiem, tak sa dokážem prikloniť k zaokrúhleniu nahor. –––– ...a já se nikdy nemejlým. Jestli se nemejlým, he-he. ––––– Zlato přináší lidem jenom záhubu. ()

Reklama

slunicko2 

všechny recenze uživatele

Desetkrát vyvařený čaj. 1) Příroda je stejně krásná...a to je tak vše, co nezklame. 2) Kouzlo je pryč, rozmělněno v neustálém opakování: zase zlotřilí bandité usilují o zlato, zatímco potrhlý anglický lord projíždí krajinou. Hudba, scénář, režie - nic není, co bývalo. Z pochopitelných důvodů ani ten český dabing. ()

Mariin 

všechny recenze uživatele

Reinlova labutí píseň s Vinnetouem a Old Shatterhandem. Nedosahuje sice již kvalit silné pětky (ke čtyřem Reinlovkám počítám i Fregoneseho Old Shatterhanda), ale dokládá, že Harald Reinl měl velký smysl pro dobrodružství a romantiku. Z kladů je třeba podtrhnout klasické hvězdné složení, včetně hezké Karin Dorové (která se krátce nato s Reinlem rozvedla), nádherná krajina a standardně kvalitní Böttcherova hudba. Ze slabin je třeba jmenovat ne vždy správné sepětí hudby s dějem, dosti degradovaná postava Sama Hawkinse a vůbec dosti slabý humor obou komiků Divokého západu. Reinl už sem, bohužel, zanesl též brutální prvky, nepochybně odkoukané ze spaghetti westernu. No, a navíc, pro nás Čechy: Ptáčkův nový dabing je hodně špatný a filmu ještě ublížil; zestárlý V. Ráž už na Old Shatterhanda bohužel nestačil... Ale romantika to je, přesněji: čtyři a půl. ()

anli 

všechny recenze uživatele

Další dobrodružství Vinnetoua a Old Shatterhanda na divokém západě,tentokrát vcelku slušné,i když do zlaté čtyřky má daleko.Knihy jsou zde opět úplně ignorovány,což vůbec nechápu,protože stačilo vzít jakoukoliv Mayovku a materiálu na film je tu dost a dost,stačí to jen přepsat pro film.No,s tím si hlavu nikdo nelámal a prostě se psalo.Producenti spoléhali,že lidi budou chodit na herce a příběh je nezajímá.No nechodili a návštěvníků rapidně ubývalo.A přitom je tolik materiálu!!!Údolí smrti je obdařeno celkem slušným příběhem i dobrodružstvím,takže je na co se koukat.Je tu spousta logických a časových chyb,vzhledem ke kontinuitě všech filmů(i když má patřit mezi druhý díl trilogie a "Old Shatterhanda"),ale tím trpí skoro všechny Mayovky,protože si s tím tehdy nikdo nelámal hlavu.Spíše mě vadí obsazování stejných herců pro jiné postavy,neb například taková Karin Dor(ač žena režiséra)je prostě Rybanna a tady nemá co dělat.To jsou pro fanoušky dost podstatné chyby.Taky několik záběrů je použitých z mimulých filmů(úspory),což se mi taky nelíbí.Vzhledem k ostatním Mayovkám je tahle celkem slušná,takže dávám 65% a mírně si povzdechnu. ()

Galerie (23)

Zajímavosti (26)

  • Včely útočící na bandity byly - podobně jako v případě hadů - opravdové jen některé, ostatní byly do filmu přidány dodatečně, pomocí triku. (hippyman)
  • Ve scéně, kde jsou bandité převlečeni za Hawkense (Ralf Wolter) a Castlepoola (Eddi Arent), má bandita převlečený za Hawkense jeho paruku. Když pak bandité přivedou Hawkense a Castlepoola, má i Hawkens svojí paruku, v některých záběrech jsou dokonce vidět s parukou oba najednou. (Kumy)
  • Natáčení začalo 1. července 1968, poslední klapka padla 17. září, tedy po 79 dnech. (hippyman)

Reklama

Reklama