Reklama

Reklama

Vinnetou a Old Shatterhand v údolí smrti

  • Západní Německo Winnetou und Shatterhand im Tal der Toten (více)
TV spot

Obsahy(1)

Nebojácný náčelník musí zabránit, aby do rukou banditů padl dopis, jenž obsahuje cestu k ukrytému zlatu... Vinnetou se pokouší pomoci svému příteli majorovi Kingsleymu, ale nedokáže již odvrátit jeho smrt. Kingsley ještě stačil před bandity ukrýt vůz naložený armádním zlatem a odeslat dopis naznačující jeho polohu své dceři Mabel. Ta se s pomocí Old Shatterhanda vydává očistit otcovo jméno, neboť zvěst o jeho skonu se nedostala na velitelství, kde naopak předpokládají, že major se zlatem zběhl. V patách se jim vydávají bandité, kteří mají majora na svědomí a brousí si zuby na kýžené zlato... Chronologicky naprosto poslední film z klasické řady mayovek vznikal již poté, co producent Horst Wendlandt, jenž celou sérii započal a je podepsán pod většinou snímků zasazených na Divoký západ, ohlásil konec série filmů s Vinnetouem. Situace využil konkurenční producent Artur Brauner ze společnosti CCC-Film a coby samozvaný spasitel vinnetouovek se rozhodl znovu shromáždit hlavní hvězdy s cílem navázat na dávno minulý úspěch. Vedle Pierra Brice a Lexe Barkera se tak před kameru vrátili také Karin Dorová, Ralf Wolter, Eddi Arent i Rik Battaglia. Na režisérskou stoličku byl znovu povolán Harald Reinl, režisér čtyř nejslavnějších titulů série. Brauner původně zvažoval možnost točit film v koprodukci s Rumunskem, ale nakonec zůstal věrný Jugoslávii a využil řadu ikonických lokací přítomných již v předchozích filmech. Po dokončení prací v Jugoslávii dokonce zafinancoval krátké natáčení v USA, kde Harald Reinl za užití dublérů pořídil několik záběrů v Grand Canyonu. Paradoxně tak je Vinnetou a Old Shatterhand v údolí smrti jedinou z klasických mayovek, která obsahuje scény americké krajiny. Nicméně ani to nepomohlo obnovit zašlou slávu, a snímek tak zůstal posledním titulem série. (Česká televize)

(více)

Videa (1)

TV spot

Recenze (194)

Radiq 

všechny recenze uživatele

Už mě unavuje, že se scény s řekou dycky točí na jedněch a těch samejch místech (i když je tam fakt krásně). Neni to vubec špatná vinnetouovka, vyrovná se to legendární čtveřici Poklad + 3x Vinnetou. Ale často tomu něco chybí nebo tam něco přebývá. Třeba boj Vinnetoua s indiánem u kůlu je uplně stejnej, jak Old Shatterhandův v některym jednom z předchozích filmů. Sam Hawkens tam zas blbne s tlustou indiánkou atd. Ale jinak je dobry, že tam Sam vubec je, jestli se nemylim, hihihi. Botanik, kterej hrál už dřív všechny možny vědce, tady opět odlehčuje atmosféru. Celkově to je průměr. ()

Mariin 

všechny recenze uživatele

Reinlova labutí píseň s Vinnetouem a Old Shatterhandem. Nedosahuje sice již kvalit silné pětky (ke čtyřem Reinlovkám počítám i Fregoneseho Old Shatterhanda), ale dokládá, že Harald Reinl měl velký smysl pro dobrodružství a romantiku. Z kladů je třeba podtrhnout klasické hvězdné složení, včetně hezké Karin Dorové (která se krátce nato s Reinlem rozvedla), nádherná krajina a standardně kvalitní Böttcherova hudba. Ze slabin je třeba jmenovat ne vždy správné sepětí hudby s dějem, dosti degradovaná postava Sama Hawkinse a vůbec dosti slabý humor obou komiků Divokého západu. Reinl už sem, bohužel, zanesl též brutální prvky, nepochybně odkoukané ze spaghetti westernu. No, a navíc, pro nás Čechy: Ptáčkův nový dabing je hodně špatný a filmu ještě ublížil; zestárlý V. Ráž už na Old Shatterhanda bohužel nestačil... Ale romantika to je, přesněji: čtyři a půl. ()

Reklama

kaposlav 

všechny recenze uživatele

Buď nebol Karl May úpne pri zmysloch keď toto písal, alebo účastníci tohoto filmu posrali toho omnoho viac ako je prijateľne. Slabý herecky výkon strieda neprirodzené počínanie, nelogickosť a miestami mi to prišlo ako keby úlohov hercov bolo chovať sa ako slabomyselní dementi. Z Vinnetoua a Old Shatterhanda spravili superhrdinov čo sa môžu radiť po bok supermana, spidermana, terminatora a podobne. Indijáni alias kamikadze behali do striel ako keby vypili omnoho viac ohnivej vody ako je zdravé. Z úcty a obdivu k prvým dielom (Poklad na striebornom jazere, Vinnetou I,II,III a Old Shatterhand) dám aspoň 3*, ale musím konštatovať, že tieto komerčne vynútené časti kazia celkový dojem. ()

liquido26 

všechny recenze uživatele

To byla krása si takhle zavzpomínat na dětství. Vinnetou a Old Shatterhand v údolí smrti sice nejsou takovým kultem jako ty čtyři nejznámnější zfilmované mayovky, ale pořád to v sobě má tu krásnou romantiku německého westernu. Příběh není vůbec nic spešl, opakovuje ten stokrát již opakovaný model filmových mayovek, ale vůbec to nevadí, protože jsem se skvěle bavil (částečně ale bohužel díky otřesnému dabingu, přeci jen hlas sedmdesátiletého Ráže k Old Shatterhandovi těžko může sedět). ()

Pohrobek 

všechny recenze uživatele

Mayovka, která opět vypráví především o zhoubné moci zlata, používajíc mladou dívku opatrovávanou Old Shatterhandem, Vinnetouem, jedním sympatickým vojáčkem na ženění a dvěma kouzelnými "nahými opicemi" Samem Hawkinsem a tentokráte sběratelem bylinek lordem Castlepoolem. V tomto filmu se kupodivu skrývá poměrně hodně "hororových" prvků (vražedná zvířata) a vůbec postupná likvidace zlé bandy je pojata zajímavě individualisticko-vyvražďovacím způsobem. ()

Galerie (23)

Zajímavosti (26)

  • Název filmu mohl také být: "Im Tal des Todes" ("V Údolí smrti"), "Winnetou im Tal des Todes" ("Vinnetou v Údolí smrti"), "Im Tal des Goldes" ("V Údolí zlata"), "Winnetou im Tal des Goldes" ("Vinnetou v Údolí zlata"), "Winnetou und Old Shatterhand im Tal des Goldes" nebo "Winnetou und Old Shatterhand im Tal der Toten" ("Vinnetou a Old Shatterhand v Údolí mrtvých"). Nakonec zůstalo u posledně zmíněného, přičemž u nás v Česku je snímek znám spíše pod názvem V Údolí smrti než "V Údolí mrtvých". (hippyman)
  • Poslední film, který spadá do slavné série filmových Mayovek 60. let. Od natočení prvního snímku Poklad na Stříbrném jezeře (1963) uběhlo dlouhých šest let, během nichž vzniklo 17 filmů s Mayovými hrdiny. (hippyman)

Reklama

Reklama