Reklama

Reklama

Obsahy(1)

Old Surehand sleduje prérií stopu hledaného vraha a pátrání ho zavádí až k Petrolejovému princi. Tak se říká proradnému muži, který se právě chystá uskutečnit velký obchod. Hodlá zámožnému bankéři prodat naleziště petroleje. Potíž je v tom, že na prodávaném území žádný petrolej ve skutečnosti není. Proto se musí padouch zbavit i skupiny osadníků, která má na dané místo namířeno. Jeho němý zabiják a pravá ruka zavraždí v táboře přistěhovalců syna náčelníka Navajů. Podaří se Old Surehandovi a jeho příteli Vinnetouovi odvrátit hněv Navajů, ochránit osadníky a potrestat mazaného padoucha? ... Ačkoli ve stejnojmenné literární předloze z pera Karla Maye vystupuje po boku apačského náčelníka hrdinný Old Shatterhand, ve filmové verzi se místo něj objevuje Old Surehand ztvárněný někdejší hollywoodskou hvězdou Stewartem Grangerem. Prozaický důvod pro tuto obměnu spočívá ve faktu, že ikonický představitel Old Shatterhanda Lex Barker byl v době plánované výroby snímku zaměstnán natáčením mayovek z prostředí Orientu v produkci konkurenční firmy Artura Braunera. Producent Horst Wendlandt, jenž stojí za nejslavnějšími adaptacemi Mayových knih a jako první přišel s konceptem mayovské série, dané situace využil k tomu, aby znovu obsadil Grangera, kterého získal již pro předchozí snímek Mezi supy a hodlal s ním vytvořit samostatnou sérii. Podobné důvody vedly také k angažování nového režiséra Haralda Philippa, jenž předtím točil nejrůznější žánrové snímky. Oba Wendlandtovi kmenoví režiséři mayovek Harald Reinl a Alfred Vohrer se totiž chystali na natáčení dalších filmů. Rok 1965 ostatně představoval co do kvantity vrchol mayománie – do kin bylo uvedeno celkem osm filmů podle Mayových knih, čtyři z produkce Braunera, tři od Wendlandta a Poklad Inků vzniklý mimo „klasickou“ sérii bez účasti Pierra Brice nebo Lexe Barkera. Nicméně výsledkem bylo spíše přesycení zájmu diváků, které spolu s dalšími faktory již nadcházející rok přineslo konec filmových mayovek... Hereckému obsazení vévodí Stewart Granger, který postavu Old Surehanda pojal jako světáckého šviháka, jenž vše bere s notnou dávkou nadsázky. Pierre Brice a jeho Vinnetou hraje ve filmu spíše druhé housle a hlavnímu hrdinovi spíše sekunduje prosťáčkovský zmatkař Old Wabble v podání Milana Srdoče, (vystupujícího pod pseudonymem Paddy Fox). Titulního záporáka ztvárnil Harald Leipnitz a polepšeného karbaníka, jenž začne pomáhat osadníkům, zase Terence Hill, v titulcích uvedený ještě pod svým rodným jménem Mario Girotti. Part krásky v nesnázích získala francouzská herečka Macha Mérilová, která předtím hrála hlavní roli ve filmu Jeana-Luca Godarda Vdaná žena. (Česká televize)

(více)

Recenze (127)

kaylin 

všechny recenze uživatele

On je to strašně jednoduchý film, ve kterém se opakují motivy z předchozích filmů, ale ten Petrolejový princ je tak jednoduchý padouch, zákeřný a šmejdský, že prostě nejde než přijmout tuhle jednoduchou hru dobra a zla a prostě si ji užít. Surehand je sympaťák a Vinnetou jakbysmet. Tohle nostalgické vzpomínání mě prostě baví. ()

rublik05 

všechny recenze uživatele

Druhé dobrodružství s Old Surehandem, které ještě není až tak moc one man show Stewarta Grangera, i když už tady si lze jeho začínajících „manýrů“ všimnout, nabízí vcelku jednoduchou podívanou, žádné zásadní zvraty či zajímavé události se nekonají, až samotný závěr nabídne něco trochu živějšího. Příběh vyplňuje především spousta nezáživných scén, scénář je děravý jak ementál, vše zachraňuje náčelník Apačů a snesitelný Old Surehand, kteří tentokrát působí téměř jako sobě rovní, moc se mi líbil i hlavní záporák v podání Haralda Leipnitze a jeho vraždící mašina Slobodan Dimitrijevič. Z mého pohledu se jedná o čistě průměrnou podívanou, kterou drží nad vodou opravdu jen ti herci. 4/10. ()

Reklama

Lukoboss 

všechny recenze uživatele

Po Posledním výstřelu skončila evidentně zlatá éra Mayových westernů, protože už následující Petrolejový princ působí jako parodie, a to hodně špatná. Docela lituju P. Brice, že do toho šel, protože to ostatní kolem je dost velký utrpení. Špatní a nesympatičtí herci, celková nuda a chvílema bych řekl až trapnost nad trapnost. Po vynikající sérii úpadek jak blázen. ()

lykan9 

všechny recenze uživatele

Stále se jedná o velmi slušně odvedenou mayovku. Série s Old Surehandem sice nedosahuje kvalit s Old Shatterhandem, ale tyto mayovky u mě zpříjemňuje Terence Hill, který má naštěstí v Petrolejovém princi mnohem větší prostor než v Mezi supy. Jinak všechno funguje v zavedených mezích a kouzlo mayovek stále zcela nevyprchalo. ()

Subjektiv 

všechny recenze uživatele

Čím tím více mayovek, tím větší porozumění tomu, jak May staví děj. A tak je jasné, že hlavní záporák rozeštve dobré rudé a dobré bílé, ale Surehand s Vinnetouem nenaletí a na poslední chvíli zabrání krveprolití. Opět, opět, opět a tentokrát bez jediné osobitější scény, zato se spoustou času, jenž okupují dosti nudné postavy - fidlající učitel, slečinka a nepozorný Wabble. Asi "nejadrenalinovější" scéna je o záchraně lidí na voru v peřejích. Bohužel, po jejím konci má člověk příliš času si uvědomit, že vlastně nikam neposunula děj. Nejen ona. Vinnetouovo "vypadání", zjev sice film zachraňují, ale zachraňují jej pouze od úplné katastrofy. Slabé **. ()

Galerie (32)

Zajímavosti (21)

  • Jiné názvy filmu:
    Belgie: WINNETOU ET L´APPAT DE L´OR NOIR / WINNETOU EN DE ZUCHT NAAR ZWAART. Dánsko: OLIEN FLAMMER OVER ARIZONA. Francie: WINNETOU ET L´APPAT DE L´OR NOIR. Velká Británie: RAMPAGE AT APACHE WELLS. Itálie: DANZA DI GUERRA PER RINGO. Jugoslávie: KRALJ PETROLEJA. Rakousko: DER ÖLPRINZ. Švédsko: APACHE WELLS. Španělsko: EL ASALTO DE LOS APACHES. USA: RAMPAGE AT APACHE WELLS. (hippyman)
  • Premiéra proběhla ve středu 25. března 1965 v mnichovském Mathäser-Filmpalastu. (hippyman)

Reklama

Reklama

Časové pásmo bylo změněno