Reklama

Reklama

Obsahy(1)

Old Surehand sleduje prérií stopu hledaného vraha a pátrání ho zavádí až k Petrolejovému princi. Tak se říká proradnému muži, který se právě chystá uskutečnit velký obchod. Hodlá zámožnému bankéři prodat naleziště petroleje. Potíž je v tom, že na prodávaném území žádný petrolej ve skutečnosti není. Proto se musí padouch zbavit i skupiny osadníků, která má na dané místo namířeno. Jeho němý zabiják a pravá ruka zavraždí v táboře přistěhovalců syna náčelníka Navajů. Podaří se Old Surehandovi a jeho příteli Vinnetouovi odvrátit hněv Navajů, ochránit osadníky a potrestat mazaného padoucha? ... Ačkoli ve stejnojmenné literární předloze z pera Karla Maye vystupuje po boku apačského náčelníka hrdinný Old Shatterhand, ve filmové verzi se místo něj objevuje Old Surehand ztvárněný někdejší hollywoodskou hvězdou Stewartem Grangerem. Prozaický důvod pro tuto obměnu spočívá ve faktu, že ikonický představitel Old Shatterhanda Lex Barker byl v době plánované výroby snímku zaměstnán natáčením mayovek z prostředí Orientu v produkci konkurenční firmy Artura Braunera. Producent Horst Wendlandt, jenž stojí za nejslavnějšími adaptacemi Mayových knih a jako první přišel s konceptem mayovské série, dané situace využil k tomu, aby znovu obsadil Grangera, kterého získal již pro předchozí snímek Mezi supy a hodlal s ním vytvořit samostatnou sérii. Podobné důvody vedly také k angažování nového režiséra Haralda Philippa, jenž předtím točil nejrůznější žánrové snímky. Oba Wendlandtovi kmenoví režiséři mayovek Harald Reinl a Alfred Vohrer se totiž chystali na natáčení dalších filmů. Rok 1965 ostatně představoval co do kvantity vrchol mayománie – do kin bylo uvedeno celkem osm filmů podle Mayových knih, čtyři z produkce Braunera, tři od Wendlandta a Poklad Inků vzniklý mimo „klasickou“ sérii bez účasti Pierra Brice nebo Lexe Barkera. Nicméně výsledkem bylo spíše přesycení zájmu diváků, které spolu s dalšími faktory již nadcházející rok přineslo konec filmových mayovek... Hereckému obsazení vévodí Stewart Granger, který postavu Old Surehanda pojal jako světáckého šviháka, jenž vše bere s notnou dávkou nadsázky. Pierre Brice a jeho Vinnetou hraje ve filmu spíše druhé housle a hlavnímu hrdinovi spíše sekunduje prosťáčkovský zmatkař Old Wabble v podání Milana Srdoče, (vystupujícího pod pseudonymem Paddy Fox). Titulního záporáka ztvárnil Harald Leipnitz a polepšeného karbaníka, jenž začne pomáhat osadníkům, zase Terence Hill, v titulcích uvedený ještě pod svým rodným jménem Mario Girotti. Part krásky v nesnázích získala francouzská herečka Macha Mérilová, která předtím hrála hlavní roli ve filmu Jeana-Luca Godarda Vdaná žena. (Česká televize)

(více)

Recenze (127)

BMW12 

všechny recenze uživatele

Za mě se jedná o první špatnou mayovku. Dosud se mi filmy o Vinnetouvi líbily, nejvíce samozřejmě spolu s Old Shatterhandem, i Mezi Supy s Old Surrehandem byl dobrý, ale zde není moc co pozitivního napsat. Scénář je špatný, příběh nezaujme. Němci se prostě rozhodli co nejvíce vydělat na úspěchu Vinnetoua a začali chrlit několik filmů ročně, což se samozřejmě musí projevit na kvalitě filmu. ()

Ceberus 

všechny recenze uživatele

Hmm, zrecyklovat na začátku záběry z jiného dílu Vinnetoua, to je hodně cheap. :-) Jinak je tohle film dabérských zvláštností... Jan Přeučil má jako dabér velmi charakterní hlas, takže možná dělá ze "svého" herce ještě charismatičtějšího padoucha, než jakým v originále je. Je také bohužel smutné, že Terrence Hilla nedabuje ani Vinklář z Rudého gentlemana, ani jeho pozdější dvorní dabér Trávníček, ale Marcel Vašinka, který v tomhle filmu prodaboval snad půlku postav (a druhou půlku Dalimil Klapka). :-D Naopak dabér zhruba dvacetiletého mladíka Jima, který zní na začátku tak na deset, je taky vážně vtipný, než ho zničehonic uprostřed filmu převezme právě Vašinka. :-D Vizuální efekty s vorem jsou samozřejmě dnes úsměvné, je to holt šedesát let starý film. Podobně úsměvné jsou prapodivné zvukové efekty letících zapálených šípů - to mělo být jakože víc dramatické? :-) Nakonec tady udělám po druhém zhlédnutí úpravu hodnocení ze tří hvězd na dvě, abych - stejně jako u druhého filmu s Old Surehandem (Mezi supy) - nenabyl dojmu, že bych se na to mohl kouknout potřetí. ()

Reklama

kaylin 

všechny recenze uživatele

On je to strašně jednoduchý film, ve kterém se opakují motivy z předchozích filmů, ale ten Petrolejový princ je tak jednoduchý padouch, zákeřný a šmejdský, že prostě nejde než přijmout tuhle jednoduchou hru dobra a zla a prostě si ji užít. Surehand je sympaťák a Vinnetou jakbysmet. Tohle nostalgické vzpomínání mě prostě baví. ()

Wacoslav1 

všechny recenze uživatele

Ach bože proč a za co. Takový prznění si Mayovky fakt nezasloužili. Už začátek který startuje vykradenými záběry z Vinnetoua 2 naznačuje, že něco nebude košer. Granger se zase chová jak namachrovanej buzerant. 1* jenom za to, že Brice je pořád borec. Jinak fail epických rozměrů. Horší už je jenom Mulatka Apanači.15% ()

špaček421 

všechny recenze uživatele

Dno. Jak u Mayovky člověk vidí v titulcích jméno Fred Denger pod nápisem Drehbuch (tj. scénář), měl by to vypnout. Kašlu na to, že tu je opět ten výbuch petrolejového vrtu, ale děj nedává smysl a všechno je tak stupidní... Surehand moc nedostane příležitost zamachrovat, naštěstí. Ale zato Vinnetou se stává poradcem úplně ve všem. Old Wabble se taky držel zkrátka. Protože tvůrci se rozhodli hvězdou filmu učinit úplně jinou postavu - debilního klavíristu! Bohužel si ho nevymyslel Denger, je už v předloze. I tam štve, ale tady je to snad ještě horší. Stejně tak Walter Barnes snažící se sbalit upjatou Němku, oba jsou příšerní. Terence Hill vlastně žádný dojem nezanechá, tak nějak to odehrál a hotovo. Padouch Petrolejový princ sice není tak špatný, ale ani on toho moc nezachrání. Jeho pobočník, němý vrhač nožů, vůbec nepůsobí nebezpečně. Hrozný. Režisér Philipp byl vyloženě lama, ten film je nudnej a bez atmosféry, hudba hraje na špatnejch místech... Škoda slov. Na začátku Surehand (teda Čurhend v Přeučilově výslovnosti) řekne Princi: "Dělejte, miřte, to nám ušetří čas!" Kdyby byl Princ opravdu střílel, ušetřilo by se devadesát minut... ()

Galerie (32)

Zajímavosti (21)

  • Stále ještě stojící městečko, někdejší "Golden Hill" z Old Shatterhanda, bylo bleskově přestavěno na "Tucson" - stačilo pouze vyměnit některé tabule na obchodech. (hippyman)
  • Hlavní padouši z obou snímků jsou inspirováni jedinou postavou z knihy. (Vojcl)
  • Jiné názvy filmu:
    Belgie: WINNETOU ET L´APPAT DE L´OR NOIR / WINNETOU EN DE ZUCHT NAAR ZWAART. Dánsko: OLIEN FLAMMER OVER ARIZONA. Francie: WINNETOU ET L´APPAT DE L´OR NOIR. Velká Británie: RAMPAGE AT APACHE WELLS. Itálie: DANZA DI GUERRA PER RINGO. Jugoslávie: KRALJ PETROLEJA. Rakousko: DER ÖLPRINZ. Švédsko: APACHE WELLS. Španělsko: EL ASALTO DE LOS APACHES. USA: RAMPAGE AT APACHE WELLS. (hippyman)

Reklama

Reklama