Reklama

Reklama

Obsahy(1)

Old Surehand sleduje prérií stopu hledaného vraha a pátrání ho zavádí až k Petrolejovému princi. Tak se říká proradnému muži, který se právě chystá uskutečnit velký obchod. Hodlá zámožnému bankéři prodat naleziště petroleje. Potíž je v tom, že na prodávaném území žádný petrolej ve skutečnosti není. Proto se musí padouch zbavit i skupiny osadníků, která má na dané místo namířeno. Jeho němý zabiják a pravá ruka zavraždí v táboře přistěhovalců syna náčelníka Navajů. Podaří se Old Surehandovi a jeho příteli Vinnetouovi odvrátit hněv Navajů, ochránit osadníky a potrestat mazaného padoucha? ... Ačkoli ve stejnojmenné literární předloze z pera Karla Maye vystupuje po boku apačského náčelníka hrdinný Old Shatterhand, ve filmové verzi se místo něj objevuje Old Surehand ztvárněný někdejší hollywoodskou hvězdou Stewartem Grangerem. Prozaický důvod pro tuto obměnu spočívá ve faktu, že ikonický představitel Old Shatterhanda Lex Barker byl v době plánované výroby snímku zaměstnán natáčením mayovek z prostředí Orientu v produkci konkurenční firmy Artura Braunera. Producent Horst Wendlandt, jenž stojí za nejslavnějšími adaptacemi Mayových knih a jako první přišel s konceptem mayovské série, dané situace využil k tomu, aby znovu obsadil Grangera, kterého získal již pro předchozí snímek Mezi supy a hodlal s ním vytvořit samostatnou sérii. Podobné důvody vedly také k angažování nového režiséra Haralda Philippa, jenž předtím točil nejrůznější žánrové snímky. Oba Wendlandtovi kmenoví režiséři mayovek Harald Reinl a Alfred Vohrer se totiž chystali na natáčení dalších filmů. Rok 1965 ostatně představoval co do kvantity vrchol mayománie – do kin bylo uvedeno celkem osm filmů podle Mayových knih, čtyři z produkce Braunera, tři od Wendlandta a Poklad Inků vzniklý mimo „klasickou“ sérii bez účasti Pierra Brice nebo Lexe Barkera. Nicméně výsledkem bylo spíše přesycení zájmu diváků, které spolu s dalšími faktory již nadcházející rok přineslo konec filmových mayovek... Hereckému obsazení vévodí Stewart Granger, který postavu Old Surehanda pojal jako světáckého šviháka, jenž vše bere s notnou dávkou nadsázky. Pierre Brice a jeho Vinnetou hraje ve filmu spíše druhé housle a hlavnímu hrdinovi spíše sekunduje prosťáčkovský zmatkař Old Wabble v podání Milana Srdoče, (vystupujícího pod pseudonymem Paddy Fox). Titulního záporáka ztvárnil Harald Leipnitz a polepšeného karbaníka, jenž začne pomáhat osadníkům, zase Terence Hill, v titulcích uvedený ještě pod svým rodným jménem Mario Girotti. Part krásky v nesnázích získala francouzská herečka Macha Mérilová, která předtím hrála hlavní roli ve filmu Jeana-Luca Godarda Vdaná žena. (Česká televize)

(více)

Recenze (127)

MickeyStuma 

všechny recenze uživatele

V jistém smyslu kontroverzní snímek o dalším dobrodružství Vinnetua a to z mnoha důvodů. Oproti knižní předloze tu chybí Old Shatterhand a Sam Hawkens a to z jediného důvodu. Oba představitelé byli vytíženi natáčením mayovek z Orientu. I dějově se z předlohou příběh velmi rozchází. Když se na něj podíváme jasněji, v mnohém vlastně připomíná dějovou linku slavného westernu ´Sedm statečných´. I zde se ochraňují vesničani, v tomto případě přistěhovalci. A jak jinak, hlavním ochráncem je samotný Vinnetou, který jim dokonce vyřizuje půdu. Není to podivné, když všechny indiánské kmeny své území naopak chránili co to dalo? Co by na to řekl slavný Sedící býk? Každopádně se jedná o indiánku velmi dobrodružnou s nemalými akčními scénami. Old Shatterhanda zastoupil Old Firehand a Sama Hawkense Old Wabble. V dalších rolích mimo jiné nechybí ani Mario Girotti, později známý jako Terence Hill. Celkově to pecka rozhodně není, ale za zkouknutí rozhodně stojí. Nemyslet však na knihu. ()

Tominni 

všechny recenze uživatele

Jojo, jak jde o petrolej, tak musí jít vše stranou. Petrolejový princ má plán, jak zajistit, aby se osadníci do této oblasti nedostali. Celkově taková průměrná mayovka, ale jsou zde různé malé postavy, které film doplňují (z řad osadníků) nebo takový Old Wabble, který nemá s knižní podobou společného ale vůbec nic...... ()

Reklama

Lukoboss 

všechny recenze uživatele

Po Posledním výstřelu skončila evidentně zlatá éra Mayových westernů, protože už následující Petrolejový princ působí jako parodie, a to hodně špatná. Docela lituju P. Brice, že do toho šel, protože to ostatní kolem je dost velký utrpení. Špatní a nesympatičtí herci, celková nuda a chvílema bych řekl až trapnost nad trapnost. Po vynikající sérii úpadek jak blázen. ()

Meev 

všechny recenze uživatele

Už se to moc opakuje. Poklad na Stříbrném jezeře ? Nemůžu nic vytknout. Ale v ostatních (v říši Stříbrného lva, atd...) už to nešlape. Dobře, není to tak hrozné, že nepočkáte na konec, ale neustále stejný děj a mluvení ve třetí osobě už mě nudí. Vlastně stejný děj měl "Vinetů"- poslední výstřel. Také tam ušili vraždu na někoho jiného, a bla, bla, bla... akorát tam nešlo o petrolej, ale o mír, ale zde šlo o mír kvůli petroleji také. Prostě "Vinnetou" zářil v Pokladu na Stříbrném jezeře, Vinnetou, Vinnetou- rudý gentleman, Vinnetou- poslední výstřel, poté už se to jen opakovalo a šlo to od desíti k pěti. A to ještě nehodnotím nechuť se na film koukat kvůli střílení do koní a zvířat celkově (to se týká i s filmy o Vinnetouovi). ()

iXtr3m3 

všechny recenze uživatele

Old Shatterhand je len jeden a aj keď ďalšie mená z kníh ako Old Surehand, Old Firehand a podobní, sa mu snažili vyrovnať alebo byť rovno aj lepší, v knihe to tak mohlo byť, ale vo filmovom spracovaní predsa len charizma Lexa Barkera bola dokonalá a bezkonkurenčná. Tretí raz ten istý komentár, ale tu fakt plýtvať novými slovami je zbytočné. ()

Galerie (32)

Zajímavosti (21)

  • Oba hlavní hrdinové si už od natáčení filmu Mezi Supy nemohli přijít na jméno, takže byl scénář upraven tak, aby se pokud možno na place moc nepotkávali. (hippyman)
  • Štáb provázelo většinou štěstí v neštěstí - během natáčení v divokém toku Cetina málem utonul jeden z kaskadérů, Stewarta Grangera zas málem trefila do obličeje hmota z hořícího kola. Jednoho z nejlepších plavců, Herberta Kerze, stáhnul pod ledovou osmistupňovou vodu vír a celé dvě minuty se nevynořil. Naštěstí vše dobře dopadlo. Nejhůře tak skončil Brice, který si způsobil tržnou ránu na ukazováčku. (hippyman)

Reklama

Reklama