Černá komedie vypráví příběh herce Riggana Thomsona (Michael Keaton), který se v minulosti proslavil filmovou postavou kultovního ptačího superhrdiny Birdmana, a nyní se s vypětím sil snaží o svůj divadelní debut na Broadwayi. Riggan doufá, že když uspěje jako režisér a herec nového ambiciózního představení, oživí svou upadající kariéru. V mnoha ohledech to je riskantní krok. Ale bývalý filmový superhrdina si dělá velké naděje, že díky tomuto konečně získá uznání jako umělec a všem včetně sebe dokáže, že ještě není odepsaný. Premiéra se pomalu blíží, když se představitel titulní role v jeho hře během zkoušky za podivných okolností zraní a je třeba ho rychle nahradit. Na základě doporučení hlavní herečky Lesley (Naomi Watts) a na naléhání Rigganova nejlepšího přítele a producenta Jakea (Zach Galifianakis), Riggan nakonec neochotně přijme Mikea Shinera (Edward Norton), který je naprostou neřízenou střelou. Mike je ale zárukou toho, že se představení vyprodá a sklidí chválu kritiků. Kromě samotných příprav na premiéru se musí Riggan vypořádat i se svou přítelkyní a herečkou ve vedlejší roli, Laurou (Andrea Riseborough), se svou dcerou Sam (Emma Stone), která právě prodělala odvykací léčbu a nyní pro něj pracuje jako osobní asistentka, a také s bývalou manželkou Sylvií (Amy Ryan), která se čas od času objeví v zákulisí. (Cinemart)

Hanys_

Fantastický Keaton, Norton a Stone v až divadelním přiběhu o jednom divadelním Záskoku. Iňarita bych za tímhle depresivním "komixovým" dramatem nečekal._ O rok později to furt hraje na hbo. Během týdne jsem to viděl asi 3x a rozhodně ne naposled. ()

malinaT

Pro mě se tento film dá vyjádřit jednou větou... Je to divné! Marně jsem se snažila v něčem najít pointu a nějaký hlubší význam... Bohužel jsem nenašla nic, možná je to tím, že nejsem ani herec ani kritik, jinak si opravdu nedovedu vysvětlit, proč tolik oscarových nominací. Pravděpodobně se v tom někteří kritici a vysušení herci/herečky našli.... Já v tom nenašla nic, kromě zajímavé kamery za jednu hvězdičku a scénu Nortona v solárku za druhou hvězdičku. A kdo teda nakonec jel v drogách? Dcerka nebo její supertáta, který létal ulicemi NY jako poctivý uživatel LSD?? ()

dopita

Zajímavý na filmu je pouze to, že vypadá jako by byl natočen téměř bez střihu - což je samozřejmě pouze fikce. Ale některým scénám to dává zajímavej náboj. Za zmínku stojej ještě herecký výkony. Michael Keaton mě příjemně překvapil a Edward Norton ukázal svoji tradičně vysokou kvalitu, kterou mimochodem českej dabing s úspěchem zničil. Ale jinak nevim co si mám o filmu myslet, teda kromě toho, že je to kravina. Nevim o co tvůrcům a rejžovi šlo (teda kromě Oscarů, protože o ně film vyloženě škemrá). Já se povětšinou nudil až otravoval a nebejt výše zmíněného (kamera a herci), tak jsem od filmu zdrhnul už po dvaceti minutách. ()

KoRner

Typická kravina pre pseudointelektuálov a ja vôbec netuším, čo tým chcel básnik povedať. Asi že k povinnej výbave každého nominovaného na Oscara je rozprávanie sa samého so sebou. Už po dvadsiatich minútach som si povedal "tak už si vystreľ mozog z hlavy, nech sa tam niečo udeje!" - A ono furt nič, iba pobehovanie po po divadle s veľmi nepríjemným podmazom. Jediné, čo stálo za zmienku bol Norton a tá divná všadeobliehajúca kamera, neviditeľná v zrkadle. ()

SpaceOdyseus

Naprosto ojedinela, do puntiku dotazena forma, obsah za formou co do kvality a zabavnosti neztraci ani o pid, okorenene skvelymi hereckymi vykony vsech zucastnenych, takova kombinace se nevidi casto. ()

tom.nosek

Nejsem velký příznivec takovýchto art filmů, ale musím říct, že za těch 119 minut jsem se nenudil a na takový experimentální konverzační film to lze považovat za úspěch. Kamera "jeden dlouhý záběr" byla zajímavá, dobře to měli zpracované. Když pominu Need for Speed, Michaela Keatona jsem předtím viděl nějak více hrát až v Batmanovi a příjemně mě překvapil. ()

Tessie odpad!

To je zase jednou shit! Přehršel keců jak od naspeedovaného Woodyho Allana. A né, že by děj za něco stál. No nevím, mělo mi dojít, že to bude habaďůra, když se to pokouší o Oscara! ()

ti88na

Birdman sa mi páčil, klamala by som keby som tvrdila opak. Veď po mnohých stránkach, predovšetkým scenár, kamera a herci je celkom bezchybný. Hudba trochu zadrhávala, ale nebolo to nič neznesiteľné. Parádne dialógy, dlhé zábery bez strihu to si vyžadovalo kvalitné herecké obsadenie. Michaela Keatona som nikdy príliš nepreferovala, ale tu potvrdil, že je skvelý herec, a Edward Norton to bola stávka na istotu. Bolo zaujímavé, že Norton dostal zo začiatku dosť veľa priestoru, aby Keatona v istých chvíľach aj zatienil, ale v istom momente akoby za ním spadla opona a žezla sa plne chopil až dokonca len a len Keaton a šlo mu to výborne. Oceňujem tiež námet. Síce som sa presvedčila, že divadlo nie je nič pre mňa, ale spôsob akým ukázali súčasný svet filmu až tupo preferujúci komiksový žáner na úkor všetkého ostatného sa mi veľmi páčil. Okrem toho som tam vnímala aj akúsi poctu herectvu ako takému a ukážku toho, aké ťažké je stať sa niekým iným, aké ťažké je zavďačiť sa publiku alebo kritikom. Lenže okrem hudby musím filmu vytknúť aj niečo závažnejšie. A to že okrem spomínaných dojmov, ma nechal celkom chladnou. To je dosť zlé, a pre mňa veľmi podstatné. Zrejme si sama od seba nezmyslím vidieť Birdmana opäť. ()

kukuuuc10

Žánrovka, která nadchla mé oči po všech stránkách. Nevšední, zábavné. Myslím, že nějaké ty Oskary dostala zaslouženě. Zaujalo mě, že některé soundtracky nesplývaly s danou scénou nebo prostředím, ale neodsuzuji to, ba naopak. Musím velice vyzdvihnout kameru, která film zobrazovala téměř bez střihu. Mé dvě oblíbenkyně i mužští protagonisté to zahráli, dle mého názoru, velice působivě. ()

Krabak

Totálně nudná 3,14čovina. Ono když si po prvních 20ti minutách řeknete, jestli se vám vyplatí s tímto pafilmem ztrácet svůj čas, tak opravdu není vše v pořádku. No... přiznám se, že jsem byl zvědavej, co se tam dál stane, když z toho tečou hordy filmovejch fajnšmekrů. A ono se tam stalo stejný prd, jak v prvních 20ti minutách. Jestli se tahle socha dostane jen za to, že se někdo ve filmu musí chovat jako úchyl, co potřebuje k sexu dav lidí okolo, tak nechápu, proč není rok za rokem TOP film nejáký porno. Fakt paráda, palec nahoru. --->15% ()

bloodline

Ľúbezné umelecké dielo, kamerovo potiahnuté k introvertnej dokonalosti a nominačne (minimálne) vysoko zaslúžené. Strih strháva z pokojného spánku Freddy Krueger, ktorý presvedčil blaženým snom o večne trvalej jednozáberovej doktríne (a nikdy inak). Kumšt občas pohladká aj kategóriu na úrovni mojej prostej pospolitosti a vidieť tento počin vtákopyska na začiatku roka minulého, asi by filmové srdco skapalo od vytrženia. Takto musím vykonať korektúru v hodnotení, škrtnutím jednej hviezdicovej hlavy Made in Lisa Maria Simpson, keďže za posledných viac ako 365 dní ma nadchlo na podobnú strunku zopár diel na čele s August: Osage County. A to mierne preceňovaný Birdman ošklbe do morku kosti. Ostatne potešilo, že v akadémii, po menšom výpadku, načreli do silne ortodoxne umeleckých štruktúr v najhlavnejšej kategórii. ()

Litvicek

Některé věci jsou přivedeny k dokonalosti. KFC kuře, McDonald´s, moje svalnatá lýtka, špenátová omáčka od mé babky, ku příkladu... Tady? Špičkové herecké výkony, na které lze pohlížet jen s úctou a obdivem. Příběhově fajn ale herecky prvotřídní. Skvělá zábava. Btw, Emma Stone píchatelná víc, než kdy jindy. ()

EKLEKTIK

"Jsem dobrej, jen jako heslo do křížovky." Žánrově těžko zařaditelný film, oscilující mezi dramatem, komedií, či tragikomedií, odehrávající se v prostředí divadla, natočený zdánlivě bez použití střihu a působící jako divadelní hra, který vypráví životní příběh herce, velice podobný životnímu příběhu, jeho představitele. ()

bila.tecka

Ano, formálně je tohle dílko brilantní. Kamera sleduje lehce neurotického Batmana (ech.. Birdmana), neustále se dere do popředí, jako kdyby se bála, že jí něco unikne. Nebo aspoň sleduje záda herců, kteří putují zákulisím divadla. Do toho zvučí fantastické bubny (Antonio Sanchez mi připomněl Whiplash Damiena Chazelleho...). Prvotní je souboj hlavní postavy s vlastním egem, v dalším plánu je film dokumentem vzniku divadelního kusu. Zajímavá na tom všem je "superhrdinská" schopnost herce přenesená do reálného světa. Rozmluvy s vnitřním hlasem jsou facky od zmíněného vlastního ega, ale levitace a jiné parádičky vzbuzují otazníky. Takový ten nervózní tik, do jaké reality jsme se to vlastně dostali.. Velmi vtipný mi přišel postřeh o Keatonovu úsměvu, je vážně děsivý :-) ()

F.W.Colqhoun

Jako divákovi, který je současným ucpáváním kin comicsovými adaptacemi víc než co jiného pruzen a demoralizován, mi bylo trochu líto, že si film slaboduchost Marvelu, DC Comics a čeho všeho dalšího nepodal důkladněji. Iñárritu ale naštěstí nevidí věci tak jednoduše jako já. Hlavní hrdina v podání nečekaně skvělého Michaela Keatona trpí rozpolceností mezi pravdou toho, čím je (Birdmanem, samozřejmě) a broadwayskými aspiracemi. V průběhu filmu, který navozuje dojem jediného frenetického záběru, se pravda a ambice chvíli přibližují, aby se zase vzdálily a nakonec protnuly v nekonečnu závěrečných titulků. Iñárritu, který je mistrem toho, čemu se v méně tolerantních dobách říkalo midcult (své sklony nezatají ani tentokrát, nejen když si neodpustí povznášející finále nebo s chutí a dlužno přiznat trefně popranýřuje prostřednictvím svého hrdiny obvyklou průměrnost a lenost kritiky), se sice svému mainstreamovému údělu nevzdálil moc, ale řetěz, ke kterému je připoután, napnul až k prasknutí. Pozoruhodný newyorský film; rozuměj - někde napůl mezi Hollywoodem a Evropou. ()

Michael Keaton vs. třetí světová válka

Michael Keaton vs. třetí světová válka