Reklama

Reklama

Šingeki no kjodžin

(seriál)
  • Japonsko 進撃の巨人 (více)
Trailer 2
Japonsko, (2013–2023), 36 h 45 min (Minutáž: 23–85 min)

Předloha:

Hadžime Isajama (komiks)

Hrají:

Romi Paku, Akeno Watanabe, Susumu Čiba, Unšó Išizuka, Hiroši Kamija, Júki Kadži, Juiči Karasuma, Tomokazu Sugita, Kódži Jusa, Minami Takajama, Hideaki Tezuka (více)
(další profese)

Série(4) / Epizody(89)

Lidé byli nuceni bojovat s obry o záchranu svého pokolení. Když se schylovalo k nejhoršímu, postavili několik měst pod ochranou mohutných zdí, které obři nedokázali překonat. Po jedno celé století si lidé za hradbami mohli oddechnout a žít v relativním míru, avšak odříznuti od okolního světa. Mír ale trval jen do dne, než jedno z těchto měst, obehnané zdí, Maria, bylo napadeno dosud nevídaným šedesátimetrovým obrem, kterému se ochranu města podařilo překonat. Ústřední postava příběhu Aren Jaegar se svou adoptivní sestrou Mikasou při útoku přicházejí o svoji matku a vydávají se vstříc nehostinému světu. (-Victor-)

(více)

Videa (34)

Trailer 2

Recenze (191)

Kothy 

všechny recenze uživatele

Na doporučení jsem zkusil i tohle anime. Není to špatné, ale nejsem moc anime fanda. Nakonec jsem změnil názor. Po pár dílech se to rozjede a dost mě to chytlo. Určitě se těším na další díly a prohloubení mytologie. 1. série se nakonec dost rozjede. Dozvíme se pár nových informací o obrech, ale zbytek se dozvíme až později. Seriál s každou sérií graduje a až ke konci se dozvíme vše o historii lidí a titánů a proč vlastně spolu válčí. Vše začne dávat smysl a my se podíváme i mimo ostrov. V seriálu jsou super zvraty a neskutečně promakané akční scény. Nebojí se zabíjet postavy a má to fakt grády. Některé bitvy se roztáhnou i na několik dílů. Je tam pár časových skoků, takže postavy během seriálu celkem zestárnou. Jsem vážně zvědavý, jak to celé skončí. "Nepijte to víno!" ()

maddy 

všechny recenze uživatele

Bez debát, najlepší anime seriál aký som doteraz videl. Fanúšikom japonskej pop-kultúry som už veľmi dávno, s anime mám však skúsenosti prevažne len na poli filmov (známe kúsky ako Appleseed, Akira a iné), avšak v seriálovej tvorbe som žiadnemu anime nevenoval veľkú pozornosť (Pokémonov alebo Naruta určené pre deti do úvahy ani neberiem), až kým som neobjavil Attack On Titan. Nečakaná pecka, ktorá dokazuje, že tie „kreslené príbehy“ môžu mať väčšiu silu ako väčšina hraných. Seriál predstavuje pútavo vymyslený svet, kde obrovskí ľudožrúti (titáni) okupujú zem a posledných pár tisíc ľudí žije v mestskom hradnom komplexe za mohutnými stenami. Niekoľko rokov si ľudstvo žilo prevažne pokojne, až kým sa jedného dňa neobjavil nový niekoľkonásobne vyšší druh titána (Kolosus), pre ktorého hradby nepredstavujú žiadnu prekážku. A práve v tomto momente začína anime budovať fantasy príbeh a prepracovanú mytológiu do najmenšieho detailu. Nezjednodušuje príbeh len na obyčajné súboje s titánmi (aj keď tie hrajú prím), ale podrobne skúma aj každú drobnosť (prečo nemajú titáni reprodukčné orgány, prečo sa živia len ľudmi a pod.) a tak vytvára komplexnú story. Vynikajúco sa mu podarilo vykresliť mohutnosť titánov a hrôzu, ktorá z nich plynie. Attack on Titan sa tak v niektorých epizódach nebojí nekompromisne usmrtiť postavy a priniesť na scénu takmer až hororové scény. To všetko strieda napínavá, veľkolepá, vizuálne pútava akcia. Ústredné postavy sú vykreslené skôr jednostranne (odvážny bojovník, ustráchaný kamarát, zamilovaná sestra, prísny veliteľ a pod.), ale paradoxne vďaka až občasnej naivite ich konania si k nim divák vybuduje sympatie. Dej má neskôr čoraz bližšie k fantasy, ale vďaka tomu je jeho smer dostatočne nepredvídateľný. Takmer každá epizóda následne ponúka v závere obrovský cliffhanger vďaka ktorému sa so sledovaním nedá prestať do kým za sebou nemáte celú sériu. Titánom sa ale nevyhla aj dávka klišé známa z iných japonských anime. Rozhovory postáv sú občas veľmi infantilné a väčšinou prebiehajú v preafektovane ukričanom tóne. Niektoré epizódy sú len očividnou výplňou miesto toho, aby seriál niekam posúvali. Po veľmi intenzívnom začiatku napríklad nastupujú rozťahané epizódy tri/štyri, ktoré v podstate sú pre smerovanie seriálu logické nakoľko sa v nich rieši výcvik postáv, ale mierne zdržujú tempo pred rozpútaním pravého inferna. Podobným problémom trpí aj záver prvej polovice, kde napríklad epizóda 11 zdržuje intenzívne prebiehajúci dej zbytočnými rozhovormi. Možno to je však nakoniec dobre, pretože neviem, či by v ešte rýchlejšom tempe bolo možné pobrať všetky detaily a hlbšie sa ponoriť do tohto originálneho sveta. Ten so svojou prepracovanou mytológiou je totiž to čo na Attack On Titan baví najviac. Akurát musíte byť oddaný fanúšik fantasy (takže také javy ako to, že postavy dokážu meniť svoju podobu vám nemôžu byť cudzie), prípadne už mať čo to napozerané z japonskej anime tvorby. CELKOVO: 4,5* (9/10) ()

Reklama

Kwaichi 

všechny recenze uživatele

Veľmi pútavý postapokalyptický príbeh, no na môj vkus plynul až príliš rýchlo. Malo to šťavu, dynamiku, trochu aj zápletku, ale chýbala tomu omáčka, nejaký kabát, ktorý by dielu pridal na hodnote. Epizódy, ktoré som zatiaľ videl ako keby len zhŕňali udalosti, ktoré sa stali a mal by to byť iba prológ k hlavnému príbehu. Ak to tak skutočne je, tak to beriem. Ak nie, tak to beriem ako nedokončený a odfláknutý príbeh s kopou nezodpovedaných otázok. ()

Trapper33 

všechny recenze uživatele

Sice se tam místy furt opakuje to samé a pro potřeby příběhu je hodně velká náhoda, kdy se dějí některé věci, ale i tak se na to dá koukat. Co je k naštvání je snad milionkrát zmíněné vyřvávání postav o jejich motivaci. Fajn jsou naopak flashbacky, akce, celý ten nápad s titány a poslední baštou lidstva a pak hlavně několik postav, které nejde nemilovat. ()

kitsuchan97 

všechny recenze uživatele

(2013) Jedno z nejlepších anime roku 2013! Unikátní animace, velmi silný a poutavý příběh, který nás vtáhne do doby, kdy lidé narazí na svoje přirozené nepřátele - obry. Skvělé postavy, každý vyniká něčím jiným, asi nejvíce jsem si oblíbila Mikasu a Leviho :3 A ty boje! Svižné, nespoutané, a občas i odporné, když usoudím, jakou spoušť po sobě nechávají obři. Z toho mi jde vždy mráz po zádech, v tomhle jsou teda odborníci... Jen to čekání na 2. sérii bude složitější, no snad to nějak přetrpím. ^^ ..... (2022) Ach ano, už je to nějaká doba od první série a mé recenze. A panečku, Attack on Titan se zapíše do historie jako jeden z nejlepších seriálů naší doby - tohle tvrzení myslím zcela vážně (momentální čtvrtá série zachycuje to nejlepší, co může AoT nabídnout). V prvopočátku to vypadalo na klasický shounen s průměrnějším příběhem a hromadou akce, ovšem můj původní dojem se postupně měnil a byla jsem neustále překvapována, jakým směrem se příběh ubírá. Vše má své opodstatnění, nic se neděje náhodně a i sebemenší scéna či věta bude mít znatelný dopad. AoT má navíc hromadu silných stránek - líbivou a přehlednou animaci (ano, mluvím jak o WIT, tak i MAPPA - obě dvě studia zvládla zadaptovat tento skvost naprosto perfektně), chytlavý atmosférický soundtrack, skvěle napsané postavy (ano, je jich opravdu několik), hromadu nezapomenutelných akčních scén i těch "klidnějších" momentů (mnohdy právě "dialogue-heavy" scény jsou tím gró celého seriálu). Ač se snažím sebevíc, nemohu přijít na žádné větší negativum, které by mi kazilo zážitek ze sledování Titánů. Někomu může vadit někdy až úmorně pomalé tempo epizod, někomu zase "zbytečná" brutalita či uřvané postavy (pozn. asi bych taky řvala, kdybych viděla titány) - prostě každý si něco vždy najde. Za tu dobu, co anime sleduji, se AoT pomalu ale jistě dere do mé TOP 10 a už teď nějak počítám s tím, že tam i zůstane. Každému vřele doporučuji, aby tento skvost zhlédl, udělal si na něj vlastní názor a podle něj pak pokračoval dál sledováním dalších sérií, případně jej sledovat přestal. Faktem ale zůstává, že se toto anime stane v očích mnoha kultovní záležitostí. ()

Galerie (3 257)

Zajímavosti (53)

  • Erenova matka se v předloze jmenuje Kalura. V seriálu je to Carla. (fallanga)
  • Jediná postava, u které známe její věk, je Annie Leonhardt (16 let). Víme to díky jednomu z Isayamových skečů. U ostatních postav můžeme věk pouze hádat. Odhaduje se, že věk 104 tréninkové čety je 15-17 let. Levi a Hanji mají něco málo přes 30 a Erwin Smith má necelých 40 let. Přesnější údaje nejsou známé. (fallanga)
  • Plačící dítě během scény s Duněním je nahrávka skutečného pláče dítěte Júkiho Kadžiho, který namluvil Erena Jeagera. (mikki089)

Reklama

Reklama