Případy 1. oddělení - Série 1

(série)
Česko, 2014, 14 h 10 min (Minutáž: 58–64 min)

Bolek Polívka, Ondřej Vetchý, Filip Blažek, Petr Stach, Miroslav Vladyka, Miroslav Hanuš, Ondřej Malý, Petra Hřebíčková, Igor Bareš, Roman Štabrňák (více)

Případy 1. oddělení - Fantom z Jižáku (2014) (epizoda) (S01E02)

• Tabulka, kterou policisté používají, aby se vyznali v jednotlivých případech a našli společné znaky, je dnes už nahrazena softwarem, který dokáže po zadání dat najít všechny společné znaky pachatelů či Modus operandi během několika vteřin. (sator)

Případy 1. oddělení - Fantom z Jižáku (2014) (epizoda) (S01E02)

• Pražák (Filip Blažek) si vyrobí velikou tabulku s poznatky o pachatelích jednotlivých přepadení, aby mezi nimi našel spojitost. Stejně podle svých slov postupoval při vyšetřování tohoto případu scenárista Josef Mareš, a protože se mu tabulka osvědčila, používal pak stejný postup i u dalších případů. (melica)

Případy 1. oddělení - Doživotní chyba (2014) (epizoda) (S01E03)

• Rekognice, která zde probíhá, je jedním ze zvláštních způsobů dokazování. V podstatě jde o specifickou formu výslechu, jehož účelem je ztotožnění nějaké osoby, např. pachatele nebo věci, která je důležitá pro trestní řízení. V českém právu je rekognice upravena v ustanovení § 104b trestního řádu. Patří k některým zvláštním způsobům dokazování v trestním řízení vedle vyšetřovacího pokusu, konfrontace, rekonstrukce a prověrky na místě. Provádí se na návrh státního zástupce za účasti soudce. (sator)

Případy 1. oddělení - Doživotní chyba (2014) (epizoda) (S01E03)

• Za zvlášť zavrženíhodné zločiny lze označit útoky proti životu a zdraví starých či hendikepovaných osob nebo dětí. Miloslav Sláma byl 23. listopadu 2005 ve svých 34 letech odsouzen k doživotnímu vězení za tři vraždy starých žen ve věku 82, 82 a 91 let. O další čtyři vraždy starých lidí se pokusil. Kromě těchto sedmi nejzávažnějších zločinů také spáchal sedmadvacet loupeží, sedm krádeží, dva podvody a v jednačtyřiceti případech porušil domovní svobodu. Celkem se tedy dopustil 84 trestných činů. (sator)

Případy 1. oddělení - Klíčový důkaz (2014) (epizoda) (S01E04)

• Tato epizoda byla inspirována případem z 5. prosince 2000, kdy teprve osmnáctiletý Michal Š. povraždil v Pechlátově ulici na Radlicích svou matku, mladšího bratra a nevlastního otce. Policii se přiznal až po třech týdnech, původní trest 13 let mu byl odvolacím soudem prodloužen o 2 roky na 15 let odnětí svobody. (Martin1410)

Případy 1. oddělení - Nenávist (2014) (epizoda) (S01E06)

• Fabiánová se k činu nikdy nepřiznala. Usvědčily ji stopy na místě činu, mimo jiné otisky prstů na rámu obrazu a její DNA za nehty druhé oběti. Během vyšetřování i soudu neustále urážela státní orgány, i ve vězení se údajně ke spoluvězenkyním chovala arogantně. (melica)

Případy 1. oddělení - Nenávist (2014) (epizoda) (S01E06)

• Podezřelou Jaroslavu Fabiánovou vytipoval operativec Miroslav Hyhlík, který měl informace od pražských prostitutek. Hyhlík ji už v minulosti jako prostitutku-uspavačku opakovaně vyšetřoval. Fabiánová před časem dostala 10 let za uspání jednoho klienta s následkem smrti a v době těchto vražd si pražští kriminalisté mysleli, že je ještě stále ve vězení. (melica)

Případy 1. oddělení - Nenávist (2014) (epizoda) (S01E06)

• Nápad, že čin spáchala žena, dostal na místě činu tehdejší šéf 1. oddělení Josef Lottes. Od starších kolegů slýchal, že ženy-zločinkyně se mrtvol bojí nebo se jim v důsledku vraždy může udělat nevolno. (melica)

Případy 1. oddělení - Nenávist (2014) (epizoda) (S01E06)

• Skutečný čin se stal v červenci 2003, druhá vražda o měsíc později. Ke spojení obou vražd vedl detailní popis podezřelé podaný svědky: blondýna s nápadným drdolem. Identikit podle popisů vytvořila policistka, která je současně malířkou portrétů. (melica)

Případy 1. oddělení - Nenávist (2014) (epizoda) (S01E06)

• V čase 24:15 mjr. Korejs (Miroslav Hanuš) kritizuje práci vyšetřovatele mjr. Plíška (Boleslav Polívka) a říká, že už je starý na práci na prvním oddělení a že by měl už raději chytat ryby a vzpomínat, jak lovil sudy na Orlíku. Seriál tak naráží na tzv. Orlické vrahy, které mjr. Plíšek vyšetřoval v prequel seriálu s názvem Devadesátky (od r. 2022). V seriálu Devadesátky ale kvůli korelaci věku hraje v té době ještě kpt. Plíška Martin Finger. (Drinian)

Případy 1. oddělení - 48 hodin (2014) (epizoda) (S01E07)

• Skutečný pachatel se jmenoval František Deleman. 25letý Slovák byl za vraždy dvou důchodců a loupežná přepadení v roce 2005 odsouzen k 25 letům vězení. (sator)

Případy 1. oddělení - 48 hodin (2014) (epizoda) (S01E07)

• Nemoc, kvůli které musí Plíšek (Bolek Polívka) podstoupit operaci, je plicní embolie. Při plicní embolii dochází k částečnému nebo úplnému ucpání plicní tepny nebo některé z jejich větví. Nejčastěji je to způsobeno krevní sraženinou, která se uvolní od žilní stěny (prakticky kdekoliv v těle) a skrze srdce se dostane do plicního oběhu. Jedná se o poměrně častou, ale potenciálně velmi závažnou, poruchu plicního oběhu. V 90 % případů se zároveň s plicní embolií objevuje také hluboká žilní trombóza v nohou nebo v pánevní oblasti, někdy se objevuje i povrchový zánět žil. (sator)

Případy 1. oddělení - 48 hodin (2014) (epizoda) (S01E07)

• „Se budeme spoléhat na to, že nám vyleze z AFISu,“ říká Korejs (Miroslav Hanuš). AFIS - Automatic Fingerprint Identification System je automatizovaný systém identifikace otisků prstů využívány orgány činnými v trestním řízení pro účely identifikace trestné činnosti, z nichž nejdůležitější je identifikace osoby podezřelé ze spáchání trestného činu nebo spojení podezřelého s jinými neobjasněnými trestnými činy. (sator)