Reklama

Reklama

Obsahy(1)

Romantická komedie odehrávající se na pozadí studené války. Elsa, modistka středního věku a jasnovidkyně má svůj život naprosto pod kontrolou – dokud ovšem muž, kterého kdysi milovala a ztratila, neprojde dveřmi jejího obchodu s klobouky. Jsme v Helsinkách roku 1962. Jan, český jazzový hudebník, je ve městě kvůli vystoupení na „Mezinárodním festivalu mládeže a studentstva". Po více než dvě desetiletí Elsa věřila, že tento muž je mrtvý... Zpočátku si chce Elsa od Jana udržet odstup. A zejména od festivalu, který je pro ni jen dalším pokusem světových komunistů vymýt mozek dobrým, důvěřivým občanům západních zemí jako je Finsko. Jan však je vytrvalý, přesvědčivý a okouzlující. Když Elsa nakonec překoná svůj strach z lásky a závazků, uvědomí si, že pokud spolu chtějí strávit více než jen sedm dní festivalu, existuje jen jedno řešení... (Bontonfilm)

(více)

Videa (7)

Trailer

Recenze (73)

Slarque 

všechny recenze uživatele

Ten nápad měl potenciál, ale někde se ztratil. Moc nefunguje spojení romantiky a situačního humoru, scénář má vůbec víc much, než je zdrávo. A co herci? Mezi Kati Outinen a Miroslavem Etzlerem nebyla žádná chemie a byl tedy problém věřit, že by spolu kdy něco měli. Kryštof Hádek jako jeden z mála vybalancoval romantickou postavu i naivního blba s nabiflovanou socialistickou propagandou. Z vedlejších rolí mě nejvíce bavila Laura Birn, která se zřejmě hodlala spojit s proletáři všech zemí světa. Možná byl někde humor pochopitelný jen pro Finy, ale spíš to i tam je jen podprůměrná taškařice. ()

Rockerman 

všechny recenze uživatele

Určitě šlo z tohoto tématu vytřískat víc. Střet Východu se Západem během studené války, okořeněný navíc romantickou láskou je vděčný nápad, ale toporné dialogy a ne příliš dobré výkony herců to hodně kazí. Film je navíc prezentován jako komedie, ale je to téměř vtipuprosté. Legrační bylo sledovat to komunistické zapálení u tří čtvrtin československé delegace na festivalu (kdo tu dobu pamatuje, tak to bylo i mrazivé zároveň), Budař v roli sovětského básníka je celkem dobrý a nejlepší fór představoval Lee Harvey Oswald na setkání komunistické mládeže (ikdyž i to bylo spíše mrazivé). No a to je z humoru vše, žádnou jinou veselou scénu jsem nezaznamenal. Takže pocity smíšené a vychází mi z toho podprůměrné hodnocení. ()

Reklama

zipacna 

všechny recenze uživatele

Je pravda, že to nebyl film roku. Byl to takový milý malý film, kde bylo úplně jedno, jakým mluví kdo jazykem. Pěkně to tady fungovalo a skončilo to moc hezky. Asi jsem měl zrovna náladu, takový film sledovat. Kati Outinen, ač je její profilová fotka tady na ČSFD docela zastrašující, je ale dobrá herečka a dokázala mě přesvědčit. A ten Hádek, ten Hádek. ;) ()

Aljak 

všechny recenze uživatele

V prvom rade, kto čaká komédiu, ten sa jej veru nedočká. Skôr by som to charakterizoval ako romantickú drámu. Atmosféra a aj prostredie heslinského festivalu mládeže ma bavili, ani dejová línia so zápletkou neboli na zahodenie, ale aj tak mi to prišlo také nevýrazné. Obzvlášť, keď vezmem do úvahy ten potenciál aký by som v prípade takýchto retro filmov určite očakával oveľa viac využitý. Takže celkový dojem z toho celého je viacmenej priemerný. Určite potešilo viacero úsmevných momentov a neustálych predsudkov západu a východu, ktoré boli počas studenej vojny na dennom poriadku. Hoci aj v tomto sa naskytalo ešte oveľa viac možností na rôzne narážky vtedajšej doby. ()

Jara.Cimrman.jr 

všechny recenze uživatele

Jako rozený lingvista, který umí švédsky stejně dobře jako dánsky, jsem si tento snímek pustil ve finštině a skvěle jsem se bavil skoro hodinu. Pak jsem se zbaběle obrátil o pomoc k titulkům a naštěstí se to moc nezhoršilo. Jen ten jazzík skupiny Zmrzlina mohl být o něco svižnější, aby stačil tempu poměrně zábavného útěku z budovatelství do zimy. ()

Galerie (16)

Zajímavosti (7)

  • Scenáristé vložili do filmu řadu historických postav, které tvoří jakési skryté vtípky tvůrců či pomyslné hypotetické mini příběhy. Jednou z takových postav byla postava amerického studenta. Americký student, ke kterému získá náklonost Kaarina (Laura Birn) jedna z hlavních postav filmu, se představí jako Lee Harvey Oswald (Cohlie Brocato). V jedné ze scén americký student zmíní, že je velkým fanouškem a obdivovatelem Marilyn Monroe, která zemřela v roce 1962 na předávkování barbituráty. Děj filmu se odehrává rovněž v roce 1962. Student se ve filmu zmínil o tom, že přijde na kloub tomu, jak to bylo se smrtí Marilyn a kdo za ní stojí. Skutečný Lee Harvey Oswald o rok později, tedy v roce 1963, spáchal atentát na amerického prezidenta Johna F. Kennedyho. (Posheidon)
  • Název české kapely Zmrzlina byl vybrán na základě vztahu češtiny k finštině - ve finštině je (na rozdíl od češtiny) jen velmi málo souhlásek, a proto je pro Finy slovo „zmrzlina“ jazykolam. (Facillitant)
  • Natáčení probíhalo v Praze, finských Helsinkách a v norském Andenes. (Terva)

Reklama

Reklama

Časové pásmo bylo změněno