fragre

Román Mnich, který sepsal Matthew Gregory Lewis, patří k základům gotické literatury, a je z těchto románů asi nejvíce zvrácený (i když Beckfordův Vathek mu šlape na paty). Z tohoto hlediska je tato filmová adaptace umírněná, ty největší ujetosti z původního textu zde nejsou zobrazeny. Nad nějaký obecný horrorový průměr jej vyzvedává výkon Franca Nera v titulní roli. Jeho mnich padnuvší do osidel ďáblových (v podobě sličné ženy) je velice uvěřitelný. Velice uvěřitelné jsou ty manické fáze, kdy si v nově nabyté moci libuje a vyžaduje ještě více, které jsou střídány depresivními záchvaty kajícnosti a snahy získat zpět svou čistotu. Děj se celkem přidržuje předlohy - až na konec. V textu ďábel vynese mnicha nad skály a nechá jej roztříštit se o ně, takže neblahý hrdina ztratí život a samozřejmě i duši. Zde je ďábel rafinovanější, jeho duši už má jistou a tělo ještě může posloužit. Zde to zakončení tak překvapí, až se jeden musí smát, ale při tom je velice mrazivé. ()

PKD

Volná adaptace vskutku nesmrtelného Lewisova románu. Nero zde předvádí až excentrický výkon a ctihodná panna (hahaha) Matilda/Matylda jako by z oka vypadla Bardotové.;-) Konec považuji za ironickou haluz, poplatnou době ale i zde se těžce doplácí na krácení, neb 500.str. vysoce našlapanou knihu, nelze uspokojivě vměstnati do pouhých 90min. Tohle jest takový výcuc. Přesto, zajímavý. Jsem zvědav na verzi z 2011. Od té se přiznám, čekám víc. ()