Blade Runner 2049

• USA Blade Runner 2049 (více)

Třicet let po událostech prvního filmu odhaluje nový Blade Runner a důstojník losangeleské policie K (Ryan Gosling) dlouho ukryté tajemství, které je natolik zásadní, že by mohlo zcela rozvrátit poslední zbytky lidské společnosti. Toto odhalení ho nutí zahájit pátrání po Rickovi Deckardovi (Harrison Ford), bývalém Blade Runnerovi losangeleské policie, který je už 30 let nezvěstný. (Falcon)

Diskuze

Kaufman

Zase tak moc to zamotané není ani v původním Blade Runnerovi ;) A mimo to, režisér se nechal slyšet, že by otázka ohledně Deckardovi totožnosti neměla být zodpovězena ani zde...

Kaufman (hodnocení, recenze)

Doufám, že to v novým filmu ještě víc nezamotají. Radši bych to nechal bejt:-)

Kaufman , mm13

Kaufman: Třeba proto, že i tohle "přesvědčení" bylo součástí umělých implantovaných vzpomínek? A proč si ho nechali odejít z jednotky? Třeba proto, že byl postradatelný a beztak, pokud byl replikant, neunikne čtyřleté životnosti, stejně jako Rachel...

mm13: Že to nemáš naservírované na stříbrném podnose přímo ve filmu neznamená, že to nesedí. Mnoho filmů pracuje s tím, že si něco musíš domyslet "mimo plátno a to co je vidět" a to samé je i zde. Já osobně nemám potřebu být režisérem voděn za ručičku a naopak si rád z několika málo indícií udělám závěr sám. Zde to ostatně v rámci filmu sedí a člověk vůbec nemusí vymýšlet kdovíjaké eposy. Na vše si vystačíš několika větami, žádná velká věda.

Jakkob

No! A to je presne to, prečo to nesedí; že si položíš jednu dve otázky a na ich zodpovedanie potrebuješ vyfabulovať dobre nie prequel k celému filmu.

Jakkob

V knize se tuším píše, že se Deckard se sám testoval VK testem. Proč by to filmovej Deckard neudělal? A  proč by ho nechali odejít od jednotky, když by nebyl člověk?:-)

mm13

Kladeš otázky, na které nejsou ve filmu žádné, nebo jen velice nepřímé odpovědi, aby šlo prostě konstatovat, že to nesedí. A pokud by člověk trošku chtěl, na vše si vymyslí dostatečně věrohodnou odpověď, aby to pasovalo do scénáře, ve kterém je Deckard replikantem. Např. to, že je to ten legendární Blade Runner, může být všechno stejně tak součást umělých vzpomínek, jako tomu bylo u Rachel. Navíc jediný, kdo o něm jako o staré škole hovořil, byl sám Bryant, který mohl ale být dost dobře odpovědný právě za případnou "objednávkou" speciálního modelu pro lov relikantů a tudíž pouze jen "hrál" svoji roli. Že je Rachel ten poslední prototyp a jediný model... To slyšíme pouze a jen z úst Tyrella, ale kde je psáno, že Tyrell v tomto ohledu říká Deckardovi pravdu? V případě, že je Deckard replikant, Tyrell jisto jistě znal jeho pravou totožnost a mohl stejně jako Bryant pouze a jen "hrát" svoji roli a Deckardovi prozradil pouze to o Rachel. Neměl jediný důvod, stejně jako Bryant, se svěřovat s čímkoli, co by jakkoli Deckardovi prozradilo, nebo mu napovědělo skutečnost o jeho pravé totožnosti... A takových dalších x a y podobných teorií si může člověk vymyslet bezpočet, stejně jako si může vymyslet x a y teorií v opačném ohledu, čili že replikantem není. Všechny mohou více méně pasovat, ale nikdy nebude ani jedna natolik jednoznačná, aby šlo prostě konstatovat že je, nebo není replikant. Aspoň co se týče původního Blade Runnera.

na příspěvěk reagoval Kaufman, mm13

Jakkob

No nesedí do. Už sme sa predsa bavili, je to legendárny Blade Runner, stará škola, ktorý, keď sa začína dej, tak s tým už vlastne skončil. To akože kedy ho Tyrell vyrobil, koľko rokov dozadu takého dokonalého? Veď Rachel je aj so svojimi umelými spomienkami vlastne prototyp? A Bryant vedel, že je Deckard replikant alebo nevedel?

mm13

Ale ono v tom ději smysl dává, a to i bez těch filozofických věcí okolo. Skutečně si to člověk může bez větších obtíží vysvětlit tak, že Deckard replikantem je a stejně jako známá kolegy Kaufmana, tak i dva moji známý po prvním shlédnutí jasně konstatovali, že závěr jim evokuje dojem, že je Deckard replikant. Přiznám se, že já jsem to tam taky nikdy neviděl, i když já jako první viděl Theatrical Cut, kde je sen s jednorožcem vystřižený a tím pádem nelze to origami na konci právě s tím snem spojovat, ale tak TC byl sestříhán právě tak, aby to více evokovalo dojem, že je Deckard člověk. V DC a FC to zase více evokuje ten opačný dojem, ale samozřejmě nemusím snad připomínat, že prvořadě záleží na divákovi, zda si to ta vodítka pochytí a dá si je podle režisérových představ dohromady :)

Klajnik

Klajnik (hodnocení, recenze)

Krásnej příklad vizuální vize. Už jenom ta paleta barev z filmu udělá něco, co se vám zaryje do mozku.

titto

Líbí se mi kniha od Dicka, kde je Deckard člověk a tak jsem nikdy neměl potřebu pitvat film. Nemyslím si, že to bude nový film nějak řešit.

titto (hodnocení, recenze)

Kaufman

Koukám, že se to tady řeší několik předchozích stránek diskuse, ale nechce se mi je všechny číst, tak kdybych náhodou zopakoval něco, co už sem někdo napsal, tak sorry :-)

titto (hodnocení, recenze)

Kaufman

Já mám za to, že zřejmou indicií k Deckardovu replikanství je jednorožec. Nejdřív ho Deckard vidí ve svých snech, a na konci mu Gaff (ten druhý lovec replikantů) položí origami jednorožce na chodbu přes byt. Z toho vyplývá, že Gaff ví, že se Deckardovi zdá o jednorožcích, protože Deckard jako replikant má implantované vzpomínky (z kterých pochází ten jednorožec) a Gaff má přístup k datům, co mu implantovali. Stejně jako Deckard věděl, že Rachael má implantované vzpomínky na svoji matku, protože ta žena na její fotografii je někdo úplně jiný.

na příspěvěk reagoval Kaufman, mm13

Kamarádka po prvním shlédnutí řekla: "Takže Deckard byl asi replikant co?" :-D

A to vůbec nevěděla o nějakých teoriích. Dívali jsme se na directors cut, kde je to prý znát nejvíc, ale já to tam teda nikdy neviděl:-)

na příspěvěk reagoval mm13, titto, titto

mm13 (hodnocení, recenze)

A vôbec - Tvorca nemá čo vstupovať do diskusií o jeho filme. Nie do diskusií o filmoch kategórie Blade Runner. Tvorca má zaryto mlčať, aj keby to z jeho pohľadu (či už od zámeru) bolo akokoľvek jednoznačné. Teda, aspoň mne sú také postoje sympatickejšie, než keď niekto začne vykrikovať čo a ako myslel, čo kam ukryl a čo sme si nevšimli alebo nakoľko správne všimli.

DaViD´82

Mne nie. :-)

Už to tu bolo prediskutované nespočetne krát, nechce sa mi znova a odznova. Že to niekomu znie dobre v rovine myšlienkovej (nech) ešte neznamená, že to, ak by mal byť replikantom, dáva zmysel aj čo do samotného deja. Ale nevadí. Ako píšem, nie som proti tomu, aby "možno" bol replikantom. Vymedzujem sa hlavne voči Scottovým ubezpečeniam.

DaViD´82

DaViD´82 (hodnocení, recenze)

mm13

Replikant, který honí replikanty a je schopen větších projevů lidskosti než opravdový člověk... Naopak to smysl dává více než u prostého "je to člověk".

mm13

Že to nedává smysl je dovolím si říci velice subjektivní a já, vzhledem k tomu, že jsem nakloněn oběma táborům, ve filmu ty náznaky vidím, ne že ne. Ty odkazy tam rozhodně jsou, ale nejsou zdaleka natolik důrazné, aby to šlo jednoznačně říci, resp. aby to tam každý viděl. Že to Scott natočil tak, aby na konci vyšla najevo Deckardova totožnost replikanta je sice hezký, ale tím, že to tam není jednoznačně řečeno či ukázáno (origami na konci zkrátka není žádný jednoznačný důkaz, stejně jako červený odlesk v očích v koupelně) se dostáváme do patové situace, jako je tato. Takže co se každého z nás týče, je to čistě na našem smýšlení, pocitech a celkové subjektivitě, ke kterému z oněch táborů se přikloníme, ale co se obecného tvrzení pro širokou veřejnost týče, tam se to jednoznačně říci nedá (ať se na mě Scott nezlobí).

Jakkob

Už sme sa bavili. Že niekde vzadu bude mať divák chrobáka menom "čo ak je Deckard replikant?", to je v poriadku. Síce to nedáva veľký zmysel vzhľadom k udalostiam, ale áno, nebráňme sa tomu. V momente, keď samotný režisér vyhlási, že je replikant (čo je menej pravdepodobné, než že ním nie je a nesúhlasí s ním väčšina štábu), tak je to on, ten režisér, kto sa to snaží celé skurviť. A ja sa v tom momente staviam do výhradnej opozície voči nemu a tvrdím v reakcii na jeho vyjadrenie už jednoznačne, že Deckard NIE JE replikant!

Takže ak náhodou dvojka potvrdí že replikantom je, nech sa kurva snažia, aby to dávalo zmysel. Ak sa potvrdí že ním nie je, okey, to zmysel dáva samo od seba. A ak sa nič nepotvrdí, ak sa to (čo by bolo asi najšťastnejšie) nebude vôbec riešiť, a niekde na pozadí sa objaví chabý náznak toho, že by ním byť mohol (alebo nemusel) tak to bude ideál.

na příspěvěk reagoval Jakkob, DaViD´82

Yoshitsune

Jak píše kolega Kaufman. Replikanti jsou na rozdíl od androidů v Alien universu naprosto totožní s lidmi, tzn. že mají krev, orgány, kosti a zkrátka vše jako lidé. Proto se dali zjistit pouze VK testem (v knížce pak i min. další metodou, na jejíž název si ale nevzpomínám) a nebo testem kostní dřeně.

na příspěvěk reagoval Yoshitsune

Yoshitsune

Ash není replikant., ale je zajímavé, že ho v audioknize Alien:Out of the Shadows mluví Rutger Hauer:-)

Ash je android. Velmi podobný jak je popisoval Philip K. Dick. Každopádně replikantům krev teče:-)

na příspěvěk reagoval Yoshitsune

mm13

Nemyslím si, že tohle je otázka "pravdy" a "nepravdy". Je to těžce subjektivní záležitost, která "rozděluje" fanoušky už pomalu 35 let a je každopádně pravda, že nelze jednoznačně tvrdit ani to, že je replikant, a ani to, že není ;)

na příspěvěk reagoval mm13

Uživatel Yoshitsune smazal svůj příspěvek.

Jakkob (hodnocení, recenze)

Jinak režisér se mám dojem již dlouho předem nechal slyšet, že otázka, zda Deckard je či není replikant, nebude ve filmu přímo řešena a že by ta problematika měla zůstat nevyřešena...

Ridley Scott pochválil nového Vetřelce

Ridley Scott pochválil nového Vetřelce