Tento jedinečný filmový projekt mapuje život slovenskej hokejovej legendy, Pavla Demitru. 38 predstaví Demitru nielen ako vrcholového športovca, ale predovšetkým ako človeka a silnú osobnosť, na ktorú dodnes spomína celý národ. Poodhalí významné i bežné momenty zo života hokejovej legendy, jeho túžby a vytýčené ciele. Ponúkne unikátne archívne zábery, exkluzívne materiály z archívov NHL a osobné výpovede. Nemalý priestor je venovaný slovenskej hokejovej reprezentácii, ktorej bol Paľo neoddeliteľnou súčasťou. Film 38 je určený každému, koho sa odchod Paľa Demitru dotkol a kto sa chce dozvedieť niečo viac o tomto nielen výnimočnom hokejistovi, ale predovšetkým skvelom človeku. (oficiální text distributora)

Marek1991

Ja som čakal, že to bude niečo takéto a veľmi som dumal nad tým, či to nemohlo byť ešte nejak ozvláštnené, či prečo vo verzii, ktorú som videl chýbali aspoň slovenské titulky a záverečné slová v titulkoch boli o tom ako sa zle obliekal od Američana, ale ako životopis hokejistu z generácie, ktorú som mal rád to je pre mňa zvládnuté. Nechcem hodnotiť svoje osobné sympatie, tie u mňa mal, emočnosť, zaujímavosť života, ktorý nemá hocikto takýto samozrejme dobre spracované. Pri pozeraní ma to dosť upútalo a nerád by som to silou mocou znehodnocoval. Úctivo spravené. ()

S.Kok.i

Tento dokument som prvýkrát videl v kine keď som mal 14 rokov. Pre mňa ako chalana, ktorý v tom čase hral hokej, a koho vzor bol práve Palo Demitra, bolo zhliadnutie tohto dokumentu povinnosť. Asi nie som jediný, kto sa stal svedkom toho, že celá sála plakala od prvého do posledného človeka, a ani sa nečudujem. V tom čase som ešte nebol na ČSFD takže na hodnotenie som sa vôbec nesústredil. Dnes som si dal po 6 rokoch opáčko, a z pôvodných 4 hviezd (ktoré som dal len z prvého dojmu ako som si to pamätal) mením hodnotenie na 5. Nie je to klenot medzi dokumentmi, ale svoj účel určite splňuje na maximum. Pekne zhrnutý život Palka Demitru od jeho začiatkov, až po nečakaný a smutný koniec. Aj keď som ho nepoznal osobne, z tých rozhovorov bolo cítiť, že tak ako na ľade, tak aj mimo neho bol výborný človek a veľká osobnosť. Ako som už spomínal, je to silne emočná záležitosť, hlavne ku koncu, takže ak ste to ešte nevideli, odporúčam mať po ruke vreckovky. ()

cheyene

Není pochyb o tom, že Pavol Demitra byl vynikající hokejista, charismatický lídr kabiny slovenského národního týmu i užitečný člen každého mužstva, v němž působil. Jeho tragická smrt při leteckém neštěstí, při němž zemřelo přes dvacet hokejistů a mnoho jiných lidí (vzpomeňme s pietou alespoň tři české hráče - Rachůnka, Marka a Vašíčka), byla obrovskou ztrátou pro celý hokejový svět, ale zejména nezměrnou lidskou tragédií. Dokument 38 je zdařilý, přibližuje život Demitry od dětství až po osudný let, hovoří o něm nejen manželka, ale také spoluhráči, kamarádi či trenér Vůjtek, jenž smrti unikl doslova z lopaty. ()

Santino7

Ak sa mám priznať, spočiatku po ohlásení tohto projektu som mal mierne obavy, ako sa s danou (dodnes emotívnou) látkou dokáže humorista Dano Dangl popasovať, no zároveň som tušil, že niečo takéto proste nemôže dopadnúť zle. A to sa mi našťastie aj potvrdilo, pretože "38" je veľmi peknou spomienkovou záležitosťou, ktorej nechýba v podstate nič zásadné a nepôsobí ani nijak vyumelkovane. Sú tam zároveň aj dôležité miľníky Demitrovej hokejovej kariéry, aj pekne spracované detské časy, no a samozrejme nechýbajú ani emotívnejšie pasáže, s čím sa samozrejme dalo vopred počítať (čo ma ale prekvapilo, tak aj napriek relatívne dostatočnému časovému odstupu sa u mňa viackrát objavila nejedna slzička v oku). No a čo ma potešilo asi zo všetkého tohto úplne najviac, dokument bol veľmi príjemne doplnený aj o kopu úsmevných príhod, pri ktorých sa nedalo inak než pousmiať (spoznávanie s Majkou, súťaženie s jej bratom, humorné "súboje" s Gáboríkom či napríklad Višňovským prerozprávaná príhoda "Paľko a Bentley" :-). Celkovo si teda myslím, že to bolo "namixované" veľmi dobre (okrem iného aj vďaka vynikajúco zvolenému hudobnému sprievodu, ktorý veľmi šikovne pomáhal dotvárať atmosféru) a výsledná snímka pôsobí veľmi, skutočne veľmi sympaticky a príjemne a zároveň si myslím, že má - aj napriek onej tragédii - akýsi pozitívny náboj. Ostatne taký náboj, akým vyžaroval aj Paľo Demitra celkovo ako človek, osobnosť. Veľmi dôstojná filmová pocta našej veľkej hokejovej legendy, ktorej kvality v mojich očiach podčiarkuje okrem iného aj fakt, že som si ju tak nejak úplne prirodzene pozrel opakovane hneď na druhý deň od pozretia prvého, a bol to pre mňa rovnako silný zážitok. 5/5 ()

gogo76

Vyčkal som, kým opadne davové šialenstvo a po týždni po premiére som sa vydal do kina. Po rôznych traileroch zhaslo svetlo, nastalo hrobové ticho a ja si v duchu vravím, aké pocity vo mne film vyvolá. V tej chvíli vidím ako si manželka pripravila vreckovku. Vraj pre istotu...Nesúhlasím s názormi, že takýto film je parazitom priživujúcim sa na nešťastí druhých, že sa tvorcovia ženú za peniazmi a podobné hovadiny. Film bol na dokument až príliš nákladný, naše kiná zívajú prázdnotou, takže tu o nejaký vypočítavý biznis nejde. Prečo nevzdať poctu človeku, ktorého máme radi, niečo dokázal a je vzorom pre mnohých mladých športovcov? Ako dlho by malo trvať to "embargo" a kedy by bol na natočenie ten správny čas? D.Dangl je známy humorista a aj preto ma jeho meno v úlohe režiséra dosť prekvapilo. Výsledok ma však prekvapil a zistil som, že práve ten jeho prístup s jemným humorom a veselými príhodami bol ten správny. Som vďačný, že nešiel cestou žmýkania sĺz i keď v niektorých momentoch zovrie hrdlo i tvrdým chlapom. Film začína čiernou tmou a hlasmi pilotov pred osudným pádom. Jeho manželka Majka balí kufre a začína dlhá cesta vlakom na miesto nešťastia. Jej cesta je prestrihávaná spomienkami a rozhovormi. Je tu mnoho hokejových záberov, ktoré fanúškovia poznajú, ale je tu ešte viac takých, ktoré sme nikdy nevideli. Veselé príhody ma bavili, chlapci s ktorými vyrastal na ulici rozprávajú zážitky z detstva, spomínajú jeho najbližší i hokejisti. Všetko je robené s citom, necítil som z filmu žiadny kalkul. Je cítiť, že film je robený z láskou a nie z vypočítavosti. Celkovo krásny dokument, ktorý si v tv premiére určite opäť pozriem. Po dlhej dobe som neľutoval drahé vstupné(5.80) a srdce mi zahrial krásny záver. Vtipný i dojímavý. Moderátor sa pýta malých hokejistov, že kto chce byť ako P. Demitra. Všetci dvíhajú ruky a kričia : "Ja, ja!... " V tom sa zpoza nich vynorí T. Kopecký a tiež povie: "JA!..." O týždeň ja sám oslavujem 38 narodeniny a to mi príde ako zaujímavá hra s číslami... +++++++ Odkaz pre luca323, ktorý píše, že Demitra bol úplne obyčajný človek, ktorý sa ničím nelíš od ostatných... No, práve preto ho všetci mali tak radi. A pozdravujem i užívateľa Kubrickona, ktorý najprv napíše , že Demitra je kokot, aby po kritike dal filmu plný počet. Videl si to vôbec, bratu?...100%. ()

• Manželka Paľa Demitru, Majka, sa až pri natáčaní tohto dokumentu odvážila ísť na miesto osudnej nehody. (kacer4)
  • V stredu 30. júla 2014 uskutočnila Majka Demitrová súkromne premietanie dokumentu v dome, kde dlhé roky s Paľom šťastne žila. Na premietanie boli pozvaní slovenskí hokejisti, ktorí vo filme účinkujú. Dôvodom boli ich ďalšie plány, kedže koncom prázdnin odchádzali naspäť do miest, v ktorých pôsobili, a tak by sa už väčšina z nich nemohla zúčastniť na premiére. (Brano)
  • Dano Dangl začal projekt financovať najskôr z vlastných zdrojov a sponzori sa začali pridávať až keď bol projekt už rozbehnutý. (TeddyBearik)

PF 2015

PF 2015