Laskavý příběh o těžkostech i radostech ženy ve středním věku. Evelyn je žena v domácnosti nespokojená se svým manželstvím. Když jde do domova důchodců navštíviť senilní tetu, seznámi se se starší dámou Ninny. Ninny jí vypráví příběh o mladé ženě žijící v Alabamě dvacátých let 20. století. Prostřednictvím jejího osudu sa Evelyn postaví na nohy, vezme svůj život do vlastních rukou a v Ninny najde nejlepší přítelkyni. (oficiální text distributora)

Anderton

Príjemný film, ktorého ústrednou témou je smrť. Avnetovi a Sobieski sa ale tento paradox nerozpadol pod rukami a film prekvapivo funguje a to v oboch dejových líniách. Tá z minulosti je zaujímavejšia, ale aj rozťahanejšia, pričom rozprávanie v retrospektíve dodáva sympatickému dielku na príťažlivosti. Inak povedané, s jednou súvislou dejovou líniou by to bola trochu nuda. Zaokrúhľujem trochu neobjektívne smerom nadol, ale asi najmä z toho dôvodu, že sa k Rajčinám zrejme už nikdy nevrátim. 70% ()

Faye

.. „Když mi dáš možnost, abychom se poznaly.“ Evelyn není příliš spokojená ani se sebou ani v manželství. Vzruch, jiskru a sebevědomí do jejího života přinese až náhodné setkání s Ninnou a její vyprávění o přátelství (lásce) Ruth a Idgie. Obojí se pro ni stane motivací jak si změnit svůj život. „ Někdo mi nastavil zrcadlo před obličej a to co jsem viděla, se mi vůbec nelíbilo“ Dvě roviny příběhu ta dramatická z městečka v Alabamě a druhá laskavě vtipná ze současnosti. „ Víte co je v životě nejdůležitější . Přátelé, dobří přátelé.“ ()

NinonL

Film se mi moc líbil. Příběh dvou kamarádek, jejichž život nebyl vůbec lehký, ale ani fádní. Trochu rodinných tragédií, trochu Ku-Klux-Klanu, jeden soudní spor. To všechno poslouchá Evelyn v domově důchodců od staré dámy. Mění se tím její pohled na svět i její život. Film nepostrádá napětí, ale ani vtip. Je skvělý a ráda si ho pustím někdy znovu. ()

O.Peta

Nádhera, krásný, milý filmeček. Tady měly být Oscarové nominace proměněny. Ta nadčasovost je neuvěřitelná, nevěřil bych, že jde o víc jak 20 let starý film. Je vidět, že Jon Avnet dal do své prvotiny asi vše, co v něm dřímalo a vykouzlil velice příjemný, dojemný film. Ještě se mi snad ani nestalo, aby mě tyhle odvyprávěné filmy z pohledu postarší osoby, která už má život za sebou, chce předat své vzpomínky a nenechat je vyhasnout, nechytly za srdce. Měl jsem trochu obavy, aby se herečky neprojevovaly až moc afektovaně, ale nakonec se i Kathy Bates udržela v toleranci :) Možná o jeden stupeň budu trochu nadhodnocovat, ale co už. :)) 85% ()

Avalon820

Jedli jste někdy smažená rajčata? Je to děs, chutnají, jako když někdo něco nepěkného předžvýkal a smažil to tak dlouho, až se z toho stalo uhlí. Tento fakt ale o filmu nevypovídá naprosto nic :) Smažená rajčata byla ve své době mimořádně populárním filmem (v USA, samozřejmě) a i dnes jsou takovou modernější klasikou. Překonala popularitou svou knižní předlohu a nemohu posoudit, zda oprávněně, neboť jsem toto dílo nečetl. Každopádně co se snímku týká... Jde o vysoký nadstandard. Příběh plný nostalgie, úžasných hereckých výkonů, příběhu, kterému nechybí připomenout tak důležité věci jako je láska, přátelství, dobrodužství, ale třeba i smrt, a to vše zasazeno do prostředí jižanského městečka v Americe 30./40. let. V závěru jsem pouze zíral s otevřenou pusou. Přesně takovýto styl filmů miluji ze všeho nejvíce, a proto Smažená zelená rajčata všem srdečně doporučuji. ()

• Niektoré kaskadérske kúsky musela Mary Stuart Masterson (Idgie) zvládnuť sama, pretože jej dvojníčka musela na poslednú chvíľu odísť. (misterz)
  • Thomas Newman získal za hudbu k filmu cenu BMI Film Music. (Terva)
  • Casting Society if Amerika udělila Davidu Rubinovi cenu Artios za nejlepší casting pro hraný film. (Terva)