Laskavý příběh o těžkostech i radostech ženy ve středním věku. Evelyn je žena v domácnosti nespokojená se svým manželstvím. Když jde do domova důchodců navštíviť senilní tetu, seznámi se se starší dámou Ninny. Ninny jí vypráví příběh o mladé ženě žijící v Alabamě dvacátých let 20. století. Prostřednictvím jejího osudu sa Evelyn postaví na nohy, vezme svůj život do vlastních rukou a v Ninny najde nejlepší přítelkyni. (oficiální text distributora)

Chandell

“U našeho domu bývalo veliké jezero. Koupali jsme se tam a chytali jsme tam ryby. Moc mi to schází, hrozně moc“ - “A co se s ním stalo? Vyschlo nebo co?“ - “Ne, něco horšího. Vloni na podzim se usadilo uprostřed jezera obrovský hejno kachen. A pak se stalo něco strašně divnýho. Ochladilo se, ale tak prudce, že jezero zamrzlo. Během několika vteřin“ - “A co ty kachny chudinky? Ty umřely?“ - “Ne, ty ulítly. A jezero vzaly sebou. Dodnes se to jezero vznáší někde nad Georgií …“ --- Pamatuji si, že když jsem si jako nastávající pubescent kupoval Bravíčko, byla Rajčata jedním z těch klasicky obrázkově recenzovaných filmů. Ne, tenkrát jsem do kina nešel, protože ve své mladické nerozvážnosti jsem nedokázal pochopit, proč dá filmu někdo tak prapodivný název. A přišel sobotní večer o 19 let později, klik na STV 2, film v původním znění a z toho všeho vyplynul povznášející zážitek. Částečně proto, že dobu (20. a 30. léta na jihu USA), do které je linie příběhu o Idgie (Mary Stuart Masterson) a Ruth (Mary-Louise Parker) zasazena, prostě můžu. A hlavně proto, že obě “Mařenky“ spolu tvoří téměř dokonalost, na kterou se strašně krásně dívá … Úžasná scéna: Krotitelka včel. ()

Defaultovna

No, to som si zase dala. Smažené zelené rajčiny sú klasickou americkou drámou rokov deväťdesiatych: Ide o ťažko sentimentálny, pri srdci hrejúci, estrogénom prešpikovaný film, na ktorý sa mimoriadne dobre pozerá, atmosféra rozprávaného príbehu je úžasná a podfarbená skvelou (ako sme si už u Newmana zvykli) hudbou. Všetky ženské hrdinky sú očarujúce a dostane sa nám aj chvíľkového napätia pri rozuzlení vražedného prípadu. Filmu udeľujem 9 z 10 presmrkaných vreckoviek. TOWANDA! ()

B!shop

Hodne prijemny prekvapeni, Avnet se hned ze zacatku svy kariery predved jednim ze svejch nejlepsich kousku. Pribeh neni nikterak slozitej a sleduje dve pribehovy linie. V prvni se Kathy Bates trapi se svym manzelem, kterej dotahne z prace, vezme zradlo a svali se k televizi, misto aby ji poradne protahnul a posloucha vypraveni stary baby v nemocnici. A to je prave ta druha linie pribehu, ktera dostava vetsi prostor a je to jen dobre. Takle totiz sledujeme paradni a pohodovou formou natoceny drama o dvou kamaradkach a vyvoji jejich zivotu a misty je to spestreny nejakou vtipnou scenou s Bates. Navic Avnet obsadil skvele hrajici a skvele sympaticky herce, postavy jsou navic dobre napsany a jak uz jsem psal, hlavne je to cely desne prijemne natoceny. Lepsi 4*. ()

NinonL

Film se mi moc líbil. Příběh dvou kamarádek, jejichž život nebyl vůbec lehký, ale ani fádní. Trochu rodinných tragédií, trochu Ku-Klux-Klanu, jeden soudní spor. To všechno poslouchá Evelyn v domově důchodců od staré dámy. Mění se tím její pohled na svět i její život. Film nepostrádá napětí, ale ani vtip. Je skvělý a ráda si ho pustím někdy znovu. ()

Kimon

Někdy už to tak v životě přijde, že stáří prožíváme osamoceni v nějakém zastrčeném domově důchodců bez návštěv dětí a bez přátel, se kterými by jsme si rozumněli. Jiní zase prožívají pomalu stárnoucí život v manželství vcelku neuspokojivém a nudném a hledají změnu. Když se pak vyskytne šťastná náhoda, která ovlivní takové bezútěšné životy, můžeme mluvit o životním štěstí. Prožívejte filmové životní štěstí spolu s Ninny a Evelyn a vychutnávejte si pocit radosti, který vám na konci příběhu zaplní celé vaše srdce. Mám rád filmy, které mi mají co říct a mohou dát mimo jiné novou sílu i chuť do života. A nejenom mě, ale všem lidem. Tento film patří mezi ty, na které nezapomenu. ()

• Režisér Jon Avnet počas natáčania premenoval Mary-Louise Parker na "Lou" a Mary Stuart Masterson na "Stu", pretože ich mená sú si veľmi podobné a on ich musel často oslovovať. (misterz)
  • Casting Society if Amerika udělila Davidu Rubinovi cenu Artios za nejlepší casting pro hraný film. (Terva)
  • Kathy Bates (Evelyn) a Mary Stuart Masterson (Idgie) oslavujú narodeniny v rovnaký deň - 28. júna. (misterz)