Fargo - Season 3

(série)

Třetí řada sleduje život dvojice Ray Stussy (Ewan McGregor) a Nikki Swango (Mary Elizabeth Winstead). Oba se po neúspěšném pokusu oloupit Rayova bratra Emmita (kterého rovněž hraje McGregor) zapletou do případu dvojité vraždy. Jednou z obětí je starý muž s tajemnou minulostí, jehož nevlastní dcera Gloria Burgle (Carrie Coon) je policistka. Mezitím se Emmit snaží zpřetrhat pouta, která ho pojí k temné organizaci, od níž si před dvěma lety vypůjčil peníze. Ale tato společnost, mezi jejímiž zaměstnanci se nacházejí i V.M. Varga (David Thewlis) a Yuri Gurka (Goran Bogdan), má jiné plány. (AMC Czech)

gudaulin

Každá z dosud odvysílaných sérií Farga je jiná, osobitá. Všechny jsou ale zajímavé a především neuvěřitelně zábavné. Ve vší úctě k bratrům Coenovým, jejichž práce sloužila jako odrazový můstek, hodnota kterékoliv řady je vyšší než původního filmu. Je mnohem obtížnější udržet kvalitu scénáře a příběhu, úroveň dialogů a vzájemnou chemii postav na ploše deseti bezmála hodinových dílů než jednoho celovečerního snímku. Jsou tu zkrátka zas. Predátoři a jejich oběti, nájemní vrazi, žoldnéři, podvodníci, velcí hráči a jejich poskoci, ambiciózní zoufalci i nenápadné figury schopné překvapit. Třetímu Fargu se nepodařilo překonat skvělou druhou sérii, ale funí jí na záda jen s malým odstupem a první sérii překonává jednoznačně. Ta měla jen dvě výrazné figury, třetí série jich má sedm. Jak jinak, všechny stojí na špatné straně zákona. Fargo vždycky stálo na výborně napsaných záporných charakterech, kladné postavy hrají spíš roli statických pozorovatelů a komentátorů dění. Všechny Farga spojuje podobný typ příběhu, způsob práce s postavami je ale jiný než ve dvojce, kde vývoj posouvaly omyly a nedorozumění a zásadními hybateli děje se stali packalové na všech stranách. Tady se typem postav částečně navazuje na první sérii s jedním výrazným rozdílem. Malvo byl přízračný cool zabiják komiksového typu, pan V. M. Varga je sice mostrum, které ale přišlo z reálného světa. Malvo patří do říše mýtů, Varga jakoby nabýval rysů českých privatizátorů z 90. let, po kterých zůstávaly vytunelované fondy, krachující banky a miliardové ztráty, případně i mrtví bílí koně. Je to podvodník velkého stylu, manipulátor a člověk, který si krví ruce nešpiní. Zabíjí pohledem nebo nepatrným gestem. Má jiný arzenál zbraní a tu nejšpinavější práci za něj odvádějí jiní. Mimochodem, myslel jsem, že výkon Billyho Boba Thorntona nic nepřekoná, ale David Thewlis ho po mém soudu trumfnul. Ne, není to přitažlivá figura, svým způsobem je ale fascinující. Thewlis pochopil, jaký je v té zrůdě potenciál a pohrál si s jeho charakterem s vědomím, že něco tak vděčného potká herce jen párkrát za život. Postava M. E. Winstead má sice od počátku podstatně větší sebevědomí než uťápnutý pojišťovák z první série, učí se však stejně rychle a záhy se stává nebezpečným protihráčem. Ewan McGregor vytvořil náročnou dvojroli bratrů rozdělených pocitem křivdy a závistí. Oba jsou fyzicky i povahově jiní, ale každý po svém ve své zarputilosti zábavní a stejně tragičtí ve své neschopnosti odhadnout, kam se věci řítí, a včas udělat úkrok stranou. V současné televizní popkultuře představuje Fargo nezpochybnitelnou kvalitu a doufám, že tohle nebylo poslední setkání s antihrdiny amerického podsvětí ve fargovsky temně groteskním světě. Celkový dojem: 90 %. ()

Arkanoid

Asi najslabšia séria, no nehodnotím ju horšie, ako predchádzajúce, stále som v nej našiel veľa kvality na hodnotenie 80%. Tentokrát nejde o pozorovanie kultového zabijaka a zbabelého sviniara, ani stret mafiánskej rodiny s precízne organizovaným zločinom a hlúpym manželským párom. V tretej sérii seriálu Fargo je jeho hlavnou náplňou vydieranie a finančné machinácie, čo už samo o sebe znie menej atraktívne ako opis predchádzajúcich dvoch sérií. Herecky opäť silné. Najlepšou postavou je rozhodne záhadný chlap Davida Thewlisa, V. M: Varga, ktorý sa v istých momentoch približoval postave Lornea Malva, no bohužiaľ jeho kvalít nedosiahol. Každopádne jeho vynikajúce filozofické prejavy podávané s nevinným výrazom nepoškvrneného dieťaťa vyjadrujúcim pochybnosti a veľmi presvedčivými argumentmi, s ktorými diskutujúca protistrana môže len a len súhlasiť, nechutné scény starostlivosti o ústnu dutinu alebo jeho stravovacie a tráviace návyky sú požehnaním seriálu a patria medzi jeho najlepšie scény. Ewan McGregor v dvojroli exceluje. Charakter bratov Stusyovcov vystihol, úspešného a pozitívneho Emmita podal s noblesou a dôrazom na prízvuk, v looserovi Rayovi ukázal váhanie, sklamanie a aj neskoršiu rozhodnosť uplatniť si svoj pochybný nárok. Najlepšou ženskou postavou je aktívna, sebavedomá, strategicky rozmýšľajúca Nikki Swango v podaní Mary Elizabeth Winstead. Poteší aj Goran Bogdan so svojím drsným, nekompromisným krvavým kozáckym nádychom, Ray Wise a jeho priam božská prítomnosť, triezvo premýšľajúci a zároveň horlivý Sy Feltz v podaní Michaela Stuhlbarga, Shea „bude po mojom“ Wingham so svojím charakteristicky zatiahnutým hlasom, či prekvapenie z predchádzajúcich sérií. Dejová linka s bývalou šerifkou je vcelku zbytočná. Svojím pôsobením veľmi veľa neovplyvní, skôr len pozoruje, vŕta sa v tom a obhajuje svoj názor. Divák však výsledky jej práce nepotrebuje, všetky fakty ovláda, dokonca lepšie a viac ako ona. Toto nie je No Country For Old Men, kde pasívne prihliadanie predstaviteľa zákona na dianie zločinu do príbehu pasovalo a postava mala svoj význam cez morálne dialógy a monológy s hrubými nánosmi negativity a výraz jej predstaviteľa jej dodával výnimočnú charizmu. Tu Gloria Burgle nič z toho nemá. Carrie Coon je ako herečka spoľahlivá, ale jej postava nemá atraktívnu charakterovú črtu, je stratená v modernom svete a nie je to ani vtipné, ani tragické, aby to samo o sebe zaujalo. Ona len akurát vysvetľuje svojmu synovi všetko až príliš detsky zjednodušene, až máte pocit, že pozorujete nejaký rodinný žáner, nebyť tých krvavých vrážd. Epizódy boli väčšinou vyrovnané, prvá mi pripadala ako sled príliš hlúpych náhod bez vtiahnutia do deja, tretia zase zbytočné vŕtanie sa v minulosti, najlepšia bola 6. so svojím tragickým vianočným rozjímaním, finále nebolo také výrazné ako v predchádzajúcich dvoch sériách. Znovu sme sa dočkali hlúpych zabití, zápasu hrdinov s príliš veľkým sústom pri brutálnom vybavovaní si účtov aj kultových hlášok podávaných presvedčivými hercami, aj keď predchádzajúce série mali viac výrazných momentov, aj výraznejšie postavy, každopádne výsledok nesklamal, ale potešil. () (méně) (více)

Foma

Podobně skvělé jako předchozé série. Ke všem bych měl jedinou výtku - moc násilí, moc vražd v "přímém" přenosu, to ovšem patří k dnešní americké kultuře. Jinak jsou všechny tři série vrchol seriálové a televizní tvorby. Jsou to výborné tři desetihodinové filmy.. Se spoustou zajímavých myšlenek, filosofie a vyníkající muziky. Herci také bezvadní. ()

Lacike

3. seria sa z casti vratila ku stylu prvej serie az to miestami pôsobi ako jej vykradacka. Akurat je absurdnejsia a postavy su divne. Nie su zaujimave natolko, aby ste im drzali palce a ani nie su zabavne blbe. Su len divne a jedine co dokazu v divakovi vzbudit, je zvedavost aky dalsi WTF zvrat si scenarista vymyslel. Pritom plan hlavneho zaporaka je dost skoro jasny. Proste dalsi chamtivec, ktory ide po prachoch. A aj ked mam Davida Thewlisa rad, tak jeho kreacia pôsobila otravne a prial som si, aby mal com najmenej scen. Najväcsim sklamanim je Carrie Coon ako miestna policajtka, ktora sa snazi celu zahadu vyriesit. Je absolutne nevyrazna ako väcsina postav. Pritom obsadenie je spickove. Zaujme len Mary Elizabeth Winstead tym, ze je sexy a po hereckej stranke napriek sialenym parochnam zaziari iba Ewan McGregor v dvojulohe surodencov, ktori si idu po krku. Po dejovej stranke mi tato seria pripadala natolko chatrna, ze by vystacila na polovicny pocet dielov a tak je seria natahovana zbytocnymi odbockami, ktore nikam nevedu. Vrcholom je tretia epizode, ktoru ked vynechate, tak o nic nepridete. Rezijne to je pre zmenu casto nezazivne a ani tych par potencialne napinavych situacii postrada napätie. Niekoho snad potesi napojenie na prvu seriu vdaka jednej postave. Oproti predoslým seriam mi v tejto dost chybal humor, ktory by sa triafal do vidlackeho prostredia a postav. Celkovo tu humor dost chyba. Potesil ma len samotny zaver, ktoreho vyustenie si kazdy môze vylozit podla seba podla toho aku ma povahu. Celkovo je tato seria velkym sklamanim a na rozdiel od prvych dvoch si ju uz viac nepustim a vlastne nestoji ani za jedno zhliadnutie. Ani neviem, ci chcem, aby vznikli dalsie serie. 4/10. ()

adam9

Nene, potřetí ne. První epizoda nenaznačovala, že bych měl být zklamaný, ba naopak, ale Hawley to nakonec stočil do strašně nezáživného tónu, ve kterém mě až na duo Ray-Nikki postavy přímo nudily. Zejména policistka v podání Carrie Coon mě neskutečně iritovala a byla jen trapnou kopírkou Molly Solversonové z první série. ()

• Scéna z bowlingové haly je celá míněná jako pocta filmu Big Lebowski (1998). (vyfuk)
  • V záhlaví tištěného scénáře „The Planet Wyh“ od Thaddeuse Mobleyho (Thomas Mann) se objeví chybný název „The Planet Why“ (tedy „Why“ namísto smyšleného „Wyh“). (Caminzind)