Reklama

Reklama

1597: bitva u Myeongryang

  • Česko Admirál: Bouřlivé proudy (festivalový název) (více)
Trailer

Obsahy(1)

I Sun-šin je jedním z nejvýznamnějších admirálů celosvětových dějin. Během své kariéry na konci 16. století absolvoval 23 námořních bitev proti Japoncům, ve všech zvítězil a za celou dobu ztratil pouze dvě své lodě. Vynalezl první obrněnou válečnou loď Kobukson (želví loď), která mu dopomohla k mnoha vítězstvím.
Tento film vypráví o jeho nejvýznamnější bitvě u Myongnyangu, ve které s pouhými 12 vlastními loděmi čelil více než stovce japonských plavidel. (Tamten)

(více)

Videa (1)

Trailer

Recenze (46)

Natascha 

všechny recenze uživatele

Čert vem přehnaný patos, ten bych zkousla, kdyby se mi dostalo ve velké míře toho, co bych od podobného filmu chtěla - pořádnou námořní bitvu. Strategický génius se ale občas ztrácí ve víru vody kvůli naprosté neuvěřitelnosti některých prvků (nejvýrazněji nepotopitelná vlajková loď versus japonské lodě, které se sypou jak krabičky od sirek). Kontaktní bitvy jsou většinou jeden velký nevýrazný chumel a jen zdůrazňují absenci zapamatováníhodných postav. Upřímně, ani Min-Sik Choihovo charisma tentokrát pořádně nezapracovalo a titulní Admirál zůstal jen jednorozměrnou figurkou drsně zírající do kamery - stejně jako jeho soupeři v čele s japonským pirátským velitelem. ()

kulyk 

všechny recenze uživatele

Jak si zde nejeden šikulín všiml, film je rozdělen na dvě části. Ta první trvá asi čtyři týdny čistého času a je plná dloooooooouhých záběrů na dramaticky se tvářící xichty rozličných ťamanů, vypadajících, že serou zrovna rubikovu kostku, vyvedenou v nadstandardní velikosti. Jistě, též se tam plíží zrada, zákeřnosti a love story někoho nezajímavého s němou, ale to sere Goro. Pak konečně shoří plovoucí stodola, japko dopádluje a můžeme začíst s druhým partem, partem plným až parodicky přepjaté akce a modernímu (pubescentnímu) publiku poplatných alogických zvratků v ději. Též patosu nejhrubšího zrna. Thermopyly po Kojejťku, plotím. Za pozornost stojí hlavně dědek/neznámý venkovan - objevitel víru, a jeho herecké kreace, především k závěru této nekonečnosti. Výkon zjevného nestora korejského filmu je neohodnotitelný. Žádná Zlatá malina, adekvátní ovoce prostě ještě nevymysleli. ()

Reklama

Shakers 

všechny recenze uživatele

Tak som sa po dlhšom čase rozhodol pozrieť na nejakú poriadnu historickú bitku, kedže už som bol už celkom hladný s toho, že nám Holywood nič moc neponúka a peniaze sa sypu hlavne do komiksoviek. Musím uznať, že to nie len veľkolepo vyzerá, ale skutočne to také je. S mien som sa dosť strácal a zapamätal som si hlavne dvoch generálov, ktorý celý tento organizovaný chaos mali na starosti a s tým som si našťastie vystačil až do konca, kedže nejaké pod-zápletky tu nehrozia a celý film je priamočiary a chystá sa k bitke. Hlavne v prvej polke sa rozoberá taktika a brúsenie šablí a ta druhá sa už kompletne venuje bojom, ktoré majú dobrú choreografiu, nápad a nechýba ani zopár odrezaných hláv. Spokojnosť. 75% - 4* ()

tombac 

všechny recenze uživatele

Naprosto chápu, proč film vydělal jen v Koreji rekordních 116 miliónů dolarů. Ale také souhlasím snad se všemi výtkami, jež se snesly proti korejskému blockbusteru z dob imdžinské války (moje oblíbená kapitola v Dějinách Koreje), který kromě skvělého Choi Min-sika a poutavé výpravy nabízí jen akčně-dramatickou rutinu s nepřesvědčivými kontaktními bitvami (souboje s meči a chladnou ocelí Korejci tradičně moc neumí) na palubách lodí, podprůměrnými triky a otravnou kupou patosu (ženská mávající sukní na útesu jasně vede). Na jedno zhlédnutí ok, ale třeba od druhé (námořní) poloviny čínského Red Cliffu dostává korejský Admirál pěkně na prdel. 5-6/10 ()

italka63 

všechny recenze uživatele

Počáteční rozvleklost byla na škodu, jenže Korejci zkrátka jinak filmy netočí, takže obyčejnému Evropanovi nezbyde nic jiného, než se s tím smířit. Středověký konflikt mezi Koreou a invazivním Japonskem na mořské hladině, kdy Japonci mají tak obrovskou přesilu, že pokud nastane bitva, musel by se stát opravdový zázrak, aby Korea své místo uhájila. Ale je tu ještě inteligentní admirál...tak, dvacet minut jsem měla problém rozeznat, kdo je kdo, všichni měli podobné obličeje, jediná výjimka byl vcelku charismatický vůdce pirátů. Tři hvězdy dávám za zfilmování této zajímavé a statečné historické události, za to, že vím, co je Želva na vodě, za hudbu a tu čtvrtou za velmi kvalitní kostýmy, jejich zpracování bylo perfektní. ()

Galerie (41)

Zajímavosti (3)

  • Snímek pracuje se skutečnými historickými reáliemi. Postava námořního generála, hercem Myeong-min Kim ztvárněná již v minulosti v rámci obsáhlé televizní série Immortal Admiral Yi Sun Shin (2004), je v historických análech korejských dějin zapsána tučným a hlubokým písmem. Sun-shin Yi (1545 - 1598), byl generálem a válečným stratégem natolik geniálním, a to i přes fakt, že během svého života neprodělal žádný z vojenských výcviků, že neprohrál byť jediné ze svých 28 tažení proti početně převažující expandující flotile japonského císařství, několikanásobně se pokoušející se o dobytí Čosonu. Jeho smrt přišla až v době finální bitvy Myeongryang, odehrávající se v pobřežních oblastech ostrova Jindo, při níž byl generál zasažen jedinou ranou z arkebuzy, těžké pěchotní pušky ráže 19 - 20 mm, která se pro jeho život stala fatální. Moderními historiky je jeho geniální smysl pro válečnou námořní strategii často konfrontován s britským admirálem Horatio Nelsonem (1758 - 1805). (Conspi)
  • Generál, který s loděmi utekl z předešlé bitvy, uprchl, na rozdíl od filmu, z bitvy u Myeongnyangu s jednou lodí také. Admirál Yi Sun-sin tak měl na úvod bitvy 13 lodí, ale v reálu pouze 12. Toto vysvětluje občasné nesrovnalosti, zda měl 13 nebo 12 lodí. (Jirka_Šč)
  • Pre potreby filmu bolo reálne postavených iba 8 lodí. (MikaelSVK)

Reklama

Reklama