Reklama

Reklama

Obsahy(1)

Manželé Marek a Monika Šírovi se přestěhovali z Prahy na vesnici. Hodlali tady najít nejen lepší vzduch pro vlastního synka trpícího těžkým astmatem, ale i vstřícnější klima pro dva starší adoptované syny, kteří nezapřou svůj romský původ. Sen o svobodném "přírodním" prostoru však bere rychle za své, když postarší soused jejich syna Františka obviní z toho, že mu kamenem rozbil čelní sklo u auta. Vesničané nejsou k cizincům příliš vstřícní, soužití s otevřenou arogancí, která neskrývá chuť hnát svou kauzu až k soudu, však Šírovy dohání k neadekvátním reakcím. Marka a Moniku, odhodlané vybudovat rovnoprávné a láskyplné rodinné prostředí, navíc dovedou čas od času pořádně vytočit i samotní kluci. Mezi křehkým zázrakem lásky a strachem z nenapravitelných chyb se rodí rovnováha všedních dní. Střídmé komorní vyprávění nabízí otevřený pohled na otázky všednodenní tolerance a ekologie rodinného i společenského prostoru. (oficiální text distributora)

(více)

Videa (1)

TV spot

Recenze (156)

prezdivaka 

všechny recenze uživatele

Za mě taková opožděná česká nová vlna. Nápaditý střih i Patrikova kamera. Samozřejmě by si to zasloužilo filmovou surovinu, ale zřejmě televizi zbyly nějaké peníze a tak se točilo. Dnešní televizní kamery by už nebyly tak špatné. Tady je bohužel skoro všechno ostré a občas to nezvládá kontrasty. Herci jsou skvělí a scénář Terezy Boučkové je taky moc dobrý. Dialogy vybroušené. Jan Cina už tady projevil svůj talent. ()

ostravak30 

všechny recenze uživatele

Vrozených rasistů je v Česku celá řada, nebudeme si nic povídat o tom, že Romové k tomu přispěli svou měrou dostatečně, ale tohle je zaměřený snímek právě a jedině na rasisty. Podle oficiálního textu distributora jsem myslel, že celá vesnice se bude chovat rasisticky. Ovšem jeden idiot se najde všude, takže text je značně zavádějící. Film více než rasistické problémy popisuje problémy s výchovou dětí jako takových, jedno z nich je romské - to paradoxně zlobilo méně než ten nejstarší. Rasismus byl spíše jako přídavný prvek, aby film nalákal. Mě se nelíbila ani kamera, ani střih. Hudba byla naopak slušná, ale víc než na drama odkazovala na komedii, nebo minimálně na tragikomedii. Ať už autor chtěl říct filmem opravdu cokoli jedno je jisté - neřekl to! ()

Reklama

Spiizy 

všechny recenze uživatele

Tento film je pro mé hodnocení specifický, jelikož jsem měl tu "čest" se zainteresovanými osobami se osobně potkávat, především pak s dvojicí romských hochů. Sledoval jsem jejich životní vývoj z kloučků, co se snaží mít záliby jako fotbal, přes nárůst agrese vůči ostatním klukům a konče jejich úprkem z rodné vesnice, který jsem zaznamenal až posléze ve 13. komnatě Terezy Boučkové. Z těchto důvodů mám na celý průběh jiný pohled. Film se nešťastně ubírá jedním a prostým směrem, snaží se diváka jasně upoutat k jednomu názoru, nicméně si zaslouží víc rozvinout povědomí matky a otce dětí, jejich vývoj a především snahu jít proti vrozeným dispozicím dětí romského původu, který je však ve většině případech nakonec zbytečný. 65 %. ()

PALINO 

všechny recenze uživatele

SMRADI Zděnka Tyca sú príjemným filmom o obyčajných ľuďoch a v tom je ich najväčšia krása. Z režisérskeho hľadiska pôsobia SMRADI viac ako dobre, Zděnek Tyc nám predvádza niekoľko zaujímavých filmárskych momentov, ako napr. niekoľkosekundové detailné zábery na tváre hlavných postáv, čím dokázal takmer dokonale vystihnúť ich pocity. Petra Špálková s Ivanom Trojanom dokážu rozžiariť každú scénu, v ktorej vystupujú a tak je v Trojanovom prípade veľkou hanbou, že tak dobrému hercovi nevedeli na Českom levovi ani správne napísať meno. ()

Pedestrian 

všechny recenze uživatele

Dobré jen ze strany dětských herců. Ruční kamera filmu akorát tak napomáhá k jeho celkové prázdnosti (detailní záběry na tváře postav) a laciné efektnosti (podívejte, jak umím s kamerou parádně kroužit kolem stolu & snová sekvence). Tu kameru Smradům neodpustím a tu třetí jim nedám. Už třeba jen kvůli té směšné zápletce. ()

Galerie (7)

Zajímavosti (8)

  • Detailněji a bez příkras se věnuje autorka scénáře Tereza Boučková své rodině v knize „Rok kohouta“. (sator)
  • Větší část filmu se natáčela v obci Vráž u Berouna. Ve filmu účinkují i někteří místní obyvatelé. (ČSFD)

Reklama

Reklama