Reklama

Reklama

Obsahy(1)

Poslední dny v Buchenwaldu mezi přežitím a morálkou... Hans Pippig se v dubnu 1943 dostává za šíření bolševické propagandy do koncentračního tábora Buchenwald. Během nadcházejících let se stane členem táborové buňky, která plánuje ozbrojený převrat, jenž má nastat ve chvíli, kdy budou Němci vyklízet tábor před postupující západní frontou. Na jaře 1945 se do tábora s jedním z mnoha transportů dostává malý chlapec, kterého tam v kufru propašoval přítel jeho otce. Pippig chlapce náhodou objeví a rozhodne se za pomoci kolegů ze skladiště oděvů pro vězně a zabavených věcí chlapce v táboře schovat a uchránit před jistou smrtí... Film z produkce společnosti UFA Fiction představuje druhou adaptaci stejnojmenného románu Bruna Apitze z roku 1958. Autor, který sám coby komunista strávil osm let v koncentračním táboře Buchenwald, v knize vypráví sice fiktivně vystavěný příběh, ale vycházel při tom z reálných událostí a v jednotlivých postavách (byť pozměnil jejich jména) vycházel z lidí, které v táboře poznal. Nejinak je tomu s figurou malého chlapce, která vychází z příběhu Stefana Jerzyho Zweiga, o němž Apitz slyšel, ale sám se s ním nesetkal. Zweig, známý dnes jako buchenwaldské dítě, se do tábora dostal jako tříletý v roce 1944 s otcem a za pomoci vězeňských funkcionářů přežil až do osvobození. (Česká televize)

(více)

Videa (1)

Trailer

Recenze (50)

Zombiepod 

všechny recenze uživatele

Jednoduché, nenápadné a komorné spracovanie televízneho formátu je pri tomto filme úplne bezkonkurenčné. Vynikajúca filmárska práca s kvalitnými hereckými výkonmi, no miestami nič pre slabšie žalúdky. Kadelbachovi sa podarilo vystihnúť autenticitu priestorov tábora, dusnú atmosféru a hromadu surových scén. Navyše, vzťahy medzi postavami sú tu jednoducho fantastické. Jediným nedostatkom (čisto subjektívnym) je skutočnosť, že hlavná myšlienka filmu v podstate až tak hlavná nebola, a dejisko postáv sa popri nej iba akosi viezlo. Inak niet čo vytknúť, jeden z najzaujímavejších filmov z prostredia pracovných táborov. ()

Johnny.ARN 

všechny recenze uživatele

Od Kadelbacha som presne takýto záver čakal. Konečne režisér, čo sa nebojí točiť filmy z WWII a aj napriek mocnej cenzúre ich dokáže podať zaujímavo a zakomponovať zásadné a dôležité fakty. A má noc na výber hercov. Dejová linka nemá čím prekvapiť a celkový feeling som z toho mala taký, že je to lacnejší pokus. Viac sa budovalo na živote v tábore a vzťahoch, ako na výprave. 3 z 5 ()

Reklama

Inozuka 

všechny recenze uživatele

Vcelku realisticky zobrazený život v nacistickém KL. Ač chvílemi takové nepopsatelně nedotažené a ve srovnání s jinými podobně tématickými filmy méně naléhavé, celkově velmi uvěřitelné a dobře natočené. Vytkl bych jen vkládané retrospektivy a dokumentární záběry postupu americké armády. To působilo jako pěst na oko. Na druhou stranu zde chyběl akt samotného příjezdu US army do tábora i popis následných osudů hlavních hrdinů. ()

vander19 

všechny recenze uživatele

Nie je častým javom, aby nemecký filmári poukazovali na ich problematiku s holokaustom. síce je pravda, že je to ošemetná téma všeobecne, ale pre nemčúrov zvlášť. Preto som bol príjemne prekvapený, že tento síce TV Film je Made in Germany. Ako fanúšik filmov z druhej svetovej vojny a obzvlášť vojen som si ho nemohol nechať újsť. Zobrazuje fakt "kvalitné" podmienky a spôsoby ako sa nemčúri správali voči židom a slovanom. Iné ako prehra si nezaslúžia. Film drsne zobrazuje aj zaobchádzanie s účastníkmi koncentračného tábora. Či už to je Treblinka, Osviečim atď. vždy je to hnusný pohľad. Mierne som sa obával toho či to nebude podobné ako film Chlapec v pruhovanom pyžame. To sa však nestalo. Nahý medzi vlkmi je skutočne kvalitný Tv film čo divákom má čo ponúknuť. ()

Autogram 

všechny recenze uživatele

Po všetkých filmoch o šialene krutej realite koncentračných táborov je ťažké uveriť tomuto príbehu a pohľadu na normálne tváre väzňov. Možno len nezohnali dosť štíhlych hercov. Aj to vzájomné vydieranie dozorcov a väzňov bolo akoby z iného sveta a zostáva nám len rešpektovať predlohu a svedectvá o faktoch, ktoré sa spomínajú aj tu v komentároch. Oproti filmu z roku 63 veľa zmien nie je, len retrospektívne spomienky, ktoré toho ale veľa nepriniesli. ()

Galerie (34)

Zajímavosti (7)

  • Památník Vojna v Lešeticích u Příbrami byl v dubnu a květnu kvůli natáčení uzavřen pro veřejnost. (Yardak)
  • Němečtí filmaři si pro natáčení prostor koncetračního tábora Buchenwald vybrali Lešetice u Příbrami. Tam se nachází bývalý vojenský prostor, který byl vybudován v letech 1947-49 německými válečnými zajatci. Od roku 1949 začal tábor plnit účel tábora nucených prací pro politické vězně nastupujícího komunistického režimu, momentálně slouží jako památník Vojna. (EMMY)
  • Filmový štáb využíval až 350 komparzistů. (Yardak)

Reklama

Reklama