Reklama

Reklama

Za vlast a královnu

(festivalový název)
  • Velká Británie Queen and Country (více)
Trailer 2

Obsahy(1)

Filmový veterán John Boorman navazuje na svůj klasický film Naděje a sláva (Hope and Glory) a ohledává smysl válečného úsilí upadajícího britského impéria v korejském konfliktu 50. let. Lehkost mládí, romantická touha po dobrodružství i hořká satira se setkávají v jeho pohledu na absurditu vojenské mašinerie i zásadní zvraty v přátelství a láskách sotva dospělých chlapců. V režisérově částečně autobiografickém přístupu k látce nás událostmi vede vyprávění devatenáctiletého Billa, jehož dospívání v uniformě naráží na chvíli, kdy se musí sám rozhodovat, co považuje za správné, i když se to příčí službě vlasti a královně – a nést následky. (Febiofest)

(více)

Videa (6)

Trailer 2

Recenze (12)

misterz 

všechny recenze uživatele

Nezmyselnosť vojny podaná v sarkastickom a satirickom kabátiku... Tak trochu mi to pripomenulo Čiernych barónov, len tu bol humor decentnejší a samozrejme typicky britský. Priznám sa, zo začiatku mi chvíľu trvalo, kým som si na ten humorný prístup zvykol, predsa len som čakal na túto tému nejakú klasickú vojnovú drámu, no časom som si predsa len zvykol. Bavili ma hlavne scény s rotným (David Thewlis), ktorý sa snažil úzkostlivo dodržiavať všetky vojenské zákony (prečo to sa divák dozvie až na konci). Na druhú stranu postava Percyho mohla byť stvárnená nejakým sympatickejším hercom, Caleb Landry Jones sa mi sem vonkoncom nehodil a celkovo táto postava mi dosť liezla na nervy. Slabší nadpriemer. 70/100 ()

eLeR 

všechny recenze uživatele

Všetko tu bolo rozbabrané (buzerácia v kasárňach, neopätovaná láska, problémy v rodine, kamarátstvo) a nič poriadne dotiahnuté. Toto ma trochu sklamalo, čakala som niečo výraznejšie. Herecky ale vydarené, aj keď Caleb niekedy cez čiaru ... no a muzika bola veľmi pekná. A rekonštrukcia krádeže hodín, tak to bola excelentná scénka. ()

Reklama

kaylin 

všechny recenze uživatele

Na válku a na armádu je vždycky možné se dívat kriticky. John Boorman to navíc spojil se sarkastickým přístupem, a tak je tenhle film správně tíživý, správně vtipný a správně sžíravý. Je to ale jen správné, není to trochu drsnější, trochu hlubší. A tak zůstává snímek hlavně kritikou se zajímavými postavami, ale skutečně vyhrocené momenty zde nejsou. ()

Martin741 

všechny recenze uživatele

Krasny film z prostredia britskej armady, drsnej reality vojenskeho tabora, do toho sa zamotalo sprisahanie a laska k holke. To vsetko v roku 1952 na pozadi Korejskej vojny. Herecky na urovni, obycajne dialogy prevazuju, ale holt, Boormanovymi najlepsimi filmami stale ostavaju Deliverance a Excalibur. 85 % ()

Big Bear 

všechny recenze uživatele

Tohle byl skvělý film odehrávající se v době války v Korei na jedné z britských základen v Anglii, kde jsou odvedenci připravováni na nasazesí do války. Hodně mi to připomnělo skvělé Biloxi Blues se kterým to mělo hodně společných znaků. Thewlise jsem málem nepoznal a chvilku jsem se musel hodně soustředit zda ta vylepaná guma v brýlých sekající jeden paragraf za druhým z rukověti královské armády je opravdu on nebo ne. Kluci byli sympaťáci a dobře byly vybrány i jejich dívčí protějšky. Ten dům na ostrově uprostřed Temže, kam se dalo dostat jen lodičkou byl skvostný a uměl bych si hodně dobře představit sebe v takovém bydlení ! Naději a slávu jsem viděl a připomněla se mi hned v úvodu, kdy to omylem schytala škola vypravěče od nouzově odhozené pumy z nějakého toho Heinkelu... Nebyla to však ani ta ruina školy jako spíš jásot dětí s výkřiky Than you! Adolf!!! Dávám 4 dopisní známky na balík s hodinami! * * * * ()

Galerie (25)

Zajímavosti (1)

Reklama

Reklama