Reklama

Reklama

Píše se rok 1942 a v okupované Varšavě dojde k brutální vraždě polské prostitutky, která byla německou agentkou. Svědek, muž z domu, kde k vraždě došlo, slyšel odcházet muže a zahlédl německou generálskou uniformu. Major Grau z německé rozvědky chce vraha vypátrat. Ve Varšavě v té době působí tři generálové. Generál Kahleberge, který nemá čas na soukromý život, ale občas se chová tajuplně a někam zmizí. Dalším je generál von Seidlitz-Gabler, který si užívá života s dámičkami, je velmi opatrný a vždy se přikloní k té straně, která má navrch. Posledním podezřelým je generál Tanz, německý hrdina od Leningradu, který byl poslán do Varšavy, aby se vypořádal s polským odbojem. Tanz působí především jako dokonalý voják plnící rozkazy, ale říká se o něm, že je šílenec a libuje si v zabíjení. Ani jeden z nich nemá na večer vraždy alibi a všichni se snaží Grauovi vyhýbat. Když se Grau přiblíží k rozuzlení případu, je z popudu generála Kahlebergea povýšen a přeložen do Paříže. (TV Prima)

(více)

Recenze (63)

Autogram 

všechny recenze uživatele

Vyšetrovanie dvadsať rokov starej vraždy je skoro ako od Poirota, pričom operácia Valkýra je tu len ako pozadie. To prepínanie medzi minulosťou a budúcnosťou bolo občas šialené, až som niekedy nevedel, kde som. Toľké udalosti si vyžiadali značnú dávku filmu, ale vyloženú zdĺhavosť som nezaregistroval. ()

JohnSmith 

všechny recenze uživatele

Vyšetřování vraždy na pozadí války. Film plný neskutečného obsazení, který nenuceně mísí válečné události a vyšetřování vražd. Sice mě trochu překvapilo, že Omar Sharif hraje se svou vyzáží důstojníka německé armády, ale budiž. Možná kdyby se Litvak více zaměřil na vyšetřování a méně na večírky pohlavárů, bylo by to lepší. ()

Reklama

Aqualung 

všechny recenze uživatele

Je to podle mého soudu poněkud nepříslušný příběh. Jde jistě o kombinaci detektivky, válečného filmu a horroru. Zasazení celého příběhu psychopata gen. Tanze do války s jejími absurditami a zrůdnostmi působí až téměř bizarně. Důstojník abwehru v podání pana Sharifa , takto ze zpravodajské služby zde kráčí po stopě vraždy, a to bez ohledu na to, co se děje kolem. Pátrání ve válečné vřavě mi přijde neskutečné. Nicméně, daří se mu a smyčka se pomalu stahuje kolem zmíněného psychopata. Vyšetřovatel je veřejně zabit a odklizen. A nic se poté neděje. Tohle je možné jen v armádě.Pan O´Tool podal parádní výkon. Má-li film ukázat ne popsané šílené fenomény, které se mohou realizovat jen za války a jen v armádě, pak film splnil svůj účel a poslání.... ()

OG_Swifty 

všechny recenze uživatele

Musím se přiznat, že od Noci generálů jsem čekal něco víc. U Lawrence s pekelnou stopáží se kombinace O'Toole - Sharif vyvedla, tak jsem čekal něco podobně originálního i nyní (pominu-li ironii, že egypťan hraje nacistickýho důstojníka), ale ve finále tam Sharif zas až tak moc není a film je podle mýho příliš natahovanej. Film vykreslující trio generálů na pozadí událostí kolem 20. července a prolínající se s vraždou prostitutek byl tak trochu mišmaš; ten kriminální případ vlastně skoro vůbec podstatou filmu nebyl - naopak to bylo hlavně o těch generálech (jejich charakterech) a atentátu na Hitlera, jenom se na začátek a na konec filmu líply nějaký vraždy a pár minut s Omarem Sharifem. Generál Tanz vykreslený Peterem O'Toolem byl docela dobře psycho, celou dobu člověk netuší, co udělá ani co si myslí, a Tom Courtenay v roli Hartmanna zpočátku působí jako pussyna, ale pak mu divák ve finále docela i fandí. Celkově ale film nemá moc velký spád, historický skoky mu moc neprospívají a finále působí jako by bylo spíchnutý horkou jehlou. ()

Snorlax 

všechny recenze uživatele

Byl to podivný zvyk nacpat do jednoho filmu co nejvíce herců zvučných jmen. Ti se pak snažili přetahovat o divákovu pozornost a do puntíku naplnili staré moudro, že všeho moc škodí. Pominu-li fakt, že příprava operace na likvidaci Hitlera je zde pojata jako příprava na loutkové divadlo, nemohu se smířit s tím, že prakticky žádná ze zúčastněných hvězd neodvádí ani náhodou svůj standard. Peter O´Toole navíc vypadá jako vosková figura sebe sama, plastické operace zkrátka nesvědčí nikomu. Bohužel ten jediný, který se nemusí za svou práci stydět, Noiret, je před kamerou žalostně málo. A musím podotknout, že v žádném jiném filmu mi nepřipadal natolik charismatický, jako zde. Ostatní pouze natřásali svá ega před kamerou, O´Toole k tomu navíc odkapával krémy na vyhlazování vrásek a film vůbec neubíhal. Škoda, že se Kessel nedržel svého kopyta a pustil se do adaptace cizích předloh, jeho jméno nemuselo být spojováno s brakem. ()

Galerie (30)

Zajímavosti (2)

Reklama

Reklama