Still Falling

Jeff Wirth

Kamera:

Jeff Wirth

Miranda Gibson

Dokument približuje snahy zachrániť pralesy v Tasmánii od ťažobnej korporácie Ta Ann očami austrálskej environmentalistky Mirandy Gibson. Koncom roku 2011 Miranda Gibson vyliezla na 60 metrov vysoký eukalyptus v pralese v údolí Styx Valley, hraničiacom s oblasťou prírodného bohatstva zapísaného na zoznam UNESCO, aby ho chránila pred vyrúbaním. Zostala na ňom 451 dní, kým bola nútená zísť pre náhly lesný požiar, ktorý dodnes nemá oficiálneho vinníka. Miranda Gibson vysvetľuje dôvody odhodlania ochranárok a ochranárov chrániť tieto pralesy a rozpráva o úspechoch, ktoré dosiahli. (whack)

whack

Miranda Gibson je jedna z inšpiratívnych aktivistiek, ktorá optimisticky, ale opatrne, hovorí o kampaniach, do ktorých sa zapojila. Hoci ťažobné korporácie sú vždy o krok popredu, pretože majú prostriedky, moc, reklamu a financie, vždy padne mnoho stromov, no nakoniec sa musia stiahnuť vďaka aktivistom. Nebyť aktivistov, už by tu žiadny prales nebol, to som si istý. Praktiky, ktoré ťažobné korporácie využívajú, sú prakticky nechutné, príkladom je táto situácia v Tanzánii, kde austrálska vláda vypustila do sveta, že podpísala ochranu pralesa, že sa v ňom nebude ťažiť, a keď sa ľudia upokojili, v tichosti tam vpustila drevárske korporácie. Nebyť týchto ochranárov, lesy by padali a svet by si myslel, že sú v bezpečí a navyše chránené. Je to hnus. Takýto aktivisti robia heroickú prácu. ()