Bouvard (Julien Guiomar) a Pécuchet (Paul Crauchet) jsou dvě naivní a dojemné lidské bytosti, které se náhodně potkávají v 19. století v Paříži. Velké dědictví pana Bouvarda jim umožní změnit jejich šedivé, nudné životy městských úředníků. Poté, co se přestěhují na venkov, pustí se do zběsilého a radostného pátrání po znalostech, které si zpestřují i praktickými pokusy, které jen málokdy dopadnou dobře. Oba muži si začínají uvědomovat velkou cenu přátelství. (sator)

Byli jednou dva písaři (1972) (seriál)

• Jiří Sovák (Bouvard) na vznik seriálu vzpomínal: "S Horníčkem se znám od vojny. Největší práce, kterou jsme spolu dělali, byl seriál Byli jednou dva písaři. Psal to Jaroslav Dietl, ale vymyslel Horníček, ten nápad, že bychom tuto klasickou předlohu spolu mohli dělat. Dietl, protože nás oba znal, jeho myšlenku přijal a řekl, že bude rád vystupovat v roli opisovače, že udělá jen takovou 'psí boudu', do který si my dva vlezeme a tam budeme dělat všechno, co budeme chtít. Byla to velice šťastná myšlenka. (...) Vzali jsme to všichni za správnej konec, jak lze soudit i ze srovnání s francouzským filmem podle téže předlohy." (NIRO)