Pan Zygmunt Sawicki je loajální zaměstnanec banky a ctihodný občan malého městečka, který jednoho dne nalezne na ulici opuštěného velblouda. Možná ho tam zanechal odjíždějící cirkus. Sawicki se opuštěného zvířete ujímá a společně se ženou se o něj začne starat. Jeho nečekané štěstí mu ale rychle zhořkne. Brzy se jako majitel velblouda stává trnem v oku, jak u svých spoluobčanů, tak u místních úřadů... (oficiální text distributora)

Rebeca

Zásahem osudu se na zahradě postaršího páru objeví velbloud. Už samotná přítomnost tak exotického zvířete ve vesnici vzbuzuje symboliku. Velbloud v roli jakéhosi kříže, který nečekaně padá na ramena hlavních postav.   Zpráva o "daru", který rodina Sawických obdržela, se mezi místním obyvatelstvem rychle šíří. Zpočátku zvíře vzbuzuje rozporuplné reakce i údiv a je s ním zacházeno jako s místní atrakcí. Přístup obyvatel však začíná být pro majitele velblouda čím dál víc zatěžující, rarita se stává jinakostí, posuzována místními jako nadřazenost.   Režisér hledá odpovědi na otázku "Proč ne já?" Odpověď ve filmu ale není - jediným řešením této situace je rovnost. Je lepší vrátit se do původního stavu, kdy toho nikdo a vlastně každý moc nemá a všichni jsou tak nějak šťastní (?).  I když se jedná o nedokončený scénář pana Kieślowského, je cítit jeho záměr.  Nakonec, celá jeho tvorba je založena na přesném pozorování lidského chování a charakteru a kladení těžkých otázek, které často vedou ke smutným závěrům. Stuhrovi se ale podařilo  prosadit vlastní koncept bez toho aby scénáři jakkoliv ublížil – s předvídatelností, pohodovým tempem, přímočarostí ale i výmluvností. Inu - člověk s poetickou duší. Krásně jste si s tím vyhrál, pane Stuhre. Děkuji, ... za "Amatéra" a tak vůbec... ()

havran

Hluboká poklona Jerzymu Stuhrovi a panu Kieslowskiemu - už jenom ta představa - velbloud na polském maloměstě (to "polském" by se dalo klidně škrtnout)... Všechno, co přečuhuje, musí býti utnuto - proč?? Prostě PROTO! Výborné herecké výkony, kterým vůbec nevadí černobílé provedení filmu. Co víc napsat - chcete mít za domácího mazlíčka velblouda - raději si to velmi, VELMI dobře rozmyslete, jinak s vámi zameteme - kdo to kdy viděl - velbloud... u NÁS??! A beztak má nějaké arabské venerické choroby!!! ()

Kkahunaa

Závist jako hlavní motiv. Zygmunt (Jerzy Stuhr) a jeho žena Marysia (Anna Dymma) na své zahradě objeví obrovského „drabaře”, kterého tu zřejmě zanechal circus. Marysia je zprvu na rozpacích, ale Zygmunt má jasno. Našel právě své štěstí v tomto exotickém zvířeti. Ani náhodou nemá v úmyslu na něm vydělávat. To, co chce, je velice prosté: procházet se se svým velbloudím přítelem po polské krajině. Obec a ostatní lidé si ale myslí své, a tak: „když ho nemůžeme mít my, nebude ho mít nikdo, natož ty Zygmunte!” ()