Co žere Gilberta Grapea

• USA What's Eating Gilbert Grape (více)

Gilbert Grape nie je z tých, čo by nemal do čoho pichnúť. Aj keď Endora je miesto, kde sa toho veľa nedeje. Jediný raz, čo mestečko navštívila polícia, bolo vtedy, keď sa Gilbertov retardovaný brat Ernie pokúsil vyškriabať na neďalekú vodnú vežu. Dávať pozor na brata je hlavnou úlohu Gilberta, čo vie byť pekne otravné. Najmä, ak Gilbert okrem toho pracuje v obchode. Potom ale Gilbertovi skríži cestu niekto, kto ho nenecháva ľahostajným. Becky so svojou starou mamou začnú mať problémy s autom práve vo chvíli, keď prechádzajú cez Endoru. Becky je krásna a Gilbert sa práve zaľúbil. Nájsť si však čas pre svoj vlastný život sa zdá byť pre Gilberta nemožné... (oficiální text distributora)

PanthercOY

Je to hrozne roztahane. Vylozene me bavila jenom stredni cast, kdy se rozervava Gilbertova 'osobnost'. Postavam bylo dano neuveritelne malo prostoru a nebyt Juliette a Leoš sqeli a Depp dobry, bylo by to asi o nicem. Takhle tam zejmena prvni dva zminovani do par scen propašovali alespon nejakou šťávu a tim potazmo i do 'pribehu'. Ale i tak jsem si musel primyslet jako u omalovanek, zvlast ve scene - Oh, so this is.., this is the way how you want it? - I have to go... Take care, OK?!, kde Juliette dostane asi dve vteriny prostoru a po vystoupeni z auta uz kamera ani neuvazuje, ze by se na ni podivala...chybely mi plochy u zavaznych situaci, kterych bylo na dve hodiny poskrovnu, zato vaty haba kuk Petihvezdickovych momentu tam nekolik je, ale euveritelne spatny je ten snad trictvrtehodinovy konec ( o tom opravdovem k zbliti absudnim hepáči ani psat nebudu ). Zacal bych koncit na 1:27:40 jednou ze dvou moznych cest a do tri minut by jely titulky - nebo si myslite, ze by Betsy vydrzela s ubozakem, co ani nevi, co je to, co chce, a radsi ceka, nez to za nej 'vyresi' deus ex machina spatneho scenaristy v podobe smrti a pracovniho trhu?! Betsy i Juliette maji dost koule na to, aby ho kopli do prdele az by jim posral spicku... ikdyz mozna, ze v uesa podobne inteligentni divka hleda intelektualne tvarny a hluboky heterosexualni protejsek jen tezko a tak nepohrdne 'alespon' Gilbertem. (6 z 10) ()

Black-star

Naprosto jedinečné a vyjímečné. V jistém slova smyslu i kouzelné. Vynikající herecké výkony obzvlášť v podaní Leonarda DiCapria a ještě ke všemu v 17 letech, pro mě je jen utvrzením v tom že je to herec opravdu velkého formátu. Je to film který zobrazuje jen pravdu a nic než pravdu. Naprosto jedinečné! Všem doporučuji! ()

Perr

Herecký výkon DiCapria by si určitě Oscara zasloužil, jak mnozí píší, ale ještě výš bych postavil skvělý dojemný příběh, který děla film takovým, jakým je. ()

SMJSmoK

Eště sem neviděl takhle dobře zahranýho postiženýho člověka. Fakt nikdy. Postava Gileberta v podání J. Deppa se mi taky moc líbila. Celkově film dýchá takovou příjemnou atmosférou( přes to, co se tam řeší) a u závěrečný scény sem se neubránil pár slzám, ovšem ne ze smutku, ale z radosti :) ()

dessa

Každý, kdo tvrdí, že DiCaprio je špatný herec, jen nagelované pozlátko s hezkou tvářičkou, nechť je odkázán na tento film. Leonardo zcela zastínil v té době daleko známějšího Johnyho Deppa. ()

haWranka

Nádherej a dojímavej příběh. To Lasse Hallström umí, ale v tomhle případě se mu to povedlo mnohem víc, než nadprůměrně. Navíc ve filmu jsem nenašla jedinýho herce, kterej by nepodával skvělej výkon, ovšem Leo jim jasně kraluje. A když všechno ještě dokreslí moc dobrá hudba, pak na hodnocení není co řešit...:) ()

divjak

Napriek tomu, že filmom s DiCapriom sa vyhýbam širokým oblúkom, bol tento zážitok fantastický.. kebyže neviem koho hrá, nespoznala by som.. Depp je môj oblúbenec a štýlom, ktorý hral, mi pripomínal Arizona dream (staršia žena, mladšia žena, mlčanie v patových situáciách,..). Scénky naznačujúce starostlivosť o brata na konci trochu vŕzgali, lebo každému už bolo zrejmé aká je Gilbertova úloha... no a posledná minúta - klasika, škoda slov :-) Celkový dojem však výborný, pohodu akú vie nastoliť Depp a neuveriteľná metamofóza DiCapria na jeho úlohu nemôže odomňa dostať inak ako 5* ()

Colour

Film môže byť perfektný i keď nemá ani jeden špeciálny efekt. Veľmi pekná myšlienka, reálny príbeh, žiadna nereálna zlátanina. DiCaprio ma svojím výkonom prekvapil, bolo to veľmi presvedčivé. Keby som ho nevidela hrať vo viac filmoch, pomyslela by som si, či taký nie je aj naozaj. Depp bol tiež dobrý. ()

teyra

Hallströmův další milý film ze života. Všední trable poněkud nevšední rodiny, podané s citem, humorem i dobře zachyceným rytmem života "ospalého zapadákova". Tenhle film ovšem dělají především výborné herecké výkony: Di Caprio se do retardovaného Arnieho skutečně převtělil, Depp zase zvládá skvěle svého introvertního rytíře, který je zvyklý se víc než o sebe starat o druhé. Závěr působí katarzně, s očišťující silou ohně a ohněm jako novým počátkem. ()

Monroe1991

S Pravidly moštárny je tento film to nejlepší, co ZATÍM Lasse Hallström natočil. Leovi bych oscara ze srdce přál. Jeho výkon mne opravdu ohromil. Ani k ostatním hereckým výkonům nemám žádné námitky. To ostatně platí i o režii, scénáři, kameře a hudbě. Mě na tomto filmu prostě nic nežere:-) ()

josieaddms

Je možný že takhle dobrý film vůbec existuje? Až na nehezkou a nesympatickou Juliette Lewis je film perfektní. Krásný příběh o lásce a zoufalství, s kterým se téměř každý ztotožní. Život je prostě krásný, ale bolí. ()

Kroup4

Moc pěkný film,nechápu akademii že dala Plešouna(Oscara) ten rok T.L.Jonesovy(ne že by nebyl dobrej v Uprchlíkovi),ale to co zde předvádí tehdy ještě 17 letý DiCaprio nemá obdoby,hl.postava G.Graea mu skvěle sekunduje.Johnny Depp zahrál jako vždy skvěle ale DiCaprio hraje jak o život.J.Lewis je příjemná a milá a k Johnymu se v tomhle filmu hodí.Film je i přes své pomalé tempo prostě skvělý. ()

Slimakovec

Herecky to bylo výborný. O tom žádná. Ale příběhově? Narodit se do tak šílený rodiny a ještě ve městě, kde je největší zábava pozorovat mouchy, co se snaži proletět skrz zavřený okno, tak buď uteču rovnou z kolíbky, nebo zešílím. A to se asi stalo Erniemu. Každopádně utéct by byla lepší volba a pak by se mi to třeba příběhově i líbilo. ()

ljukyljuk

Tak toto bol film s veľkým F, I, L aj M-kom. Dojemný a smutný príbeh, až som tak cítil s Gilbertom. Ale najviac ma aj tak asi berie ten výkon Leonarda DiCapria. To bolo niečo skvelé, keby ho nepoznám, tak si myslím, že je to naozaj nejaký mentálne zaostalejší človek. Klobúk dole pred takýmto herectvom ()

lather

Po mnohých, již níže řečených, oslavách tohoto filmu, nejspíš asi nemám nic moc co dodat. Je to vskutku výtečný film. Citlivý, zábavný, ze života...Pokud kdo alespoň malinko chce, najde si v něm to své. Na herecké výkony nemám ani slov a díky tomuto filmu začínám brát Leonarda DiCapria jako opravdového Pana herce (předem říkám, že jsem film viděla s velkým zpožděním a bohužel jsem dlouho nemohla překousnout DiCapriovu uhlazenou image z Titanicu). J. Depp, J. Lewis a ostatní taky fantastické. Nemám slov. Po dlouhé době jsem viděla tak dlouhý film, u kterého mě mrzelo, že už končí. Tento film v mém budoucím hodnocení nasadil hodně vysokou laťku. ()

Tamten

Skvěle zpracovaný film, který se s akorát dávkovaným humorem dívá na život kluka, jehož rodinná situace příliš humorná není. A vidět dva "velké" herce v jejich dětských rolích v jednom filmu taky stojí za to. ()

Petulka88

Nechápu Akademiky, že Leovi upřeli naprosto zaslouženého Oscara. Tenhle film je sice především jeho hereckým koncertem, ale je to i film, který dokáže jak dojmout, tak i pobavit. Výborná podívaná. ()

danny_21

Pocukrovaná pohádka o životě maloměštáka a jeho zvláštní rodiny. Příběh jako takový nemá až buhvíjakou úroveň, ale nad vším ční herecký výkon Lea Di Capria, který byl pro mě neuvěřitelný. Hlavně díky němu si dávám 80 % ()

Normální festival

Normální festival