Reklama

Reklama

Zkáza Titanicu

  • Velká Británie A Night to Remember (více)
Trailer
Velká Británie, 1958, 123 min

Režie:

Roy Ward Baker

Předloha:

Walter Lord (kniha)

Scénář:

Eric Ambler

Hudba:

William Alwyn

Hrají:

Kenneth More, Anthony Bushell, David McCallum, Alec McCowen, Laurence Naismith, Andrew Keir, Derren Nesbitt, Bernard Fox, Desmond Llewelyn, Honor Blackman (více)
(další profese)

Obsahy(1)

Málokdo tušil, že toto bude noc, na kterou nikdy nezapomenou. Je 14. dubna roku 1912, krátce před půlnocí. Největšímu a nejluxusnějšímu plavidlu své doby se do cesty postaví obrovský ledovec. Trhlina v boku Titaniku znamená rozsudek smrti nejen pro samotnou loď, ale i 1500 cestujících, na které nezbude v záchranných člunech místo. Černobílé zpracování jedné z největších námořních katastrof je soustředěno hlavně okolo druhého důstojníka lodi, Charlese Herberta Lightollera (Kenneth More). (mahler)

(více)

Videa (1)

Trailer

Recenze (64)

fragre 

všechny recenze uživatele

Oproti populárnímu americkému zpracování toto vypadá až dokumentárně. Ten Cameronův film je Love Story na pozadí katastrofy, zde je katastrofa na prvním místě. Jistě tu byla snaha aby to bylo britské, tedy aspoň v duchu té představy, kterou o sobě Britové šířili, tedy nepatetické, nesenzační, odměřené. Statečnost je zde vyjadřována velmi neokázale. Dnes by to asi neprošlo jako málo atraktivní, ale mně ten film připadá velmi důstojný. ()

majo25 

všechny recenze uživatele

Oproti novším filmov sa táto britská verzia o skaze nepotopiteľnej lode nedá po trikovej stránke veľmi porovnávať. Napriek tomu má čo ponúknuť, jednak tým, že pojednáva o rizikách, ktoré si dotyční zodpovední nevšímajú, resp. ich zľahčujú, jednak verne ukazuje priebeh záchranných prác a kooperáciu s pomáhajúcimi loďami, ktoré boli vtedy nablízku. Ale aj po trikovej stránke je to na svoju dobu dobre natočené a naviac "na vec" sa ide relatívne skoro - nehrozí tak dlhočizný predstavovací úvod, ako tomu pri katastrofických filmoch zvykne byť. Hlavné postavy tu vlastne ani nie sú, trochu je v popredí Kenneth More ako druhý dôstojník lode, film sleduje osudy viacerých postáv, z rôznych podpalubí a sociálnych vrstiev. ()

Reklama

Goldbeater 

všechny recenze uživatele

Roy Ward Baker natočil věcný a věrný popis událostí 14. dubna 1912, založený na knize Waltera Lorda a výpovědích přeživších katastrofy, a to bez jakékoliv teatrálnosti a patosu. Jde o kvalitní historickou rekonstrukci, jejíž valná část se prakticky odehrává téměř v reálném čase, a ačkoliv člověk ví, jak to celé dopadne, stejně se mu s ubíhajícími minutami stále více tají dech. Děj sleduje velikou škálu vedlejších postav (jejichž středobodem sice je důstojník Lightoller, ale rozhodně ho nepokládáme za hlavní postavu) a ukazuje tím řadu menších zápletek a motivů, z nichž si několik vypůjčil i James Cameron pro svou o 40 let mladší verzi. Nepřesnosti tu jsou - v tomto snímku například Titanic není rozlomen (vrak byl objeven a zkoumán až 27 let po natočení filmu, takže je to pochopitelné) a vytkl bych možná tu trochu doslovného poučování ke konci, nicméně s přihlédnutím k technickým a tvůrčím možnostem Velké Británie roku 1958 to podle mého názoru už lépe natočit nešlo. Proto se i přes pár výtek uchyluji k nejvyššímu hodnocení za velmi působivou a důstojnou podívanou, jež je v mnoha ohledech srovnatelná s verzí Jamese Camerona a v několika ji možná i předčí. ()

vesper001 

všechny recenze uživatele

Kulisa nejslavnější potápky světa samozřejmě nesahá té digitální ani po kotvu, ale příběh je solidnější a uvěřitelnější (i když lítací/líbací scéna na přídi měla něco do sebe). Jakoby filmaři, co byli Titanicu časově blíž, ho brali vážněji, své dělá i černobílý obraz. V případě některých postav a situací se Cameron dostal daleko za hranici pouhé inspirace, ovšem z jeho filmu zase proudila skutečná voda a mráz. Dalo by se říct, že každá doba má svůj příběh Titanicu. Uvidíme za padesát let. ()

D.Moore 

všechny recenze uživatele

Senzační film o Titaniku, a to prosím bez použití otravné berličky "na tu dobu". Kdo by se snad bál, že bude dvouhodinový snímek z roku 1958 rozvláčný nebo nedejbože nudný, bát se nemusí. Čekání na ledovec trvá asi půlhodinu, pak následuje hodina a půl velmi působivě mrazivé podívané, která nestojí na několika očividně vybájených hrdinech, s nimiž by se divák ztotožňoval, ale na množství obyčejnějších a tedy uvěřitelnějších postav - od zpocených chlapů ve strojovně přes pasažéry všech tříd po velitele na můstku i členy posádek jiných lodí. Triková stránka je kapitola sama o sobě, neboť se podařila na jedničku s hvězdičkou a kazí ji jen pár nepěkně a zbytečně použitých "autentických" záběrů při vyplutí z přístavu ("autentických" proto, že na nich ani není Titanic, nýbrž Queen Elizabeth z roku 1938), a krásná je také kamera. Nedivím se, že si James Cameron tolik záběrů - zejména těch nočních - půjčil. Ačkoliv film nemá žádný velkorysý širokoúhlý formát a nehraje v něm žádná hvězda, na velkém plátně by se ani dnes neztratil a dal bych nevím co, vidět ho v kině. ()

Galerie (58)

Zajímavosti (19)

  • Režisér Roy Ward Baker pracoval s původními konstrukčními plány lodi, zdokumentovanými skutečnostmi sepsanými vyšetřovací komisí a navíc na natáčení dohlíželi přeživší členové posádky, kteří se na Titaniku skutečně plavili. (Olík)
  • Kvôli nedostatočnej veľkosti nádrží v štúdiu Pinewood, kde sa mali nakrúcať zábery ľudí bojujúcich o život, použili tvorcovia tiež jedno londýnske kúpalisko. Nakrúcalo sa počas chladných novembrových rán. (classic)
  • Exteriéry filmu byly natáčeny na starém parníku Asturias, pocházejícím taktéž z loděnice Harland and Wolff. (Rocky62)

Reklama

Reklama