Reklama

Reklama

Nejsledovanější žánry / typy / původy

  • Drama
  • Komedie
  • Akční
  • Horor
  • Krimi

Recenze (1 680)

plakát

Blood Debts (1985) 

Filipínský následovník Přání smrti představuje Richarda Harrisona jako samozvaného domobránce a mstitele, tentokrát však s přidaným twistem, že jeho konání začne mafie využívat pro vlastní účely. Finální pětiminutovka včetně přechodu do závěrečných titulků je sledem toho nejlepšího a nejvíc wtf, co céčková filipínská produkce může nabídnout. K tomu je Blood Debts naprostá masterclass v tom, jak filmu udělat neskutečně zábavný prkenný anglický dabing. Mysleli jste, že Italové jsou v tom mistři? Počkejte, až uslyšíte, jaké hlášky hází Filipínci!

plakát

The Wild Racers (1968) 

Carsploitation splácanina pro drive-in kina, která působí, jako by vznikala zcela bez scénáře. Většina dialogů doprovází náhodné scény jen jako voice-over a spěje to tak nějak odnikud nikam. Muchlovat se u toho v roce 1968 v autě, je mi to asi jedno, ale sledovat to při plné pozornosti je docela úkol.

plakát

Alien 2 - Sulla Terra (1980) 

Fajn, máme hezkou jeskyni a máme pěknou kuželkárnu. Jak moc efektivní rip-off Vetřelce s tím můžeme natočit? Odpověď je nasnadě – ne moc. Eurotrash v celé své parádě, na rozdíl od jiných italských parazitů ale tentokrát opravdu slabý, s hromadou nesmyslů a jen pár scénami, které by stály za vidění. Blu-Ray kvalita a 2K/4K transfery těmhle filmům dnes dodávají vysloveně přidanou hodnotu.

plakát

Zelené peklo (1988) 

Zelené peklo. Ten film s kradeným letadlem na dálnici, s resuscitací malé opičky, s obchodníky s lidskými orgány, s odchytem anakond, s piraňou v zadku. Co víc dodat? Ač zejména zásluhou Eliho Rotha, jenž si vypůjčil zdejší název pro svůj vlastní hororový počin, mají tenhle snímek všichni za kanibalský horor, vůbec tomu tak není. Je to čistě dobrodružný žánrový mix cestopisu, akčního filmu, komedie a kriminálky. Navíc mix epizodický, nesoudružný, zběsile sestříhaný a strašně blbý. Je to však zároveň tak naivní, bezelstné a ryzí exploitation (nebo chcete-li junglesploitation), které navíc strašně rychle žene kupředu a ani na vteřinu se nezastaví, že by mi bylo vyloženě líto tomu dát podprůměrné hodnocení. Pro fandy italských (nehororových) braků je to povinnost, pro všechny ostatní je vstup do téhle filmové džungle opravdu s velikou výstrahou a čistě jen na vlastní nebezpeční.

plakát

Tajemství hradu v Karpatech (1981) 

Oldřich Lipský by se svou bláznivou sci-fi komedií Tajemství hradu v Karpatech měl patřit nejen do zlatého fondu české (československé) kinematografie, ale celým právem rovnou do té světové. Výborná dobová a lokální stylizace, žánrová rozkročenost a skvělý humor. Dočolomanský –⁠⁠⁠⁠⁠⁠ Hartl a Kopecký – Hrušínský mezi sebou mají naprosto legendární hlody. Lipského blázniviny nikdy neomrzí.

plakát

Jeden život (2023) 

U snímků, jako je Jeden život, se často těžko od hodnocení odděluje důležitost vyprávěného tématu od umění ho správně vyprávět. Tady s tím ale nemám příliš problém. Snímek necílí na první dobrou, představuje věci komplexně, a když udeří na emocionální noty vší silou, je to zasloužené. Navíc když je postava Anthonyho Hopkinse konfrontována s mučivou pravdou o osudu lidí, které se mu nepodařilo zachránit, nepouští se do srdceryvného sebelítostného monologu, nesnaží se lacině zapůsobit na diváka, místo toho se projde k oknu a zadívá se do krajiny. Nuance hrají roli. Hopkins opět stvrzuje renomé jednoho z nejlepších herců současnosti, je navíc výborný a úchvatný, i když má k dispozici jen polovinu filmu. A Johnny Flynn mu zdatně sekunduje. Jen ti čeští herci v tom svými výkony chvílemi tak trochu dost trčí jako bolavý palec. To vědomě dávám stranou.

plakát

Maestro (2023) 

Bradley, ty máš setsakra talent, ale netlač tolik na pilu. Je pak trapné a útrpné to sledovat.

plakát

Kosmonaut z Čech (2024) 

Jak ty dramatické role Adamu Sandlerovi kupodivu dosud dobře vycházely a přinášely v jeho filmografii ojediněle povedené počiny, Kosmonaut z Čech v tomto ohledu působí jako takový první přešlap. Nechal jsem si to poměrně dlouho uležet v hlavě, chtěl jsem tomu vyjít vstříc už kvůli české stopě, ale bohužel nemůžu si pomoct, zkrátka to nefunguje. Jakože vůbec.

plakát

Rozhovor dekády (2024) 

Moc toho tenhle film nedělá proto, aby ukázal, proč by v jeho jádru skutečně mělo jít o rozhovor dekády, jak diktuje ten český název. Zato patosu to má tolik, až to hraničí se směšností.

plakát

Železní bratři (2023) 

Jak se vám budou líbit Železní bratři se asi bude odvíjet od toho, jak dalece máte postavenou hranici toho, kdy se z tragického melodramatického filmu stává vyloženě "misery porn". Pro mě ta hranice zde už byla překročena. V každém případě jde jinak o velmi dobře natočený, zahraný a (bez znalosti skutečné historie) napínavý snímek. Holt McCallany by měl dostávat víc rolí.