Geralt se smíří s osudem a chrání Ciri před silami, které bojují o vládu nad Světem. A taky před její záhadnou mocí. (Netflix)

Vavča

Na druhou řadu se snesla řada výhrad a kritiky protože se nedrží přelohy, bez toho aniž by někdo řekl, že vše co vidíme teď může dávat mnohem větší smysl v třetí sezóně a dalších pokračovaních. On totiž Sapkowski prostě tvořil povídkovým stylem, to není výhrada, ale konstatování. Řadu věcí, které jsou závažné a objasňující pro do té doby trvající děj řeší v díle 6. a 7. Jenže takhle nemůžete dělat seriál pro masy, nemluvě o tom, že formát a počet dílů vám brání držet se podrobně přesně předlohy (možná že filmy ve stylu BBC zaměřené na konkrétní povídku, povídky jsou nejlepší řešení). Takže ano, druhá sezóna se hodně odklonila od předlohy, vpašovala i nové postavy. Tvůrci řeší děj z pohledu mocností, Elfů, důvody lovení Ciri všemi možnými aktéry po svém. Ale i když je to svérázná adaptace mně dává smysl, je pitomost, aby vám hlavní párek honil kdekdo a vy jste další sezóny nevěděly pořádně proč, jaká je motivace. Máte nahozené univerzum politiky, války všech důležitých stran. Pokud se tedy další řady přidrží těsněji knižní předlohy série nemůže selhat (akorát by teda měla zrychlit natáčení a postprodukci, protože 2 roky na 8 dílů je výsměch divákovi, při současných technologických možnostech). Samozřejmě je otázka, zda se dočkáme některých podstatných věcí z knihy jako svatba, souboj Geralta s Istreddem, ale především mi není jasné, jak chtějí tvůrci docílit přeměny Cahira na postavu z knih. Přesto všechno, tvrdím, že můžete první výtku kritiků ke druhou sezóně Zaklínače ignorovat, zejména pokud knihy neznáte a budete je teprve číst, nebo jste už mnoho věcí zapomněli. Seriál by jste měli jednoduše vidět proto, že je to v současnosti to nejlepší v žánru, Cavill, Chalotra, Batey jsou výborní, navíc Freya Allan dostala jako Ciri více prostoru, v roli sveřepého dítěte zaslepeného pomstou je sympatická, ždíme se na place na maximum. Kde seriál trochu ztrácí je akční choreografie, není tady nic památného, zapamatovatelného jako v první sérii (akorát souboj s bazilišky byl mazec). Ačkoliv jsou některé dějové linky, postavy slabší (v roli Fringilly, je herečka je pořád silně nehodící se, přeobsadil bych ji, naopak představitelka Triss po bimbo výkonu z jedničky je mnohem lepší), tak seriál odsýpá solidním tempem a kvalita stoupá, napětí graduje do povedeného finále. Jestli bych měl k něčemu výhrady, tak někdo zaspal na postu hudební režie. Hudba je jakoby slabá, nevýrazná a Marigoldova hudba byla minule přece tak chytlavá. Jenže Joseph Trapanese za to nemůže, poslouchal jsem OST, je výborné (včetně songů Marigolda), vyloženě se hodí k ději. Jenže někdo vybral slabší a nevhodné momenty, nemluvě o tom, že na mixu mi přijde hudba dost utlumená. Přidalo se na efektech, výpravě, Kaer Morhen vypadá majestátně, brnění Nilfgaardu vypadají konečně smysluplně. Přesto by asi neškodilo přihodit do série ještě více peněz, než se vysilovat pofiderními projekty jako https://www.csfd.cz/film/893753-zaklinac-pokrevni-pouto/videa/ S napětím tak budu očekávat třetí řadu, snad se dočkáme letos a nikoliv až za rok. Za mě 3,5 hvězdy, uvidíme co po repríze. () (méně) (více)

BrooksW.Here

"No witcher has yet died of old age, lying in bed, dictating his will." _____________ Čo som to práve videl?!? Jediná možná odpoveď na túto otázku je akurát tak absolútne sprznenie môjho najobľúbenejšieho fantasy sveta a ignorácia takmer všetkých prvkov, ktoré robia Zaklínača Zaklínačom... Netflix, ako už uňho býva zvykom, opäť odsunul knižnú predlohu totálne bokom a pretvoril ju do čisto zamerikanizovanej podoby, ktorú si pravdepodobne dokážu užiť iba tí, ktorí sa so Sapkowskeho geniálnymi dielami v živote nestretli alebo tí, ktorí jednoducho nemajú vkus (mrzí ma, ak som touto vetou niekoho urazil). Vizuál by v tomto prípade nepredstavoval až tak veľký problém, CGI monštrá sú síce biedne, ale najviac ma na tom všetko serie to, ako tvorcovia seriálu takmer úplne odignorovali mytológiu fikčného sveta Zaklínača, inými slovami, to ako prácu s ňou úplne odflákli... Naozaj nechápem, prečo sa tvorcovia nedržia kníh a namiesto toho sa snažia natočiť dynamický akčňák (čo sa im samozrejme ani trochu nepodarilo), do ktorého pridávajú množstvo dementných a nepotrebných dejových liniek, ktoré nemajú v konečnom dôsledku žiadny dopad na vývoj postáv alebo finálne vyvrcholenie... Herecké výkony sú síce kvalitné, ale to obsadenie je z väčšej časti naozaj zlé, skutočne to ani nestojí za reč (za zmienku stojí jedine Vesemir, kvôli jeho fúzom som mal pocit, že každú chvíľu sa chystá odísť preč na motorke)... A k tomu všetkému je to miestami aj naozaj obrovská nuda! Sper to ďas, túto sériu (ne)odporúčajú 3 elfovia z 10, viac bodov si to fakt nezaslúži... Naozaj nechápem, čo sa na tom môže niektorým ľuďom páčiť a hlavne, čo na tom vidí samotný Sapkowski! Skutočne rozmýšľam, či sa pustím aj do tretej série, ale aspoň zo zvedavosti si to asi pozriem a budem dúfať, že horšie už to nebude... ()

HateBreeder

Pročetl jsem si recenze, který se tu k druhý serii objevily. Nečetl jsem knihy, nejsem zatvrzelej fanoušek zaklínačskýho universa, ale prošel jsem si jednou PC hrou, takže to není pro mne úplně cizí. Nechci a nebudu tvrdit, že je to dokonalost a že sem nic lepšího neviděl. Přece jen autoři seriálu před sebou nemají jednoduchej úkol, zavděčit se všem - milovníkům knihy, PC her, filmovýho fantasy světa, nahodilejm maníkům, co nemaj nic lepšího na práci, než sjíždět každej novej seroš a pak k němu vyblít ryze subjektivní komentář.  A obzvláště po úspěchu GOT, je docela težký vybudovat další příběh plnej magie, elfů, mečů a monster, ale udělat to zase jinak a pokud možno ještě líp, kdy výsledek bude pořád poměřovanej tím ošemetným měřítkem soudobýho filmovýho fantasy žánru. Ten můj ryze subjektivní názor je, že divák od tvůrců dostane vcelku originální pozvánku do světa, kterej teprv začíná odhalovat svojí mytologii, postavy a hlavní příběh. Já se těším na další díly, sem fakt zvědavej, co dalšího tam bude "jinak" než na co jsme zvyklí.  Nenudil jsem se, nenašel jsem nic, co by mi vadilo, nepřemejšlel jsem nad tím, jak moc se ty filmy drží předlohy. Nedíval jsem se na to jen proto, abych tomu mohl dát v komentáři na prdel. Za mě palec nahoru. ()

ArsenalEagle

Já jsem nakonec hrozně zklamanej, byť hodnotím dost vysoko - hned vysvětlím. Zrnko pravdy mě neuvěřitelně nahypovalo, protože to byla asi nejlépe zpracovaná povídka, co jsme tu dosud měli - ano, měla svoje změny, ale ve výsledku to skvěle fungovalo a atmosféra byla vynikající. Jenže následně přicházejí další díly a s nimi naprosto zásadní změny, zásadní šílené twisty, které postrádají logiku. Nejsem idiot, vím, že se kinematografie může pouze inspirovat předlohou a něco se musí upravit, aby na obrazovce fungovalo. Sapkowského předloha určitě není žádný bezchybný skvost, ale svět a příběh je nastíněn skvěle, CDPR zpracovali látku po svém, ale výsledek je skvělý, proto mě až zaráží, jak moc to Schmidtová dokáže kurvit svojí neostyšnou snahou vytvořit svůj vlastní příběh, který je ale sakra celý zle! O Sapkowskim nemám valné mínění - ano stvořil skvělý fantasy svět, na druhou stranu to je neuvěřitelný krypl, co pro peníze odsouhlasí vše a je mu úplně jedno, jak kastrujou jeho dílo. Abych vysvětlil svoje vysoké hodnocení... Na zaklínače se moc dobře kouká, vizuálně, technicky je naprosto skvěle zvládnutý, Henry je vůbec tím nejlepším, co v seriálu je (to platí od prvního dílu!), Freya je fajn (byť je prostě starší, než by se hodilo) a celkově i kostýmy a podobně vyslyšely volání fanoušků po změnách. Takže jo, na seriál se kouká dobře, pokud se nepřemýšlí. Když uděláte tu chybu a začnete, čeká vás dost nepříjemné zjištění, že scénář a nově vzniklý příběh jsou prostě sračka. Už jen kvůli Cavillovi mi je smutno, jak to Netflix vede. Jak se rozhodli prznit příběh svými zásahy, nejrůznějšími úpravami k horšímu (znovu připomínám, že netrvám na odvyprávění story slovo od slova, ale ten celkový příběh je dost dobrý na to, aby z něj zůstalo víc, než jen jména hrdinů a lokací). GoTko mělo fantastické 4 série, protože se téměř přesně drželo předlohy a skřípat to začalo až když si scénáristé museli začít vymýšlet. Jenže narozdíl od GoTka je Witcher ukončen. Příběh byl zcela napsán. Od začátku se překrucuje a od začátku to není nic, co by vedlo ke zlepšení. Naopak je výsledek naprosto zmatečný, nelogický a hloupý a seriál jako takový nad vodou drží technické zpracování a herci, scénáristicky jde o neskutečný průšvih. Promarněný potenciál mě štve ze všeho nejvíce, protože Zaklínač (s naprosto božím Henrym v hlavní roli! OMG!) měl šanci vstoupit mezi velký seriálový kluky, do A ligy, kde se vyhřívalo třeba právě GoTko, jenže v porovnání kvality děje (o kterém to u GoT, Peaky Blinders, Boardwalk Empire, dřívějších Vikingů a dalších vždycky bylo) se zdá, že ty botky jsou přeci jen moc velký. Teda nejsou, jen by scénář musel psát někdo, kdo chápe a ctí principy Kontinentu, a i když si něco předělá, upraví, bude jeho dílo dávat smysl a hlavně, bude kvalitní. A to se Lauren Schmidt absolutně nedaří, se svým pojetím světa to jednoduše přehnala, zkazila. Někteří tvůrci holt uznávají jen svůj jediný nejlepší názor. Shame. Takže abych to shrnul do jedné věty - k čemu je perfektní technická stránka, když seriál doslova zabíjí scénář? Bohužel. Na závěr nutno podotknout, že pojmenovávat The Witcher adaptací, tedy zpracováním knih je dosti zcestné. Seriál totiž předlohu doslova kastruje, téměř náhodně si vybírá různé postavy s různými pohnutky, z různých situací (stejně tak samotné situace), rozstříhá je na tisíce kousků a pak je úplně náhodně skládá dohromady, přičemž notnou dávku si vycucá z prstu. Tohle není komentář o brečení, že není všechno tak, jak je to v předloze. Já narážím na to, že zde je z předlohy pramálo. A škodí to, protože byť se snažím koukat nezaujatě, tak to, co vzniká, rozhodně není příběhově lepší. Když všude hlásáš, jak se budeš držet knih, tak se jich sakra drž! () (méně) (více)

mcb

Netflixifikace televizního průmyslu pokračuje, kde i vlajkový seriál streamingové platformy působí jako pouhý nástroj na generaci předplatitelů a udržení jejich pozornosti u obrazovek na co nejdelší možnou dobou. Přitom nejde o nic nového – v protahování nepodstatného a zkracování podstatného, kde by se i osm hodin děje vlezlo do dvou epizod, šetření produkčních nákladů na lokacích, je něco, v čem jen Netflix nekorunovaným králem, zamrzí to ale u nejočekávanějšího žánrového počinu roku, který měl napravit zklamání z letošních nevydařených projektů jako Kolo času nebo Nadace, nicméně skončil jako jim podobný. Po oznámení, že se druhá série přikloní k lineárnímu vyprávění namísto (převážně matoucí) povídkové struktury, vyvstala naděje soudržnějšího děje se silným zaměřením na pouto mezi třemi hlavními postavami, který ale zůstal nevyužit. Po enormním úspěchu první řady a oznámení několika dalších projektů ze světa předlohy se ze seriálu jakoby vytratila veškerá snaha o budování něčeho vlastního, co by se odlišovalo od konkurence, čímž první série koneckonců byla. Nevyrovnaný, leč zábavný chaos plný cynického humoru a přímočarých „monster-of-the-week“ epizod vystřídala snaha Netflixu o vlastní Hru o trůny, kde se děj větví do mnoha dějových linií a pozornost se více soustředí na širší mocenské politikaření než na samotného Zaklínače, který se stává jen další vedlejší postavou, která se občas někde mihne a někoho zkontroluje/nasměřuje. Nefungují ani emoce (snad s výjimkou první povídkové epizody), ani prohlubovaní charakterů, ani potěšení z jednoduché žánrové zábavy. Nezajímavým vedlejším liniím, které tvoří snad dvě třetiny celkového děje, nenapomáhají ani průměrní herci a ochotnicky vyhlížející výprava/kostýmy/masky, v níž například elfové nebo ostatní zaklínači působí přinejlepším jako účastníci víkendového LARPu. Větší rozpočet je sice vidět na slibně vypadajících trikových atrakcích (monstra), na zbytek ale nezbyl čas a peníze. Ve výsledku je to veliká škoda, protože například typecasting Henryho Cavilla se povedl na výbornou a zamrzí, že se musí potácet touhle značně natahovanou nudou, jehož jediná funkce je být teaserem na další řadu. 5/10 a zpětné doceňuji poslední řady GoT, které sice nedávaly smysl, ale aspoň šlo o zábavné a velkolepé televizní blockbustery. ()

• Druhá série byla nominována na ceny Emmy, a to v těchto kategoriích: Nejlepší fantasy nebo sci-fi kostýmy, Nejlepší speciální efekty v seriálu nebo filmu, Nejlepší koordinátor kaskadérů v minisérii, seriálu nebo filmu. (Geralt z Rivie)
  • Henry Cavill odhalil, že pro druhou sérii natočil scénu, která nebyla ve scénáři a kterou ho nikdo nepověřil: „Na začátku knihy ‚Krev elfů‘ je pasáž, ve které Geralt ztratí vědomí na Soddenském pahorku. Když se tak stane, má vizi toho, jak mluví se Smrtí. V průběhu této vize tu padne několik krásných slov. Do druhé řady nebyla napsána žádná scéna s tímto dialogem, přitom ta slova jsou tak úchvatná. Jde v nich spatřit spisovatelův um, a tak jsem chtěl, aby je řekl i můj Geralt. S tvůrci jsem se o těchto slovech moc nebavil, a tak jsem je prostě řekl, když jely kamery, a byl jsem připraven čelit následkům. Nakonec se má slova dostala do finální verze druhé řady,“ prozradil ke svému odvážnému kroku. (Geralt z Rivie)
  • V knihách vyprávěl Nivellen (Kristofer Hivju) Geraltovi (Henry Cavill) o pobití služebnictva i všech ženách, které měl, a nebál se přiznat i existenci Vereeny (Agnes Born). Seriálový Nivellen svým přátelům ale lže a mluví o kočce. (Geralt z Rivie)