Reklama

Reklama

Obsahy(1)

„My jsme holky z porcelánu, život máme těžký“, stěžují si děvčata z velkoskladu porcelánu. Mají své problémy – jedna se chce vdávat a nějak jí to nevychází, druhá předstírá život mondény a přitom bydlí v chudičkém podnájmu, třetí je svobodnou matkou a občas ukládá miminko ve skladu do bedny s dřevitou vlnou, čtvrtá je ještě pubertální kůzle a teprve se začíná rozhlížet po světě, a ta pátá je potřeštěná, ale v jádru hodná a celým srdcem toužící po lásce. Jejich vedoucí je razantní ženská, která svým děvčatům neodpustí jediný hříšek. Ale když dojde k velké inventuře, začnou se dít neméně velké věci… Komedii Holky z porcelánu natočil v roce 1974 režisér Juraj Herz podle scénáře spisovatelky Jaromíry Kolárové, pro kterou to byl filmový debut. Holky z porcelánu nejsou filmem, při kterém by divák od začátku do konce slzel smíchy. Je to spíše laskavá komedie, ve které se objevila řada populárních herců. Vedoucí skladu si s chutí zahrála Míla Myslíková, důchodkyni Janinku pak Marie Rosůlková, v rolích nesmělých nápadníků se objevili Karel Smyczek a Jan Hartl. Dívčí role si zahrál tehdejší herecký dorost, převážně posluchačky 4. ročníků rozmanitých hereckých škol, z nichž nejvíce zaujala Dagmar Veškrnová, která za postavu Dany získala v roce 1975 na XIII. festivalu pro mladé diváky v Trutnově Malé zlaté slunce. K písničkám Petra Hapky napsal texty Zdeněk Rytíř. (Česká televize)

(více)

Recenze (196)

Aniki 

všechny recenze uživatele

Tyhle holky vůbec nejsou špatný, nejen že se to ve filmu hemží samejma hereckejma hvězdama a hvězdičkama, ale ani o ten humor tu nakonec není nouze (ty si hlídej toho trabanta, ať ti ho někdo nevodnese v tašce). Když k tomu navíc přidám celkem fajně otextované a zazpívané melodie, nostalgie má pré...kdo by to byl řekl, že je tomu od vzniku snímku již předlouhých 47 let. Československá filmografie ukrývá v archivech pochopitelně mnohem větší poklady, nicméně na lepší průměr s hvězdičkou (ve skutečnosti se třema) to stačí v poho. ()

Autogram 

všechny recenze uživatele

Film celý o inventúre vo veľkosklade je dosť unikát. Aj takú nudnú inventúru státisícov tanierov si holky vrátane budúcej pani prezidentovej vedia spríjemniť láskami, spevom a tancom a hoci sa hlbšia myšlienka vo filme nenájde, je to príjemné a netreba to hneď vypínať. Niekoľko príjemných scén, miss mokrý plášť a hitlerovsky vyzerajúci šéf sa o to postarajú. ()

Reklama

tomtomtoma 

všechny recenze uživatele

Nenáročná a trochu až naivní komedie, plná mladých dívek, porcelánu a dlouhotrvající inventury. Vedoucí skladu s porcelánem Světla Janíková (Míla Myslíková) předává sortiment skladu, vrací se její minulost a obestírá jí každodenní starostlivost. Z dalších rolí: Arnošt Jarolím (Josef Langmiler), přebírající sklad a bývalý Světlin manžel, užívající si Světlin syn Petr (Zdeněk Loveček), který v touze po sexu neustále lže, stále balící důchodkyně Janinka (dobrá Marie Rosůlková), neústupný předseda inventarizační komise Rybička (Mnislav Hofman), trvající na prověření a přepočítání úplně všeho, koktající instalatér Tomášek (Jan Hartl), a dívky ze skladu kráska Helena (půvabná Marta Rašlová), toužící po kariéře zpěvačky, zbrklá Dana (Dagmar Veškrnová-Havlová), toužící po příteli, Jířa (Jelena Šebestová) s malým dítětem, Věra (Eva Čeřovská), čekající na volno na svatbu, a teenagerovsky nevyrovnaná učnice Maruška (Lenka Kořínková). Není zde nic výjimečného, ale jako odreagování poslouží dokonale, a to dokonce i s úsměvem. ()

horskejvlk 

všechny recenze uživatele

Dobře vystihnuta atmosféra 70’tek těsně po těch krásných mladých 60’ tj. Pro ty co jim bylo 14-19 let, tedy těch mladých děvčat co neřeší politiku, ale jen krásu života-neboť jsou mladí jak říká klasik : “Mladost-Radost”. Děvčat pracujících v porcelánovém Thumu byly stovky a mladých mužů tak zoufale málo… Juraj Herz, na to že miluje temný žánr, tak se mu tato mladistvá pohodová holčičí komedie povedla, kdo by nechtěl takovou pracovní atmosféru-kolektiv, ať je venku politická situace jaká je ať jsou venku problémy …ve skladě si “světlušky” spívají a pohodu předávají již 50 let. Škoda že Herz nenatočil závěr trilogie tj. S Dášou Veškrnkou- Automatická holka. Holka na zabití. Holky z porcelánu. Veškrnová s Hartlem to celé skvěle táhli. ()

rikitiki 

všechny recenze uživatele

Námět je skoro dadaistický - revize ve skladu porcelánu, příběh je o ničem, ale herecké výkony a režie povyšují tuhle povinnou socialistickou blbost na roztomilý šperk. Tenhle film dělají maličkosti: "to" Hartl, písnička Svatební cesta kolem světa, roztomiloučká Kořínková, svobodná matka s očima, ve kterých by se utopily armády, Veškrnová a její gazela. Mimochodem - Herz prý tenhle námět, dlouho ležící na Barrandově, dostal za trest, za dekadentní Morgianu. Nic jiného mu nedovolili natočit. ()

Galerie (10)

Zajímavosti (15)

  • Natáčení scén z města probíhalo v Žatci, scény z továrny pak pochází ze závodu v Klášterci nad Ohří. (rakovnik)
  • Adaptace knihy Inventura u světlušek od Jaromíry Kolárové. (BLStryker)
  • Juraj Herz snímek natočil, aby dostál podmínce pro zrušení jeho zákazu, v níž stálo, že může pracovat jako režisér, pokud natočí film z prostředí dělnické třídy. (Olík)

Související novinky

Juraj Herz 1934 - 2018

Juraj Herz 1934 - 2018

09.04.2018

V neděli zemřel režisér, scénárista a herec Juraj Herz. Jeden z hlavních představitelů československé nové vlny vystudoval fotografii na bratislavské UMPRUM, následně režii a herectví na loutkářské… (více)

Reklama

Reklama