Reklama

Reklama

VOD (1)

Obsahy(1)

Tadeáš Falk má za sebou pestrou minulost a bouřlivé mládí. Jeho bouřlivácká povaha ho dokonce přivedla na nějakou dobu do vězení. Po zlých zkušenostech se Tadeáš rozhodne usadit se a pracuje jako řidič v masokombinátu. Zamiluje se do svobodné matky Báry, která má dceru Berušku. Jejich rodinný život však není bez komplikací...
Juraj Herz vytvořit portrét rozporného, drsného a nepřizpůsobivého hrdiny, frajera, který dokonce okusil vězení, narazil na příkaz mravoličného vyznění. Protagonista pracuje jako řidič v masokombinátu, kde jej pronásledují rozpory se spolupracovníky, ani v soužití se svobodnou matku se mu nevede nejlépe, ale přesto není zatracován, vždy se přece může polepšit. Režisér Juraj Herz, inspirován předlohou Václava Duška, vložil do vyprávění notnou dávku exprese. (oficiální text distributora)

(více)

Recenze (59)

Big Bear 

všechny recenze uživatele

Na svoji dobu hezký film a hned je poznat, že to točil někdo kdo točit umí. Soběžně s tím ihned podle filmové hudby identifikujete jejícho tvůrce Petra Hapku. Hlavní roli si tu střihl Drtikol Kratina a kdo ví, zda role zdatného řidiče Ávie masakombinátu, který každý den rozváží maso bez ohledu na závěje a náledí mu o rok později nesmrtelného  Drtikola nepřihrála. Když jsem byl malý, měl jsem co se týče filmů dva prototypy filmových hrdinů - skutečných  chlapů. Jedním z nich byl Ruda Jelínek, který mne okouzlil jako major Hradec v Třiceti pohádkách majora Zemana a hlavně v roli  Jana Kubiše v Atentátu. Vladimír Kratina zase navždy jako Drtikol z  Prázdnin pro psa. Zatímco pan Jelínek byl spíše útlejší postavy, Kratina vždy vypadal jako borec, kterého fakt nechcete naštvat. :-) A nejinak je tomu i v tomhle filmu. Docela by mne zajímalo, jak by Štěpnička dopadl, kdyby Kratina ta svá dvě kladiva nedržel na ramenou! :-). Film nám umožní nahlédnout do nelehkého řemesla závozníků masa i různých fíglů, kterými si tehdy vedoucí restaurací a kuchyň hotelů pomáhali k nedostatkovému sortimentu. Ve filmu se zdá, že masa bylo habaděj, ale opak byl pravdou. Jenže to by soudruzi nedovolili zvěčnit, navíc by pak scénář získal hodně děr. Zaujalo mne, že někteří herci byli dabováni. A zajímavá byla i ne zrovna pozitivní role jíž se zhostil pan Menšík. Škoda, že mu nedávali hrát i role záporáků v takovýchto psychologických filmech. Ten příběh chlapíka, který kdysi uletěl, ale seká latinu mi bavil. I to jak ke své lásce získal dceru, byť k ní přišel jak slepý k houslím a zprvu vůbec netušil co to všechno obnáší mít dítě. Přesto to nevzdal i přes neskutečné provokace skutečného otce. Film působí velmi nostalgicky a tak nějak se mi vybavil text Když jsem já byl tenkrát kluk... ,,a vlétě větší hic a v zimě čistčí sníh...,, .  --- nevím, ale ty zimy byly tehdy prostě super. Metr sněhu všude, kosa jako blázen, ve vzduchu voněl kouř z uhlí... Jo to už dnešní generace nezažijí. Dotované kotle na pelety skoro nekouří :-). A jelikož film točil Herz, to by v tom byl čert aby tam nebyl nějaký hororový prvek. A jelikož k tématu to šlo zakomponovat jen těžce, vymyslel to nakonec vskutku geniálě a dokonce se sám obsadil do jedné z rolí. Dávám za 3 papoušky, kdyby byli v kleci tak by je snad mamka dovolila... * * * ()

tahit 

všechny recenze uživatele

Herzův film téměř autenticky vystihnul tvář doby, kdy se příběh odehrává. Hlavní role férového chlapa Tadeáše Falka byla tehdy dobře svěřena nadějnému Vladimíru Kratinovi, který mimo jiné to opravdu přesvědčivě zahrál. Dalším pozoruhodným momentem filmu je styl dlouhých vlasů a žargon mluvy šedesátých a sedmdesátých let, který byl tradičně v nelibosti u socialistického společenství ve všech kruzích. Co dodat závěrem? Že móda dlouhých vlasů nebyla jen výsadou umělců či muzikantů, ale běžným standardem doby. Nosili je čundráci, účňové i studenti, dokonce členská základna Socialistického svazu mládeže Pionýrská organizace SSM kluků nepohrdla dlouhým vlasem navzdory rudým zasadám módy krátkého střihu. ()

Reklama

pakobylka 

všechny recenze uživatele

Měla jsem tu čest znovu se podívat na "Křehké vztahy“ - po mnoha a mnoha předlouhých letech ... Věděla jsem, že jsou dobré - ale už jsem zapomněla, že jsou TAK dobré. Je z nich přímo cítit ŽIVOT - pravdivý a nefalšovaný, s opravdovými vztahy a s opravdovými emocemi. Patří do kategorie filmů, které se v českých zemích dnes už prakticky netočí. Stejně jako se nás virtuální svět reklamy snaží přesvědčit o stoprocentní účinnosti neobyčejných pracích prostředků (a já bývám v rozpacích, protože moje oblečení se přesto pyšní zvláštními, velice trvanlivými a velice neobyčejnými fleky), tak i čeští filmaři se nás ze všech sil snaží udržovat v iluzi, že dnes se v Čechách a na Moravě vyskytují pouze a jenom neobyčejní jedinci s neobyčejnými životy a se stejně neobyčejnými problémy hodnými zaznamenání na filmový pás. Pokud se v jejich zorném poli nějakým nedopatřením objeví jen trochu obyčejnější postava, většinou si s ní nevědí rady - a obvykle ji přetvoří v jakousi nereálnou karikaturu. Vážení filmaři a scénáristé, proberte se !!! Ten obyčejný svět s obyčejnými lidmi a s jejich obyčejnými osudy pořád existuje - a není to jeho chyba, že ho nevidíte. ()

HonzaBez 

všechny recenze uživatele

To prostředí masokombinátu, ve kterém se odehrává první polovička tohoto filmu, mi přišlo hodně zvláštní. O něco zajímavější mi přišla část druhá, v níž se Vladimír Kratina v titulní roli snaží postupně sžít se svou nevlastní dcerou. Neměl to přitom vůbec jednoduché, být takto hned "hozen do vody" (poté, co jeho žena skončí v nemocnici), ale jak je vidět ze samotného konce filmu, zvládl to nakonec na jedničku.  Jedničku bych v tomto případě dal Petrovi Hapkovi za chytlavou filmovou hudbu, film jako celek ale hodnotím coby takový lepší průměr. ()

Master19 

všechny recenze uživatele

Už úvodní titulky, za nimiž se bezostyšně míhají scény z jatek toho nejdrsnějšího kalibru předznamenávají, že nepůjde o žádnou pohodovku k nedělnímu kafíčku. Kratinu jsem nikdy neměl rád, ale tady to dokázal pojmout tak dojemně, že jsem mu fandil. A dobře jsem udělal. :-) Kromě syrově syrových scén z jatek a celkem neobvyklých exemplářů socialistických výdobytků (televize, auta...) je třeba vyzdvihnout herecké výkony Vladimíra Menšíka a Františka Peterky. Pobavilo cameo Juraje Herze a nezklamal ultraslizký hnusák Jiřího Štěpničky. Ten chlap takový snad musí být i v reálu, to není možné, že to takhle hraje. :-D ()

Galerie (5)

Zajímavosti (5)

  • Točilo se v Liberci a okolí, v závodech Severočeského průmyslu masného n. p. Liberec a na dalších místech. (sator)

Související novinky

Juraj Herz 1934 - 2018

Juraj Herz 1934 - 2018

09.04.2018

V neděli zemřel režisér, scénárista a herec Juraj Herz. Jeden z hlavních představitelů československé nové vlny vystudoval fotografii na bratislavské UMPRUM, následně režii a herectví na loutkářské… (více)

Reklama

Reklama