Příhody svérázného cukráře, kterého chce jeho matka za každou cenu oženit... Třicetiletý Šimon Šindelka (E. Horváth) je sice uznávaný mistr v oboru uměleckého cukrářství, jehož dorty a zákusky získávají mnohá ocenění, ale na straně druhé je v praktických věcech zkrátka smolař bydlící u své matky (I. Kačírková). Se životem starého mládence je ale koneckonců vcelku spokojen a o výraznou změnu se nijak zvlášť nesnaží. Spokojená už ale není jeho matka, které začíná docházet trpělivost a velmi asertivně svému synovi dohazuje nápadnice přes inzeráty v novinách, což se Šimon snaží všemožně sabotovat. Ženám se však nedá zcela uniknout a zálusk si na něj činí koketující servírka Jolana (R. Mašková) z hotelu, kde spolu pracují. Na ni má ale zase spadeno vrchní Balucha (A. Hryc), kterému žádná šmelina není nikdy dost proti srsti, a tak je nabíledni, že na sebe absurdní situace nenechají moc dlouho čekat. (Česká televize)

• V príbehu sa objavujú osvedčené postupy takmer všetkých dôležitých období filmovej komédie. Počnúc lumièrovskou etudou so záhradnou hadicou cez melancholického tuláka až po postrach okolia podľa francúzskeho režiséra Jacquesa Tatiho. (Raccoon.city)
  • Film sa dostal do knihy britského filmového publicistu, kritika a historika Petera Hamesa s názvom „Best of Slovak Film 1921 – 1991“. Konkrétne ide o výber 35 celovečerných filmov, ktoré predstavujú to najlepšie, čo v našom audiovizuálnom prostredí doposiaľ vzniklo. [Zdroj: SFÚ] (Raccoon.city)
  • Trafika, ktorá stála pred domom Šimona Šindelku (Emil Horváth ml.), bola iba dielom filmárov, ktorú po natáčaní demontovali. [Zdroj: filmovamista.cz] (Raccoon.city)
  • Facky, ktoré vo filme schytal Andy Hryc (Balucha) od Zori Kolínskej (Baluchová) popísal herec nasledovne: "Boli to také pecky, že mi skoro odletela hlava. Normálne ma zbila!". (Raccoon.city)
  • Humorná scéna, kde si Šimon Šindelka (Emil Horváth ml.) zasekne prst do schránky na bráne a popritom musí iba nohami držať bicykel, sa hercovi skutočnosti stala. (Zdroj: sme.sk) (Raccoon.city)
  • Režisér Juraj Herz si vyhliadol Emila Horvátha ml. v divadle, kde práve hral hru "Výnosné miesto" a na základe toho ho obsadil do hlavnej úlohy cukrára Šimona Šindelku. (Zdroj: sme.sk) (Raccoon.city)
  • Kvôli úlohe vrchného čašníka, ktorý sexuálne zneužíva svoje podriadené a popritom pomáha svojej rodine v zmysle socialistického hesla "kto nekradne, okráda svoju rodinu", mal Andy Hryc (Balucha) obavy z návštev pohostinstiev. (Zdroj: sme.sk) (Raccoon.city)
  • Nápad s miešaním drinku "debušé" vznikol v hlave scenáristu Milana Ležáka, ktorý mal v tom čase politický dištanc a živil sa tým, že chodil upratovať do baru v hoteli. Andy Hryc (Balucha) bol práve v tom čase na vojne v Čechách a večer spolu popíjali a zo zvyškov neskonzumovaných nápojov robili rôzne koktaily. Hovorili im "debušé". (Zdroj: sme.sk) (Raccoon.city)
  • Andrej Hryc sa pre stvárnení ziskuchtivého vrchného čašníka Baluchu inšpiroval skutočným vrchným z košickej Jalty menom Jiro. (Zdroj: sme.sk) (Raccoon.city)
  • Film sa mal pôvodne volať Dievčatá to majú rady sladké, ale komunistickej dramaturgii na Kolibe to však znelo trochu dekadentne. (Zdroj: sme.sk) (Raccoon.city)
  • Film mal veľký úspech v Nemecku a ešte aj v roku 2006 ho tam predávali na DVD. (Zdroj: sme.sk) (Raccoon.city)
  • Varianty názvu filmu boli aj Ochutnajte prihorené buchty a Prihorené buchty. (Zdroj: skcinema.sk) (Raccoon.city)
  • Film Sladké starosti sa natáčal v Bratislave, Piešťanoch a Orechovej Potôni. Filmovalo sa od 19.9. do 3.11.1983. Premiéru mal 31.5.1984 v Martine, kde otváral 35. ročník FFP. (dyfur)
  • Nezameniteľný drink Biskvit Debouche - Stock sa skladá z Jari (čistiaci prostriedok) a vylúhovaného čierneho čaju. (Raccoon.city)
  • Scéna, kde Šimon Šindelka (Emil Horváth ml.) natrel Ferovi Baluchovi (Andy Hryc) tortu do tváre musela byt natáčaná 7-krát. (Raccoon.city)