Spalovač mrtvol

Film Spalovač mrtvol natočil režisér Juraj Herz podle stejnojmenné novely Ladislava Fukse. Jeho hrdina - zaměstnanec krematoria, je člověk nenormální, zatížený svým povoláním, psychopat a maniak, posedlý představou člověka jako mrtvoly a její přeměny v prach a popel. Člověk takto duševně narušený se dá pak snadno svést zrůdnou fašistickou ideologií k těm nejstrašnějším činům: zradě národa, ke kterému se dosud hlásil, udavačství, vraždám a spolupráci na masovém vyhlazování lidí. (Bontonfilm)

GodComplex

Tak jsem konecne sjel ten udajny CZ masterpiece. Na jednu stranu je to spravne potemnele (i kdyz uplne zbytecne ruinovane komedialnim elementem), misty s gotickym nadechem (exterier krematoria a duch zeny v cernem), ze zacatku jsem i docela zral Hrusinskeho flegamtismus, to vsechno se ale zacne v pulce obracet proti vam. Zacne to byt silene monotoni a repetitivni, Spalovac zacne prupovidkami otravovat a to co bylo drive zajimave se transformuje do krute nudy. 6/10 ()

Džejkop

Postava Karla Kopfrkingla a jeho přeměna ilustruje blížící se tragedii, která se nesmazatelně zapíše černým písem do lidských dějin. Ideologie, jakkoliv zvrácená, pokud je správně podána, dokáže neuvěřitelně zmanipulovat populaci. Lidé se pak stávají loutkou takovéto ideologie a páchají i ty nejtěžší zločiny v rámci vyššího dobra. Jejich činy jsou ospravedlnitelné pro zaslepenost a zastřenost vlastní mysli. V historii takových příkladů najdeme mnoho. Tento film (kniha) si to plně uvědomuje a podává svědectví o jedné z nich, té největší známé. Nepotřebuje k tomu koncentrační tábory, ani zbídačené oběti těchto hrůzných míst. Spalovač mrtvol se nese na vlně mrazivé atmosféry, která postupně vzrůstá a ke konci, kdy je přeměna Karla Kopfrkingla dokončena, vygraduje k naprostému maximu. Ze spalovače mrtvol se stává otřesný a zvrácený jedinec (stroj) posílající „ubohé“ duše na věčnost. ()

O.Peta

Tak tady půjdu s hodnocením klidně proti davu, protože tohle byl naprostej omyl. Vždyť to bylo naprosto debilní a nudný, jak v tomhle může někdo vidět nějaký umění proboha? Pocit nudy a zoufalosti to jo, toho jsem se dočkal, ale rozhodně ničeho kvalitního, teda aspoň né pro mě. Jediný proč nedávám odpad, je proto, že jsem zatnul zuby a dokoukal vzhledem k délce film až do konce, ale víckrát už ne! ()

nirvanafan

Tohle je opravdová výjimka, kdy mi filmová adaptace připadá ještě lepší než samotná kniha. Přestože jde o adaptaci velmi věrnou, výkon Rudolfa Hrušínského je natolik geniální, že knihu hravě překoná. Pro mě jednoznačně nejlepší český film. ()

PKD

Viděno na sklonku min.r.po 2.v životě a vicerokrate již ne.Jde bezesporu o nadprůměrný snímek, ale ja proste nesnáším! když je zlo nepotrestano! A tady se tak neděje. Nikomu to neberu, ale... jestli tohle někdo žere, měl by se nad sebou vážně zamyslet. Hypnoticky/uhrancivy herecky projev geniálního R.Hrusinskeho je jasne na Oscara. Jenže! Co s takovým filmem, kde zlikvidujete pro své cíle a zvrácené hodnoty, své blizke+rodinu, kdyz vas nikdo vlastně neklepne přes prsty???? Raději film dle Ivana Olbrachta-Zalar nejtemnější. Tam to chapu. ()

Bordoshut

Recenze na český film Spalovač mrtvol: Zní to až neuvěřitelně, že tomuhle mrazivému fenoménu už táhne na pětapadesát. Funguje totiž skvěle i dnes. Pravý příklad poctivě odvedeného řemesla, které zkrátka nestárne – leda snad barvou plátna. A k tomu bych chtěl dodat, že Herzovu Spalovači mrtvol černobílá sluší. Padne jako ušitá, dokonce pomáhá dotvářet atmosféru a přispívá k dojmu absence emocí, který je při chladnokrevných vraždách tak klíčový. Vlastně si myslím, že kdyby se tomuto filmu někdo dnes rozhodl natočit remake, nefungoval by už tak dobře. Jednak proto, že by mu barvičky neslušely a druhak proto, že by už z pochopitelných důvodů nemohl obsadit Rudolfa Hrušínského, který svoji roli vyšinutého vraha ztvárnil dokonale. Dosud jsem ho znal spíše z komedií typu voják Švejk – o to větší to pro mě bylo překvapení. Věřil jsem mu každé slovo. Drobné problémy jsem tu nicméně také zaregistroval, kromě pomalejšího tempa, které může dnešního diváka nudit, jsou celkem 2. Ten první: krátká stopáž. Ačkoliv si The Cremator zezačátku jede velmi klidným tempem, dopřává nám čas poznat postavy a jednoduše nikam se nehrne, měl jsem zvlášť v kontrastu s tímto pocit, že onen přerod protagonisty v šílence, na čemž to celé stojí a padá, vzal hodně hopem. Nevím, jestli režisér nemohl natočit film delší než 1 hodinu a 36 minut, nebo se tak rozhodl, ale faktem zůstává, že by Spalovači mrtvol rozhodně svědčilo dalších 10 / 15 minut, kdy by Hrušínský postupně začínal šílet. Ať se to komu líbí, nebo ne, člověk se prostě během jednoho pokecu nezcvokne, jako když cvakne vypínačem. Druhý malý problém jsem měl se komickými scénami s manželským párem, který se vždy nějakou náhodou nachomýtl na stejném místě jako hlavní postavy. Režisér si tím úplně zbytečně znevažoval vlastní zápletku, jako by říkal: "Podívejte, ono to není tak hrozně hrůzné!" Nicméně beru, že film je 55 let starý, takže to může být jen generační propast. Overall, po zhlédnutí jsem zase o něco hrdější na to, že jsem Čech. 90 % ()

Pierre

Konečně jsem viděl tento oslavovaný klenot československého filmu. Co k němu dodat vůbec nového?? Jiní už toho hodně napsali za mně.  Přesto by zrovna tady bylo asi vždycky o čem psát...Pan Kopfringl, Pan Kopringl, Pan Konpfringl...naprosto fascinující postava. Podivín, který je poněkud nezdravě posedlý svou prací a kremací obecně. Zprvu je ale  přesvědčen, že na světě má být mír, spravedlnost a štěstí, ale nakonec uposlechne volání svého přítele, že při troše pátrání zjistí v sobě  i německou krev a neuspolechne vskutku moudrá slova svého doktora , že mezi lidskou krví není rozdíl stejně jako mezi lidským popelem. Nejsem vůbec schopen pochopit jestli v něm jenom těžká doba probudila šílence, nasledoval slov svého přítele nebo skutečně jenom zůstal věrný myšlence, , že se duše převtělí, osvobodí  a vzlétne do éteru..a předčasná smrt je dobrá tehdy, když člověka zbaví svého velkého trápení, takže možná chtěl svou rodinnu zachránit. Tohle je zkrátka naprosto fascinující nejednoznačná mnohovrstvá  záhadná studie vývoje  narušené osobnosti na pozadí hrůzných historických  událostí. Dalo by se nad tím dlouho přemýšlet a je to geniálně natočené! Už úvodní sekvence s pávem zakončena ikonickou hláškou (Jsme krásná a požehnaná rodina,) nasnímanou odrazem v zrcadle a následné spuštění titulků s proletující animací a geniální Liškovou hudbou mi dalo znát, že tady prostě jde o ikonu.  Nejsem divák horrorů, ale Spalovač mi v první polovině i přes některé strašidelné scény nepřišel jako horror.  Spíše stylizované děsivější drama, které naštěstí  nespělo hned k vyvražďovačce a dokázalo mě překvapit úplně jinými motivy o kterých jsem předem nevěděl. Jako  třeba záliba pana Kopfrkingela v ženách nebo pravidelné schůzky s doktorem. Navzdory kvantu černohumorných hlášek bych si snad ani netroufl u Spalovače smát, ale misí se v něm taková zvláštní znepokojivá, děsivá  a uklidňující atmosféra dohromady, která mě připoutala a svou pohltivostí je až hypnotická, takže se jenom přidávám k těm davům nadšených ohlasů. Užíval  jsem atmosféru  stejně jako herecké sólo mistra Hrušínovského v jeho nejspíš životní (ale řekl bych, že ne úplně typické) roli. Ačkoliv normálně morbidní řeči nesnáším, on  Hrušínský by tady byl snad vážně schopen člověka svým ledově klidným projevem přikovat k věčnému spánku. Dobře  se poslouchá. A Fuchsův  něžný jazyk je úžasný. Vytváří to mrazivý kontrast. Pan Kopfringl je fascinujícím způsobem ledově klidný, ať už ve chvílich v domácnosti s rodinou, nevěstinci nebo když dělá obchůzku novému zaměstnanci ...ano, například  sekvence  zaučování s prohlídkou krematoria je geniální třeba, právě kombinací Hrušínovského výkonu a atmosféry.  A pak přijde ta očekavaná řežba. Tam   prostě samozřejmě vůbec nedokážu pochopit, jestli byl pan Kopfrkingl takový blázen, lidské mostrum nebo jenom podlehl myšlence a myslel, že tím svou rodinu opravdu spasí.  Ale je to prostě síla. A i pan Milota za kamerou se samozřejmě činil, ty všechny kamerové hrátky se nedají na první dobrou ani pobrat stejně jako skvělé střihové koláže. Ale pravý charakter u  toho pana Kopfrkingela už asi nikdy nepobere nikdo. Zkrátka naprosto fascinující herecký výkon, postava, kniha, i film! Zvlášť  závěr svou genialitou opravdu přesahuje tento svět.  Spasím je všechny, celý svět. () (méně) (více)

Vojcl

Určitě jeden z nejlepších českých filmů a jeden z mála filmů, který alespoň podle mě převyšuje i svojí knižní předlohu. Rudolf Hrušínský podává snad svůj životní výkon a to je u herce jeho kalibru skutečně co říct. ()

Lum3n

Zklamání. Po všech těch oslavných větách, co jsem o tomto filmu četl a slýchal, jsem zkrátka čekal víc. Nuda a postavy natolik podivně pošahané, že na mě nezapůsobil ani ten závěr. Celé to mělo takovou mimózní atmosféru, že mi bylo jedno, co se tam dělo a ani zabíjení členů vlastní rodiny se mě nijak nedotklo. Výkon Rudolfa Hrušínského byl na jednu stranu výborný, na druhou stranu ale způsoboval mojí neschopnost se do snímku nějak ponořit, a právě ta jeho zvláštní nepřítomnost mě dost uspávala. Co si ale zaslouží velikou pochvalu je kamera, ta byla výborná, snad nejlepší co jsem v českém filmu viděl. ()

kaylin

„Spalovač mrtvol“ je neskutečný film, opravdu. Ale tak o tom se nedalo moc pochybovat. Historie ho již dostatečně prověřila. To, jak Juraj Herz používá kameru, jak zabírá různé detaily, jak slyšíme neustále Hrušínského hlas s mírnou ozvěnou, to jsou jen základy toho plíživého děsu, který se vám vkrádá do srdcí. Nesmírně profesionálně a komplexně zvládnuté dílo, které skutečně nemá v české a slovenské historii obdoby. ()

milicjant

Tak a je to tady. Konečně se mi dostalo te cti zhlédnout slavného Spalovače mrtvol a v němém úžásu dávám plné hodnocení. Ke snímku jsem přístupoval skepticky, mnohokrá jsem se již u českých filmů nepříjemně spálil, ale to, co následovalo, byl doslova uragán dechberouci filmařiny. Ano, zapomente na statické záběry kamer z filmu pro pamětníky. Spalovač je kusem poctivě odvedene práce se spoustou nadčasových "frajeřinek" (rychlý, dynamický střih, pečlivá práce s detaily, pohled "rybího oka"). Jsem pevně přesvedčen, že forma jakou byl film natočen by měla co říct i dnes, v roce 2005... No a dostáváme se k tomu nejlepšímu a tím je obsazení hlavní role. Pan Rudolf Hrušínský předvedl něco, co nemá v české kinematografii obdoby a těžko někdy mít bude. I přesto, že myšlenka snímku je sama o sobě dost silná a Herzova režie nadmíru napadítá, představuje ztvárnění postavy pana Kofrkingla mnohem vic než jen hnací ozubené kolo ve vyladěném souokolí impozatního stroje jménem Spalovač mrtvol. Smekám. ()

BloodyVamp

Vrchol českého hororu/psychologického filmu a jednoznačně životní role Rudolfa Hrušínského. Z tohoto filmu mrazí v zádech i po 40 letech. Otevřený závěr už je jen třešničkou na dortu. ()

buldock

Šokující filmový zážitek snad ve všech směrech , který probudí v divákovi ty nejtíživější pocity a předvede pravou tvář jinak vlídně se tvářící lidské bestie , která je uvězněná ve svém šíleném světě a pro svou ideu a vizi je schopna chladnokrevně obětovat i ty nejbližší! Naprosto excelentní herecký výkon Rudolfa Hrušínského , ze kterého jde ke konci filmu při jeho proměně obrovský strach! Film: 90% ()

blackrain

Pan Kopfrkingl je zcela obyčejný muž. Je věrný své práci. Nekouří a nepije. Žije si spokojeně se svou rodinou měšťáckým životem. Občas si udělá radost. Koupí si třeba obraz. Nad Československem se pomalu schylují mračna. Blíže se okupace. S příchodem Němců se však chování pana Kopfrkingla změní. Vstoupí do NSDAP. Začne využívat možností, které mu vstup do strany nabízí. S milým úsměvem vráží svým spolupracovníkům a sousedům kudlu mezi žebra a ještě s ní v ráně otáčí. Mám na mysli udávání. No, jeho rodina by si taky měla dát pozor. Výkon pana Hrušínského je naprosto dokonalý. Hraje a chová se nenuceně. Ještě další herecký výkon by neměl být opomenut. Jde o herečku Vlastu Chramostovou. Juraj Herz nás od začátku do konce vystavil ponuré atmosféře. Možná, že ta atmosféra je až morbidní. ()

SarumanKo

Absolútny klenot českej kinematografie, dokonca geniálne dielo svetových rozmerov. Slová chvály sa mi drhnú v hrdle, toľko ich chcem naraz vysloviť. Rudolf Hrušínský bez debaty predviedol jeden z najgeniálnejších hereckých koncertov aké som v živote videl... doteraz mi po chrbte behajú zimomriavky. Spalovač mrtvol ponúka silný príbeh o pekelnom karieristovi, neskutočne sugestívne zábery a nápaditý strih, ktorý je natoľko majstrovský, že prekonáva mnoho dnešných filmov. "Nikdo nebude trpět, spasím je všecky. Všecky je spasím, celý svět...." (100%) ()

UncleG

Myslím, že výklad filmu o tom, jak se z milujícího otce stane lidská zrůda, je totálně mimo. Pan Kopfrkingl je obzvláště děsivý už od prvních minut, v nichž popisuje své čarokrásné manželství s nebeskou ženou a rajskými dětmi, přičemž plynule přechází z tématu "rodina" na téma "mrtvoly" a volnými asociacemi zase zpět. Pakliže by tedy měla vzniknout příručka "jak na první pohled rozpoznat vraždícího maniaka", úvodní kapitola by měla být věnována tomuto filmu. Splovač ovšem není jen horor, případně psychothriller. Je to taky krystalická esence černého humoru, kterému se člověk skoro neodváží zasmát - za obzvláště "vypečené" považuji scény v nichž "pan přepečlivý" češe kapesním hřebínkem mrtvoly v rakvích a posléze sebe, případně zaměstnance krematoria a příslušníky vlastní rodiny. Zkrátka každého si tak pěkně, něžně, čarokrásně uhladí... Totální pecka, která ovšem zvedá hodnocení skoro nad maximální počet pěti bodů je všudypřítomná "smrtka", vykukující tu tady, tu onde... a v průběhu filmu je vždy krok napřed před panem Kopfrkinglem. Ale v závěru, když náš hlavní hrdina odjíždí v automobilu rozjet svou "velkou věc", už mu ani ona, nebožačka, nestačí a urputně klopýtá v blátě za vozem... ()

Zemřel herec Jiří Hálek

22.06.2019

Karlovy Vary odhalují program

Karlovy Vary odhalují program

17.04.2019

54. ročník mezinárodního filmového festivalu v Karlových Varech včera odhalil netradiční plakát a částečně taky hlavní program. Festival se bude konat od 28. června do 6. července a jak už je tradicí… (více)