Spalovač mrtvol

Film Spalovač mrtvol natočil režisér Juraj Herz podle stejnojmenné novely Ladislava Fukse. Jeho hrdina - zaměstnanec krematoria, je člověk nenormální, zatížený svým povoláním, psychopat a maniak, posedlý představou člověka jako mrtvoly a její přeměny v prach a popel. Člověk takto duševně narušený se dá pak snadno svést zrůdnou fašistickou ideologií k těm nejstrašnějším činům: zradě národa, ke kterému se dosud hlásil, udavačství, vraždám a spolupráci na masovém vyhlazování lidí. (Bontonfilm)

Merkin

Krásná ukázka toho, jakým způsobem propagátoři ideologie vsazovali semínka nenávisti do vlastních řad. Sebemenší skvrnku hodlali hned potřít, každého případného potížistu podrobit podrobné prověrce, objevit jeho slabiny a ty následně využit ve svůj prospěch. V případě čaromilého, leč psychopatického pana Kopfrkingla, milovníka všeho neživého, ochránce utiskovaných a ctitele karmy, bylo tedy zapotřebí zvolit techniku "Smrt je jim vykoupením, které jim ty můžeš poskytnout!". Několik půvabných dívek, troška mocenských privilegií a těch pár dalších drobných poznámek týkajících se manželky a dětí už spalovač "vykupitel" chápe jako fakt, s nímž je nutno se smířit. A není to zdaleka on, kdo je tou nejhorší bestií ze začarovaného kruhu. ()

EKLEKTIK

"Milý a vtipný pán." Pan Kopfrkingl musí mít rád zvířátka. Do ZOO chodí pozorovat leoparda, doma má kočku a v krematoriu s ním pracuje zajíc, fenek, beran, pelikán, vrána i paní Lišková. ()

Stružák

Spalovače potřebuju vidět určitě ještě jednou, abych ho úplně docenil. Ale i tak se jedná o parádní podívanou. Hrušinskej bezvadnej, slizkej až do morku kostí. Co ale na filmu chválím jednoznačně nejvíc je kamera a hlavně střih! Je vidět, že rychlý střihy, nápaditý záběry a sympatický prolínání mezi nimi funguje skvěle i takřka 50 let po natočení filmu. Tehdá se muselo jednat o něco naprosto revolučního. Co mě vlastně odrazuje od plnýho hodnocení? Možná první půlka filmu mi přišla dějově trošku slabší. A pak jsem teda absolutně nepochopil tu postavu Menšíka a Myslíkový – ti dva byli úplně mimo atmosféru celýho filmu. ()

SpaceOdyseus

kviff54 Absolutni klasika v restaurovane verzi v plnem sale na velkem platne? Sign me up! Tady je skoda slov. Lepsi filmy se musi hledat mikroskopem. ()

Ledkodlaq

Psycho dob minulých. Psycho i na dnešní měřítka. Poučení, ti největší psychopati jsou vždy klidní. Hlavu Vám rozmajznou úplně v klidu a zpopelní Vás taky úplně v klidu. A ty kecy u toho, z toho by se jeden zvencnul. ()

pjotr76

Už nevím, kdo to řekl, ale podepisuji se pod to - Rudolf Hrušínský je Jean Gabin československého filmu. Je to tady v několika komentářích, takže to nebudu do nekonečna opakovat, ale to co v tom filmu předvádí s minimální mimikou a gestikulací je herecké mistrovství. ()

Radim

O tom, že Rudolf Hrušinský patří (nebo patřil) mezi naši hereckou špičku, není pochyb. Ale to, co předvedl v tomto filmu, ho řadí mezi herecké bohy. Neskutečné. Hláška "Dáš si rakvičku nebo věneček" mrazí do morku kosti. Na filmu mě fascinovala ještě jedna věc - prolínání jednotlivých scén, kdy replika a gesto jedné plynule přechází do scény druhé. ()

Piškotka

Morbidní krasomluva megalomanského milovníka zemřelých byla hrou o jedné postavě. Rudolf Hrušínský dokonale zastínil výkony ostatních herců. O své profesi se vyjadřoval s noblesou a svou rodinu měl vycvičenou podle svých filozofických scénářů. Škoda jen, že propadl kouzlu hákového kříže a dopustil se tak nejhoršího zločinu na svých nejbližších. Manželka byla poloviční židovka, dcera se synem židé čtvrtinoví. Přitom tak hodní a mírní lidé si smrt opravdu nezasloužili. ŽIdovské popěvky mi naháněly husí kůži ()

Ondis

Nechápu! Vždyť to byla nuda k posrání. Sám se divím, že jsem u toho neusl..no vlastně to bylo tím, že jsem na to koukal ve dvě odpoledne. Celou dobu se vůbec nic nedělo, pak Karlík s úsměvem pozabíjel svou rodinu...konec. Opravdu "bravo". Sám nevím, proč dávám dvě *, asi ze slitování k těm, kteří mají tenhle "klenot" v topce. ()

dormouse

Jak vyjímečné je vidět mimořádnou knihu převedenou do filmové podoby stejné kvality. Zlatý fond české kimatografie. ()

Piggsy

Na to, že je to momentálně 14. nejlepší film na čsfd, je to teda pěkná slátanina. A není to horor, jak se tady píše, a už vůbec ne komedie. Je to spíš takové zvláštní psycho.. A pro mě veliké zklamání :-( ()

quelhar

Abych byl upřímný, spíš jsem čekal, že si po skončení filmu řeknu, že to je jistě jeden z nejvíce přeceněných filmů tady na ČSFD. Byl jsem si skoro jistý, že to nebude pětihvězdičkový film. Leč mýlil jsem se. Film daleko předčil očekávání. Tak vysoké hodnocení v tomto případě není nijak přemrštěné. ()

Sairina

Rudolf Hrušínský starší zde tak svěle stvárňuje hlavní roli, až se mi tenhle film nelíbí. Mám z děje deprese a připadal mi také strašně utahaný, nudný a zároveň děsivý. Vžádným případě bych tento film nenazvala komedií, spíše se v něm objevují prvky tragické ironie. ()

Foxhound#1

Děs, přeběhnutí mrazu po zádech a úžas z výkonu pana Hrušínského. Tyto tři věci stručně shrnují můj dojem z filmu. Muselo být VELMI zajímavé být při tom, když se tento film promítal v rámci Febiofestu přímo na místě činu - v pardubickém krematoriu. Brrrr. ()

Standito

Juraj Herz podal výkon hodný Oscara. Rudolf Hrušínský podal výkon hodný Oscara. Kameraman aj strihač podali výkon hodný Oscara. Má to dosť sugestívnu atmosféru. Ale čo z toho, keď prvú cca hodinu a štvrť sa nič, ale absolútne nič nedeje a človek počúva kecy polodementa z IQ 80? Na jednu nadupanú scénu si človek musí počkať asi 10 scén nudných. Hľadať v tom nejaký zložitejší a zaujímavejší príbeh (a priebeh) nemá zmysel. A to bola moja chyba... Našťastie sa to všetko značne vylepší ku koncu, ktorý ma presvedčil o zmysluplnosti filmu, ale to celý film nemôže zachrániť nemôže. Toto malo trvať maximálne hodinu... ()

Wishkah

Genialita Rudolfa Hrušínského ve své nejryzejší formě. Je až k neuvěření, že představitel fašistického maniaka Kopfrkingla má ve své filmografii tolik dobráků. Švejkem počínaje a inspektorem Ledvinou konče. Pan Hrušínský je opravdu herec, jaký se rodí jednou za sto let. ()

Káronoš

Smekám pane Hrušínský. Skvělá kamera, příběh a hlavně tíživá až morbidní atmosféra s ještě morbidnější hlavní postavou džentlmenkého psychopata. Chutný gothický bonbónek před spaním pro krásné a ničím nerušené sny=) ()

Zemřel herec Jiří Hálek

22.06.2019

Karlovy Vary odhalují program

Karlovy Vary odhalují program

17.04.2019

54. ročník mezinárodního filmového festivalu v Karlových Varech včera odhalil netradiční plakát a částečně taky hlavní program. Festival se bude konat od 28. června do 6. července a jak už je tradicí… (více)