Star Trek: Discovery

• USA Star Trek: Discovery
USA, (2017–2024), 55 h 27 min (Minutáž: 38–85 min)

Hudba:

Jeff Russo

Sonequa Martin-Green, Anthony Rapp, Doug Jones, Mary Wiseman, Wilson Cruz, David Ajala, Blu del Barrio, Shazad Latif, Michelle Yeoh, Tig Notaro, Jason Isaacs (více)

Star Trek je jednou z nejznámějších a nejoblíbenějších sérií po celém světě. Po padesáti letech od premiéry legendárního původního seriálu se vrátil na televizní obrazovky díky novému seriálu Star Trek: Discovery. Noví hrdinové, nová vesmírná loď a nové mise přilétají na vlně stejných vznešených idejí a naděje v lepší budoucnost, které už inspirovaly celou generaci snílků a vizionářů. Seriál Star Trek: Discovery zachycuje výpravy Hvězdné flotily během jejich misí za objevováním nových světů a nových forem života. Hlavní hrdinkou je důstojnice Hvězdné flotily Michael Burnhamová (Sonequa Martin-Greenová), která musí přijít na to, že aby skutečně pochopila cokoli „mimozemského”, musí nejdříve porozumět sama sobě. Michael je lidského původu, a přesto se stala sestrou jednoho z nejslavnějších hrdinů ve „vesmíru” Star Treku. Vykonala něco strašného, a přesto má šlechetné srdce. A i když není neohroženou kapitánkou vesmírné lodi, i když o tom ještě neví, na tom, co udělá a jak se rozhodne, závisí osud celé galaxie. (TV Prima)

Diskuze

Shakaar

Podle mě jsou ta témata stále aktuální, ať už více, nebo méně. Sice jsme zase o kus dál než v době natáčení TOSky, TNG atd., ale máme ještě dost daleko k tomu, abychom se k tomu stavěli jako k vyřešeným a dávno překonaným problémům. Takže já s tím upomínáním problém určitě nemám a naopak ho v takřka všech případech oceňuji. Mj vyobrazení Sulua jako gaye ve ST Beyond, jakkoli to původní představitel považoval za nešťastné, nebylo z mého pohledu ani trochu okaté či jakkoli vnucující, ale naopak nenásilné a nebál by se říci že milé. Přišlo mě to zkrátka jako úplně normální věc, za což ode mě mají tvůrci palec nahoru. Že je děj tu a tam urychlený... Možná někdy ano, ale v rámci vyprávění mi to není žádnou velkou překážkou. A o klingonech jsem psal už dříve, tam je myslím zbytečné abych se opakoval, snad jen že pro mě je to na celé Discovery spolu s temnější atmosférou jedno z největších plusů a je jedno, jak to bylo v DS9, protože já Discovery ani žádný jiný Trek nevztahuji na Treky starší.

Gertrudo

Gertrudo (hodnocení, recenze)

Shakaar

Co si budeme hovorit, je to slabsi ST, nie je tam nic co by to tiahlo. Postavy nezazivne, pripadne az odpudzujuce.

Hlavna linka vojna s Klingonmi je tiez taka nijaka. Kedze vsetci vieme ze to nakoniec dopadne dobre a klingoni budu sucastou federacie. A aj to ze tam sice hovoria ze klingoni maju extremnu prevahu, ale pritom tuto atmosferu strachu pred znicenim ludstva vobec do serialu nepreniesli.

Gayov a hermafordita Michala by som v podstate vedel prijat, keby neboli vsetci traja tak nudny a este aj nesympaticky herci a postavy.

Zatial su v pohode pre mna len kapitan(paci sa mi ze je celkom nejednoznacny, a ma svojich demonov), novy sef bezpecnosti(sympatak, ale s michalom ho fakt nemuseli davat dokopy, aspon teda nie tak rychlo, mohli to robit ako inde, pekne pomaly, kde clovek vidi ako buduju vztah), a aj admiralka je celkom fajn.

Ale kedze scifi serialov je malo, a uplne zle to nie je, sledujem aj nadalej.

Jakkob

Nevím do jaké míry proti multikulturismu protestovali v době TOS, TAS, TNG dejme tomu diváci, ale doba se trochu posunula ne? Obecně neustálé zmiňování multikulturismu i současnosti postrádá smysl, ženy jsou mají volební právo, mají prakticky stejné pracovní podmínky jako muži, dost možná v některých oborech vytěsnily muže. Homosexualita už dávno není ta "nemoc" jako v době TOS, TAS, mouhou se brát, adoptovat děti, je o nich všeobecné povědomí. Opravdu je třeba na ně stále upozorňovat?

A když už upozorňují, aspoň ať to nedělelají tak okatě jako třeba v novém ST filmu, kdy ze Sula udělali gaye jen proto že jeho představitel jím je. To samé platí i pro Discovery, na co tam dají homosexuální pár když potom zpětně někde v půlce řady začnou řešit jak se sbližovali, nebylo by lepší to divákům přímo ukázat, myslím tím první, druhé setkání, první sex, polibek a podobné věci?

Na jednu stranu si hrají jak jsou strašně pro tuto věc, ale když příjde na to, tak buď nemají moc velkou odvahu, nebo jsou tlačeni i dalšími postavami, dějem. Prostě vše mi příjde zbytečně urychlené, včetně vztahu Tylera a Burkham, tudíš méně věrohodné. A ohledně Klingonů a děje z jejich strany, nic převratného, stejně to dělali v DS9 a to mnohem lépe. Prostě měli by si ujasnit co vlastně divák od seriálu má čekat, jsme v půlce a člověk nevidí jasný směr, jasnou dějovou linii. Stále čekám co z postav vyleze, co z děje vyleze a z toho co jsem zatím viděl mě to moc nenalákalo, abych pokračoval třeba v druhé polovině řady, nebo v druhé řadě.

na příspěvěk reagoval Gertrudo, Jakkob, Taffey

Shakaar

I ten odraz toho trendu patří k té celkové reflexi doby, ve které seriál vznikl a bylo tomu opět stejně tak u všech předchozích ST seriálů. Mj seriál z aktuálních témat řeší i rovný a přímý přístup k homosexuálům, což je navíc vyvedeno nenásilně a z mého pohledu velice povedeně a sám si takového přístupu velice cením. A i to, že je to zcela jiný Trek dělá z Discovery právě tím spíše Star Trek, protože právě Star Trek byl seriál od seriálu zcela odlišný než jeho předchůdci a jak se zde již mnohokráte zmiňovalo, tak i všechny seriály mimo TOSku a TASku zprvu narážely na velmi tvrdý odpor fanoušků a všelijaké argumentace o tom, proč to není Star Trek. V tomhle ohledu není Discovery vůbec nic nového a spíše mě udivuje, že i za ty dlouhé roky se to seriál od seriálu stále dokola opakuje. Mě ten odpor každopádně obloukem míjí, protože právě ta odlišnost a očividná snaha autorů předvést jiný Star Trek je to, co na něm oceňuji více méně nejvíce.

Jinak já osobně si stihl oblíbit více méně všechny postavy. Nejraději mám tedy Sylviu Tilly a velice mi seděla Philippa Georgiou z pilotní dvouepizody. Naprosto nejvíce se mi ale líbí noví klingoni a právě jejich dějová linka je to, co mě velice zajímá a jsem velice rád, že se jim v seriálu hodně věnují a líčí konflikt i z té druhé strany. Také temnější přístup k tématice a řekl bych "uvěřitelnější" hrdinové je něco, čím se Discovery od svých předchůdců liší a co je dalším z mnoha pozitiv, které já osobně v seriálu vidím. Zkrátka a dobře si doposud nemohu v nejmenším na Discovery nějak stěžovat. Pro mě je to skvělý nový Star Trek a já se těším na každou jeho další epizodu.

na příspěvěk reagoval Shakaar

SeTTi (hodnocení, recenze)

Pravdou je, že ti herci vlastně nemají co hrát, takže má výtka k obsazení je s tím dost provázaná. To, že mám výtky k ději asi ani nesouvisí s tím o co se tvůrci snaží. Jen pod vlivem knížek (spíše než ze ST, tak z Honoruniverse nebo Ztracené flotily) už čekám trochu víc.

Jakkob

Je to určitě věc názoru, pohled na seriál, subjektivní názor - jinak bys tomu nedal 5*. Seriál spíše než řeší aktuální problematiku ve světě je odraz trendu v TV a ve filmu který si zřejmě většina publika žádá. Je to zábavná, vizuálně parádní podívaná, která s tím co bylo minimálně od TNG ve Star treku nemá moc společného. Jestli je to špatně nebo ne, řekne jenom čas, až třeba skončí druhá serie, jak si tvůrci vyhodnotí celkovou odezvu. Spoléhají přitom na to, že v přítomnosti nové streamovací služby původní fanoušky nebudou potřebovat, že si seriál najde zalíbení těm kteří třeba sledují Expanse. nebo Game of Thrones. Na první zatím zdaleka nemá, druhý jsem neviděl, ale ze zkušenosti nelze jednoduše napodobit něco co někde fungovalo.

Podobně to zkusili ve Stargate serii a nefungovalo to zcela. Nicméně ikdyž Universe nebyl zcela úspěch, zachovali přinejmenším původní realie, design lodí, nevymýšleli nic nově převratného aby diváky zaujaly. Poprvé se detailně zaměřili na postavy a nebyli to špatné postavy.

V Discovery mi toto chybí zatím, herci nejsou špatní, ale není tam postava na kterou by se člověk vyloženě těšil. Není tam dějová linie která by člověka zajímala. Dobře Admirálka byla unesena, ale ikdyby by byla zabita, člověku by to bylo vcelku jedno, protože takto zabili už i bezpečáka. Aspoň z mého pohledu první polovina řady je mírným zklamáním. Možná se spolehá že druhá polovina bude zábavnější a bude více zapadat do děje, více dávat smysl, ale zatím mě ani jako v rámci serie jako takové nic na ní neláká. Co my víme ale, možná je to důsledek změn v scénáři, změnou v produkci na začátku a první řada tím trochu utrpěla. V druhé tyto vady můžou napravit, mají ji slíbenou, takže se snad posnaží.

Feidias

Feidias (hodnocení, recenze)

Zvláštní, epizoda co je tu obecně přijímana jako nejhorší a má i nejnižší hodnocení, tak mě bavila zatím asi nejvíc:), epizoda 7.

na příspěvěk reagoval Shakaar

SeTTi

Obsazení je z mého pohledu perfektní, není tam v podstatě nikdo, kdo by mi jakkoli vadil a naopak, spíše mi tam každý více méně sedne. A nemohu souhlasit ani s (ne)kvalitou scénářů, pro mě je to v pohodě...

na příspěvěk reagoval Shakaar, Shakaar, Taffey

Jakkob

Ano seriál je perfektně zpracovaný, ale je otřesně obsazený a má nekvalitní scénáře epizod.

SeTTi

Discovery že neumí využít svůj rozpočet? Nevím jak ty, ale já tam ty peníze teda vidím, jako že audio-vizuálně působivější seriál jsem dlouho neviděl, ani GoT mi nepřijde tak velkolepé, jako právě Discovery.
A mj ST jako seriály šli odjakživa cestou zcela novou a neokoukanou, a po TOSce každý další seriál byl více méně jiný než ten předchozí a vždycky na začátku jeho vysílání se mohla spousta trekkies zbláznit a oháněla se argumenty, že toto není Star Trek, protože to s tím předchozím Trekem nemá nic společného. Bylo to u TNG, bylo to u DS9 a pokračuje to až do dneška k Discovery. Fakt se divím, že tenhle koloběh, kdy na začátku je spousta trekkies proti a na konci trekkies div nebrečí, že ten seriál končí, po těch letech stále pokračuje. A mimo to je jednou z devíz Treku, že odpovídá a reflektuje dobu, ve které seriál vznikl, což mě osobně u Discovery sedí...

na příspěvěk reagoval SeTTi

SeTTi (hodnocení, recenze)

Já hlavně nepochopím jak dříve dokázali dlouhé roky natáčet dva relativně kvalitní seriály ze ST zároveň a nikdo se u nich neustále nepozastavoval nad cenou. Orvile, který je zpracováním přinejlepším na úrovni Voyageru neustále zápasí s překračováním rozpočtu. Discovery má rozpočet na úrovni GOT a nedokážou ho pořádně využít. Jediný koukatelný sci-fi posledních let je Expanse nebo poslední řady Clone Wars. Dnes chce každý natáčet kopii BSG, ale pokaždé při tom pohoří. U ST je to o to horší, že mají neuvěřitelnou spoustu knižních materiálů a oni se přesto snaží přijít s něčím novým co do původního světa vůbec nezapadá. A je jedno jestli jde o filmy nebo seriál.

woody.birch

woody.birch (hodnocení, recenze)

SeTTi

Jenže kdyby neměly nálepku ST, tak na ně ani nekoukám. :-P Vzpomínám, jak jsem byl děsivě zklamaný z Andromedy. A naopak mě kdysi potěšil seriál Farscape. Vesmírné sci fi mi dneska prostě chybí. :-/

SeTTi (hodnocení, recenze)

Ale prd. Poslední dva díly byly příšerné a je úplně jedno jestli to bylo značené ST nebo ne.

na příspěvěk reagoval woody.birch

rawu

rawu (hodnocení, recenze)

Za ty vaše keci kdo co měl udělat, jak a proč budete asimilováni jelikož jste češi nový druh nudící se demence prostě místo zábavy jen tlacháte a nechce se vám makat rukama..

woody.birch

woody.birch (hodnocení, recenze)

SeTTi

Tak to měli nazvat "Starship Discovery" a jet si svoje. Proč ne. Plno věcí mi v ST vadí, ale ten vesmír má svou logiku. I když někdy těžko skousnutelnou. Discovery si vzala název a pokouší se být něčím, čím není.

SeTTi (hodnocení, recenze)

No, další díl úplně o ....

Aneb Star Trek někdo hodil do mixeru s Galaxy Quest a Terminator Genesis a vzniklo z toho něco strašného.

na příspěvěk reagoval woody.birch

Feidias

Feidias (hodnocení, recenze)

Ten poslední díl (ve stylu na hraně zítřka:) se mi zatím líbil asi nejvíc.

Gertrudo

Gertrudo (hodnocení, recenze)

cyphercz

Tiez som cakal ze povie ze ma penis. Kazdopadne je to najhorsia serialova hlavna postava co som videl. A ten uces si robi podla zachodovej kefy. Mimochodom cely ten diel bol tragedia.

cyphercz

cyphercz (hodnocení, recenze)

Rikky007

Přesně, Enterprise jsem moc nemusel, ale když se zatím seriálem ohlédnu teď, po sedmi epizodách týhle komedie zvaný STD, tak najednou působí mnohem kvalitněji. Archer je pro mě daleko charismatičtější než mnohými opěvovaný Lorca, zbytek posádky stejně tak. Stále mě dost irituje hlavní postava STD, dokonce už jen pohled na ten její divně sestříhanej kudrnatej květák... A taky je v každý epizodě scéna kdy si říkám, že přijde odhalení, že je transka, např. v poslední (sedmé) epizodě když šeptala nějaký nesmysly do ucha toho albína ze strojovny, tak jsem si říkal "a je to tadyyyyyy, pošeptala mu, že se narodila s dickem".

na příspěvěk reagoval Gertrudo

Rikky007

Rikky007 (hodnocení, recenze)

Nevím, jak se na to díváte vy, ale ačkoliv to není špatný sci-fi seriál, ke Star Treku to už má dost daleko. Neni asi od věci mít projednou kapitána, který je vyloženě na hraně a ne pozitivní autorita, ale všechno má své mantinely. Stejně tak nějaký "plísňový pohon" se mi moc nepozdává. Star Trek si stejně tak vždycky držel i vědeckou věrohodnost na úrovni, tohle ji dost sráží. Já neměl moc rád ani "Enterprise" , ale když to porovnám s tímhle, měním docela názor na Archera...

na příspěvěk reagoval cyphercz

SeTTi (hodnocení, recenze)

No rychle se naučil klingon lidskou řeč a jak se chovat jako člověk. To, že pro Voqa použili do titulků jméno zemřelého herce je taková třešnička na dortu.

na příspěvěk reagoval Camulator

Shakaar (hodnocení, recenze)

Dalo se očekávat, už jen proto že pro CBS je Discovery jejich "vlajkovou lodí" pro CBS All-Access. Bude ale důležité kdy bude druhá řada. Mluví se o tom, že se bude jednat až o rok 2019.

Příspěvek byl smazán administrátorem.

Michelle Yeoh hvězdou nového Star Trek filmu

Michelle Yeoh hvězdou nového Star Trek filmu

19.04.2023

Tak se fanoušci Star Treku přece jen dočkají nového filmu. Místo návratu party okolo Chrise Pinea (Dungeons & Dragons: Čest zlodějů) ale nakonec jako první dorazí snímek s názvem Star Trek:… (více)

Dvojice z Hannibala opět spolu

Dvojice z Hannibala opět spolu

02.11.2022

Celovečerní režijní debut Bryana Fullera je konečně na spadnutí. Tvůrce Hannibala nebo Amerických bohů si za svůj projekt zvolil snímek Dust Bunny, a jako hlavní hvězdu do něj pak obsadil svého… (více)

Pátek třináctého dostane seriálový prequel

Pátek třináctého dostane seriálový prequel

01.11.2022

Star Trek dostane další seriál

Star Trek dostane další seriál

18.05.2020

Trvalo to roky, ale značku Star Trek se nakonec přece jen podařilo oživit. A paradoxně to nebyly filmy (byť pomohly), ale televize, kde se postavám spojeným se slavnou lodí Enterprise začalo dařit.… (více)