Star Trek: Discovery

• USA Star Trek: Discovery
USA, (2017–2024), 55 h 27 min (Minutáž: 38–85 min)

Hudba:

Jeff Russo

Sonequa Martin-Green, Anthony Rapp, Doug Jones, Mary Wiseman, Wilson Cruz, David Ajala, Blu del Barrio, Shazad Latif, Michelle Yeoh, Tig Notaro, Jason Isaacs (více)

Star Trek je jednou z nejznámějších a nejoblíbenějších sérií po celém světě. Po padesáti letech od premiéry legendárního původního seriálu se vrátil na televizní obrazovky díky novému seriálu Star Trek: Discovery. Noví hrdinové, nová vesmírná loď a nové mise přilétají na vlně stejných vznešených idejí a naděje v lepší budoucnost, které už inspirovaly celou generaci snílků a vizionářů. Seriál Star Trek: Discovery zachycuje výpravy Hvězdné flotily během jejich misí za objevováním nových světů a nových forem života. Hlavní hrdinkou je důstojnice Hvězdné flotily Michael Burnhamová (Sonequa Martin-Greenová), která musí přijít na to, že aby skutečně pochopila cokoli „mimozemského”, musí nejdříve porozumět sama sobě. Michael je lidského původu, a přesto se stala sestrou jednoho z nejslavnějších hrdinů ve „vesmíru” Star Treku. Vykonala něco strašného, a přesto má šlechetné srdce. A i když není neohroženou kapitánkou vesmírné lodi, i když o tom ještě neví, na tom, co udělá a jak se rozhodne, závisí osud celé galaxie. (TV Prima)

Diskuze

SSE (hodnocení, recenze)

Taky nejsem ze Sovereignu nijak nadšen, ale k nově nastupujícímu deisgnu toho období sedí dobře. SStejně tak mi sedí i design ukázány v DIS s3. Oddělené části lodí jsou originální, ještě by to mělo ale doplnit odhalením vnitřního uspořádání, uvítal bych, kdyby zevnitř lodí nebylo vnější viditelné fyzické oddělení patrné - tj. kdyby byly propojeny splečným prostorem jako jakási červí díra/časoprostorový zlom.

Z lodí na konci Picarda, je mi ale dodnes na blití a vážně nechápu, proč to nemohlo vypadat takto: https://www.youtube.com/watch?v=ED-YjeKywZc

Helo

Je to rozhodně více než cokoli jiného věcí osobního vkusu ;) A stran té Galacticy... Tam to třeba zase mě nechává úplně v klidu. Jako že snad jen Vipery se mi tak nějak "líbí", ale třeba samotná Galactica vůbec. A v rámci Treku si třeba doposud stále nesedám na zadek ze Sovereignu, což je zase loď a design, který se celkově mezi trekkies těší velké popularitě. Každý to má prostě nastavený trošku jinak, a vůbec nepochybuji o tom, že pro mnohé půjde v případě Voy-J jen o zvyk...

Jakkob

Tak jasný. Ostatně jakožto věc designu je to hlavně věc... řekněme osobního vkusu. Já třeba miluju designy lodí z Battlestar Galacticy, ať už interiéry nebo exteriéry. Star trekovský lodě mám z většiny taky rád, koneckonců létající pánvička má prostě něco do sebe :D Jen jak říkám, tenhle oddělenej koncept mi zrovna tady k tomu úplně nesedí, vlastně k "lidským lodím", i když jsou třeba z 32. století. Na druhou stranu v Dis to bylo zpracovaný ještě docela s citem a do očí mě to pořádně praštilo vlastně až tady v tom videu z STO (který jsem taky chvíli hrával a těšil se z nových lodí :D )

na příspěvěk reagoval Jakkob

Helo

Mě se líbí, hlavně proto, že je to něco úplně jiného, než jsme doposud vídali. Podobně jako Relativity z VOY, nebo Ent-J z ENT. Ta století tam prostě nějak musí být na první pohled patrná. Když si vezmu, jak moc jiná byla Galaxy od dejme tomu klasické Constitution či jejího refitu (a tam ten čas. rozdíl nebyl zdaleka tak velký), tak v případě Voy-J a dalších lodí mi to přijde stále v pohodě. A vychytávka v podobě oddělených gondol či talíře od trupu je pro mě moc prima upgrade, stejně jako těch pár staro-nových inovací převzatých od Ent-J a jejího tvůrce D. Drexlera, které se bohužel v ENT nedostali na světlo světa, ale nakonec našli uplatnění coby pěkný easter egg v DIS. Coby fanoušek lodních designů si zkrátka pro tohle všechno nemohu stěžovat ;)

Eodeon

To jsou... ale až někdy tu loď dodělám (za pár let), tak si na tebe vzpomenu a pochlubím se :D

Helo

raketa, hm :( každopádně světelné meče chválím, i když tedy na tomto fóru jsou off topic :)

cyphercz

Ale tam mě to do očí zase nemlátilo... leč tohle mi prostě nějak nesedí :/ A tom vím, že není žádná sranda navrhnout hezkou skifi loď, sám se kolem 3D grafiky trochu motám, takže... :D

SSE

Mnohem raději hledám důvody, proč by to tak mohlo být, než proč by to tak být nemohlo, takže za mě ať to klidně zkusí. Já jim šanci dám...

SSE (hodnocení, recenze)

Problém s S31 je ten, že to byli vždy vlastně záporáci, takže dělat jim seriál není dobrý nápad. Buď pokřiví canon tím, že z nich  začnou dělat dobráky a nebo tím, že vznikne pesimistický ST (což je ale zatím protimluv).

Jinak S31 s Bashirem v čele bych rád viděl...

na příspěvěk reagoval Jakkob

Eodeon

Více méně je to tak. Já osobně měl očekávání podobná, ale pokud to někdy nakonec přeci jen natočí, pak to přijmu s povděkem. Přeci jen postava mirrorové Philippy k srdci docela přirostla a ona sama je skvělá herečka a svoji roli si očividně dost užívala, takže cokoli dalšího s ní, třeba komplet další novž ST seriál, by za mě bylo fakt super :) Ale máme tady nálož jiných ST projektů, kde se těším snad na vše co se chystá a bude, takže ačkoli mě trošku mrzí, že se se Section 31 zatím moc nepočítá, tak to ostatní mi to v celkem dobré míře vynahrazuje :)

Jakkob

jinými slovy, ještě to úplně se stolu nesmetli, ale v rozjetých plánech se s tím nepočítá. tak nějak jsem si přesně myslel, že to s tímhle projektem bude. osobně mě to moc nemrzí. Oddíl 31 je sice námět, který by umožnil seriál zase trochu jiného druhu, abychom se stále neopakovali jako doposud, ale mě zas až tolik neláká. navíc je teď těch aktivně rozpracovaných seriálů tolik, že se nechce věřit tomu, že by se našel prostor pro další. Disco, Piki, Podpalubí, Prodigy a Podivné nové světy. pět seriálů v aktivní produkci, to se historicky ještě nestalo. šestý k tomu, to už by byla bláznivost. i když... jak často a rád říkávám, Treku není nikdy dost :)

na příspěvěk reagoval Jakkob, Shakaar, Shakaar

cyphercz (hodnocení, recenze)

Eodeon

Kde se to prokázalo, já to opravdu nevím, jestli je tu na to nějaká speciální diskuze, nebo kde je ten důkaz? Nebo je to něco co "vidíš" jen ty a pár dalších konspirátorů?:)

cyphercz

nepopírám, že totéž se píše na Edně. ale píše se to jinými slovy, jiným stylem, jiným tónem a hlavně zdaleka nejen toto se píše. četl jsem úplně všechny tamní komentáře ke všem epizodám. a úvaha o mulťácích nemůže být paranoia, když jejich působení na ČSFD je odedávna prokázaným faktem. stačí se nezavírat jen na téhle jedné diskuzi a věděl bys to. otázka je jen a pouze ta, jestli zapůsobili i v tomto případě, nikoliv ta, zda tu vůbec působí. a samozřejmě se dají najít alternativní vysvětlení. jako třeba prostá stádovitost. je na tobě, které ti připadá pravděpodobnější.

na příspěvěk reagoval cyphercz

cyphercz (hodnocení, recenze)

Eodeon

"když to není kvůli působení mulťáků, tak čím to tedy je?" Tvojí paranoiou to je, jak jsem zmiňoval níže, není pravda, že by tam byly odlišné kritiky než jsou tady na čsfd, jinými slovy to co zmiňuješ o čsfd komentech, že jsou na jedno brdo, protože tu lidé často píší "pořád se brečí, postavy jsou otravné, homopropadanga a nic horšího nikdy nebylo natočeno" se píše hojně i na oné Edně, znova ti sem dám výběr několika konkrétních a lehce ověřitelných příkladů těch Edna komentů:

"konečně je konec. ubrečenější hrůzu jsem neviděl. 4. serii rozhodně nepustím. tohle není ST, tohle je dementní hovadina pro incely."

"odpad ! .... místo galaktického černobylu jsme dostali jednoho mentálně postiženého klepítkatce, páreček řiťolízačů doplnil slizký hermarfodit s imaginárním náctiletým přítelem (v další řadě z nich jistě bude ukázková rodinka) no a vše samozřejmě zachránil chovný pár dvou černoušků co se hledali až se našli."

"Nejslabší série postrádalo to logiku"

"Je to špatné a to velmi. Některé scény tohoto závěrečného dílu byly zbytečně ufňukané a emocemi zahlcené, že se na to nedalo dívat."

"...V Dis­covery mas 5 min scenu kde si cely mustek vyliva srdce + tri dalsi sceny v kapitanove kajute jeden na jednoho. Kazdy musi byt vitez, ta neschopna zrzka, ktera je kadet, dostane veleni a vsichni ti schopni lidi na mustku kteri pracovali roky aby se dostali tam kde jsou maji uprimnou radost ze ona je vsechny preskocila bez jakekoliv zkusenosti a to ani nemluvim o zkusenosti velet se stane kapitan LAMO. A to je jen vrchol ledovce. ABSOLUTE TRASH"

Jakkob (hodnocení, recenze)

Narazil jsem na pěkný a zajímavý článek o vědeckém pozadí Burnu z třetí sezóny Discovery, aneb někdo si s tím dal opravdu práci a přemýšlel nad tím...

Shakaar

Shakaar (hodnocení, recenze)

cyphercz

Co se týče interiérů a exteriérů v serii, myslím že tomu bylo napsáno už dost. Jen bych dodal, že je to vždy o tom, nakolik do toho produkce investuje - ať se jedná o finanční či stylovou stránku. V období TNG-VOY-DS9 měli hodně štěstí v tom, že řadu věcí mohli zrecyklovat ať už z TNG, nebo z původních filmů - týkalo se to modelů lodí, ale i natáčecích setů, často takto byl přestavován můstek Enterprise, atď. Ve filmech 5-6 byl využitý iteriér z TNG, někdy to bylo vidět jako např.chodba,, transportní místnost, někdy méně jako třeba přední desítka. Důležité je že produkce měla vždycky snahu investovat do toho energii aby to vypadalo odlišně - např. jiný typ L-cars, nasvícení, sedaček atd. Ale ať jde o Discovery, či Picarda, příjde mi že jim na tom nezáleží tolik. Rozhodně bych neřekl že mají problémy s financování, prostě jim to nepříjde důležité. Proto i budoucnost v Picardovi, Discovery vypadá až na vyjímky strašně genericky. Jsem zrovna v půlce Expanze a vidím zde jak po produkční stránce do toho investovali. Viděl jsem tam krásné záběry na komplexy obydlí na Marsu, Pásu, vesmírné objekty jako jsou stanice - nic podivně nedetailně nasvíceno.

To že turbovýtah je takový, je prostě tím, že CGI model je strašně nedetailní, malý, rozmazaný, ve třetí řadě jsou exteriéry mírně lepší, ale není to žádná sláva. Ale je to prostě o tom, že produkce tyto věci nezajímají, protože na Expanzi jde vidět že když jim na to záleží, tak to jde vidět výsledek. Za další příklad bych dal třeba Alita-Battle Angel - neskutečně po trikové stránce dobře udělaný film, ale je zde vidět že si zde vyhráli na prostředí ve kterém jsou. Nejsou pouze zde vyloženě generická vozítka typu ala "Star Wars", když špatně, když dobře "Blade Runner", ale je zde vidět že prostředí, ty postavy v tom prostředí žijou, jsou součástí - proto mimo jiného ten film mají lidi tak rádi. Má zajímavý příběh a odehrává se to v zajímavém prostředí. Já jsem ten film viděl už asi minimálně 5x což nebývá zvykem u mě u nových snímků. Ale mě se to prostě líbí ta stylizace a je škoda, že takových snímků a serií není tolik. Mezi ně určitě patří Expanze.

cyphercz

jasně, že je jich tam víc. je jich tam kotel. ani bych si netroufal říct, že by byly v menšině, jak říkáš ty. ale liší se navzájem tím, na co uživatelé kladou důraz, co konkrétně vadí tomu a co zase tamtomu, a hodně se liší stylem, kterým tu nespokojenost vyjadřují. o tom mluvím. není to všechno jen copy/paste toho stejného obsahu na způsob "pořád se brečí, postavy jsou otravné, homopropadanga a nic horšího nikdy nebylo natočeno" pořád dokola, jako je to tady.

tam je to co uživatel, to názor. a stejně všude jinde. když se podíváš na to, jaké názory padají na čistě fanouškovských webech, zase tam uvidíš ohromnou rozmanitost. jeden ti napíše, že nesnáší Sarua, ale těší se vždy na Tilly, druhý ti napíše opak. jeden napíše, že je mu protivná Michael, ale nepovažuje to za důležité a snadno se přes to přenese, zatímco druhý k tomu stejnému názoru na Michael dodá, že je to pro něj ale nepřekonatelný problém, který v jeho očích zastíní všechno povedené. prostě vidíš jasně, že to psali dva různí lidé. kteří se sice shodují v názoru, ale detaily už jasně svědčí o tom, že jsou to individuality, každý s vlastní hlavou, vlastními myšlenkami a názory, a že ty názory formulovali oni sami a nepapouškují jen vymývače mozků z Youtube. jeden komentář je psaný civilně, druhý formálně, třetí jako smska plná překlepů. a hlavně je vidět, jak si každý všímá něčeho jiného. diváci běžně zmiňují věci, které jim tam připadaly důležité, ale mě by třeba ani nenapadly zohlednit, natož abych jim přikládal takovou důležitost a hodnotil na jejich základě celou epizodu. jasně na tom vidíš, že mají vlastní pohled, svůj pohled na věc. na ČSFD tohle nevidím. tady je to jako kdyby ty komentáře psali nanejvýš tři lidé, možná ani to. když to není kvůli působení mulťáků, tak čím to tedy je?

na příspěvěk reagoval cyphercz

Michelle Yeoh hvězdou nového Star Trek filmu

Michelle Yeoh hvězdou nového Star Trek filmu

19.04.2023

Tak se fanoušci Star Treku přece jen dočkají nového filmu. Místo návratu party okolo Chrise Pinea (Dungeons & Dragons: Čest zlodějů) ale nakonec jako první dorazí snímek s názvem Star Trek:… (více)

Dvojice z Hannibala opět spolu

Dvojice z Hannibala opět spolu

02.11.2022

Celovečerní režijní debut Bryana Fullera je konečně na spadnutí. Tvůrce Hannibala nebo Amerických bohů si za svůj projekt zvolil snímek Dust Bunny, a jako hlavní hvězdu do něj pak obsadil svého… (více)

Pátek třináctého dostane seriálový prequel

Pátek třináctého dostane seriálový prequel

01.11.2022

Star Trek dostane další seriál

Star Trek dostane další seriál

18.05.2020

Trvalo to roky, ale značku Star Trek se nakonec přece jen podařilo oživit. A paradoxně to nebyly filmy (byť pomohly), ale televize, kde se postavám spojeným se slavnou lodí Enterprise začalo dařit.… (více)