Reklama

Reklama

Během druhé světové války se několik členů posádky americké lodi potopené německou ponorkou v Atlantickém oceánu zachrání v malém člunu. Mezi milionáře, známou novinářku, úspěšného obchodníka, radiového technika, zdravotní sestru, námořníka, matku s dítětem a číšníka, se ironií osudu dostává také jeden muž z německé ponorky. Následující hodiny na moři, jež deset lidí prožije společně na malém prostoru, se stávají konfrontací a tvrdou zkouškou jejich charakterů... (oficiální text distributora)

(více)

Recenze (91)

Kulmon 

všechny recenze uživatele

Hitchcockovo mistrovské dílo. První minuty neprozrazují o jako drama půjde. Postupně se jednotlivé postavy rozehrávají a vzniká tak skutečně pozoruhodný příběh. Vše se točí kolem Němce Willyho, jehož postava je komplikovaná a málo čitelná o co mu vlastně jde. Minimalistické konverzační drama pro mne bylo obrovským překvapením. ()

Foma 

všechny recenze uživatele

Už jen za tu odvahu natočit film celej se odehrávající na prostoru malý lodi si Hitch zaslouží uznání, ale on z toho udělal i velkej film. Je plnej otázek, dost filosofickej a řekl bych, jak ve většině jeho děl neni nikdy ten zlej zcela zlej, nebo aspoň Hitch se ho snaží ukázat s pochopením, jednostranně nesoudí, tak v tomhle filmu jsou všechny tyto otázky vyslovený a zamejšlí se nad nima otevřeně - postoj k německým vojákům, jejich zobrazení a souzení či nesouzení. Je třeba si uvědomit, že film byl natočenej ještě během války a přitom určitej nadhled už zde máme přítomnej. Nemůžu si pomoct, vím že je Hitchcock vnímanej hlavně jako tvůrce zábavy, on sám sebe taky tak prezentoval, ale přesto v jeho díle najdeme spoustu psychologie, filosofie a zajímavých postojů, mělkost asi nikdy. ()

Reklama

EdaS 

všechny recenze uživatele

Další mistrovská lekce v minimalismu - natočit film na člunu, aby ani za hodinu a půl nezačal nudit, tomu se říká opravdu umění. Celkové poselství, týkající se nutnosti spojit se proti velmi schopnému a rafinovanému nepříteli, se mi moc líbilo. Další z Hitchových filmů, který neztratil své kouzlo a kvality ani po více než půl století. ()

anais 

všechny recenze uživatele

Holywood 40. a 50.let se od toho dnešního liší hlavně skvěle napsanými dialogy. Tam, kde to dnes zachraňuje obraz, dřív stačila jedna obratně konstruovaná věta. A když k tomu přidáte Hitchcockovsky promyšlený vizuál, který stísněné prostředí člunu skvěle podtrhuje, máte o příjemné pokoukání postaráno. Lifeboat však není pohým "thrillerem", dle Hitcockových slov se jedná o jakousi alegorii na 2.světovou válku. Cílevědomý nacista reprezentuje rozpínající se hitlerovskou říši jdoucí si bezohledně za svým cílem, a nesourodá skupinka lidí demokratické státy, které se nedokáží jasně dohodnout na vlastních zájmech. Než si hrdinové uvědomí, která bije, už je skoro pozdě. Ve své době -1944! - film nesklidil úspěch (lidem prý vadilo, že byl nacista zobrazen jako ten, co svým rozumem vodí tak dlouho ostatní pasažery za nos). Z dnešního hlediska se na to dá dívat jako na skvěle natočený klasický film, ale i do jisté míry výpověď o těžké době a jejích morálních diolematech. ()

Vančura 

všechny recenze uživatele

Hodně letitá podívaná, která může být zpočátku i poněkud úmorná. Přesto se tam najde několik zajímavých momentů, které jsou veskrze nadčasové (úvahy nad kolektivní vinou apod.), a člověk se dočká i nějakého toho zajímavého zvratu, což v kombinaci se zajímavými postavami a kvalitními dialogy znamená, že to i po těch letech stále má něco do sebe (obzvláště je-li člověk Hitchcockův fanda, který chce od něj vidět taky něco jiného než 2-3 notoricky známé filmy). Btw. přijde mi zajímavé, že symbolické vyznění filmu (postavy v člunu coby státy v dobové Evropě proti Hitlerovi) zde má výrazně navrch nad okolnostmi děje - film kupříkladu nejenže nijak neřeší, jak postavy na člunu močí/defekují, ale nezáleží zde v podstatě moc ani na jídle, pití či času, který uběhl od ztroskotání, o výskytu nějakých žraloků nemluvě - současný divák tak může být překvapen, že v klasickém survival filmu nedostane to, na co je v tomto žánru v současnosti zvyklý (kupříkladu kontrast s Pí a jeho život je v tomto ohledu vyloženě do očí bijící). ()

Galerie (36)

Zajímavosti (10)

  • Když se Mary Andersonová během prvních natáčecích dní zeptala Hitchcocka, co považuje za její největší přednost, režisér suše odvětil "Sedíte na ni, má drahá." (Matty)
  • Hitchcocka můžete ve filmu vidět coby "oběť" hubnoucího přípravku v novinách, které si jedna z postav čte. (Matty)
  • Tallulah Bankhead dostal během filmování zápal plic. Alfred Hitchcock jí za výdrž poté dal štěně, které ona pojmenovala Hitchcock. (Kulmon)

Reklama

Reklama