Ingrid Bergmanová a Cary Grant v americkém špionážním filmu. Brzy po skončení druhé světové války je známý nacistický špion Huberman odsouzen americkým soudem. Jeho dcera Alicia se nemůže zbavit zklamání a pocitu viny z činnosti otce, o níž neměla vůbec tušení. S touhou na vše zapomenout se vrhá do víru života plného divokých večírků a alkoholu. Na jednom z nich se setkává s přitažlivým mužem, který jí není lhostejný. Později zjistí, že T. R. Devlin je americký agent. Alice chce vykoupit provinění svého otce a nabídne Devlinovi, že mu pomůže proniknout do centra německých špionů ukrývajících se v Brazílii. Proto se nakonec provdá za Alexandera Sebastiana, který žije v Rio de Janeiru, a získává díky němu přístup do tajné organizace...
Thriller režiséra Alfreda Hitchcocka zaujme působivým a vynalézavým zpracováním, skvělým scénářem a úžasným vedením kamery (Ted Tetzlaff). Vynikající jsou i herecké výkony Ingrid Bergmanové (Alicia), Caryho Granta (Devlin) a Clauda Rainse (Alexander Sebastian).
Film byl dříve uveden pod názvem Pověstný muž. Nepřesný překlad u nás před lety zavedli filmoví historici Jaroslav Brož a Myrtil Frída ve své knize 666 profilů zahraničních režisérů (A-Z). Ten byl pak postupně přejímán dalšími publicisty a historiky. Česká televize se rozhodla nyní snímek uvést pod názvem, který přesněji odpovídá ději příběhu. (Česká televize)

PoprockCZ

Klasický starý film. Trochu nudný, ale ještě se to dalo. Dobří herci, jednoduchý příběh. Nechyběly klasické prolínačky namísto ostrého střihu. Takový průměr. ()

Bogrant

Triumfálny Hitchcock a možno jeho najlepší film z tých rokov štyridsiatych, hoci ten úplne najlepší (aspoň čo sa mňa týka) vznikol až o desaťročie neskôr. Skvelé využitie Granta a jeho klamania telom. ()

eexDon

Für mich - 75%, - /prkenný a stále se stejně tvářící Cary mě nenadchl, děj obstojný - relativně, ale závěr romantický a dětinský/, + /Ingrid dobře vypadala a motiv nacisti a jejich tajemství zajímavý/, hodnocení - takový těsně nadprůměrný agentsko - romantický Alfréd 40. let, lepší než Rebecca, horší než Spellbound, naivní, romantické a s Ingrid hezoučké, AA- 3/5 ()

honza.g

Hitchcock natočil určitě lepší filmy, po právu slavnější. Rok natáčení svědčí o uspěchanosti, děj vlastně sedí oběma nohama v realitě tehdejší doby. Scénář není moc propracovaný, samotná zápletka působí tak nějak násilně, dialogy jsou trochu divadelní, pomalé počáteční tempo se zrychluje velmi pozvolna, takže máte čas si všímat i bíně maskované zadní projekce. Samozřejmě napětí mistr dokázal vytvořit i navzdory zdržování zákrutami milostného vztahu. Líbilo se mi, že odposlechy policie nahávala na gramofonovou desku, to jsem ještě neviděl. ()

zajpton

Špionážní drama s trochou té romantiky a neodolatelnou Ingrid. Hitchcockovských aspektů tu je plno a i když je film přes sedmdesát let starý, stále plný života, napětí a poctivé filmařiny. ()

Karel_Kuhn

Hitchcockův špionážní výlet za nacistickými zločinci do Brazílie ve mně zanechal rozporuplné pocity. První polovina je zdlouhavě ukecaná lovestory s absencí nějaké větší zápletky, ale jakmile se děj přesune do vily Sebastianových, film se otočí o 180 stupňů ve špionážní snímek par excellence. Film tak neustále graduje svým napětím (večírek, scéna ve sklepě) v jeden z nejlepších konců, co jsem kdy viděl. Zároveň krásný výkon Caryho Granta a Ingrid Bergmanové. 60%. ()

StaryJano

Cary Grant jako nejistý pimp, Rains jako Rohm, co se špatně schoval a Bergman jako žena, kterou velmi pomalu zabíjí jed. Emočně nejbrutálnější film, co jsem kdy viděl. ()