Reklama

Reklama

Letecký konstruktér Robert Cummings je svědkem nacistického atentátu na továrnu, ve které pracuje. Během výbuchu je zabit Robertův nejlepší přítel a on sám je obviněn ze sabotáže. Aby očistil své jméno, vydává se na neúprosný hon napříč celou zemí, který vyvrcholí v závěrečném souboji na vrcholku sochy Svobody. Hitchcockův první film pouze s americkým obsazením uhání dopředu závratnou rychlostí skrze atmosféru strachu, z níž jde mráz po zádech, a představuje tak hotové mistrovské dílo napětí. (oficiální text distributora)

(více)

Videa (1)

Trailer

Recenze (96)

YURAyura 

všechny recenze uživatele

7/10 Co asi nejvic kazi dojem z celeho filmu jsou podprahove signaly k podpore maticky Ameriky, kdyz je v tak tezke chvili, jakou je valka nekde za oceanem. Bijte na poplach podvratny nepritel nikdy nespi - jako diverzantske filmiky v letech 50. - 60. tady u nas. Jsou tam ovsem i nezapomenutelne okamziky potycky na sose Svobody ;]] nebo setkani s cirkusovymi umelci. Do jiste miry agitka, ale to je Kral Sumavy taky.... ()

Willy Kufalt 

všechny recenze uživatele

Klasický Hitchcockův biják se sice po obsahové stránce nevyhne několika naivnějším prvkům pro éru klasického Hollywoodu typických, ale musím říct, že oproti pozdějšímu Na sever severozápadní linkou mi tentokrát směs thrilleru, akce a romantiky naplněná spoustou zvratů připadala v dobře namíchaném poměru, bez zbytečné překombinovanosti a já si Sabotéra skutečně užil jako starou dobrou klasiku. Robert Cumming v roli štvance, v zdejších komentářích poněkud rozporuplně přijímán, možná nepůsobí dojmem ryze sympatického hrdinu, ale postupně si mě dokázal získat. Atmosféra na pozadí války dosahuje chvílemi až paranoidních rozměrů, děj s precizně vybudovaným a naprosto pohlcujícím napětím plyne přímočáře, akční scény (obzvlášť honička v řece) mi připadaly ztvárněné nadčasovým způsobem a nedaly vydechnout. Závěrečná scéna z vrcholu Sochy svobody se neobejde bez dnes již úsměvných trikových záběrů během pádů jedné z postav, ale ani ty mi nenarušily celkově ohromující efekt. [75%] ()

Reklama

Madison 

všechny recenze uživatele

Najnudnejší film, aký som od Hitchcocka videla. Vzhľadom na režisérsky a scenáristický potenciál, ktorý rezonuje v iných, omnoho zručnejších Hitchových filmoch, sa tento javí ako nočná mora. Absolútne nezvládnutá obsahová štruktúra, vďaka ktorej film nepôsobí špionážne, hitchcockovsky napínavo, ale vykľula sa z neho moralizujúca etická agitka s hlúpymi nereálnymi charaktermi ľudí, ktorí by sa v skutočnosti nikdy nesprávali tak naivne, ako sa správajú v tomto filme, postavy s neuveriteľne dobrotivými tendenciami. Nesympatická herecká dvojka to celé iba korunuje. Nechápem tie vysoké hodnotenia, film je napraskaný logickými chybami a pri dialógových scénach je tak nudný, že sa mi nechcelo veriť, že to natočil Hitchcock. ()

kinej 

všechny recenze uživatele

Ve stínu toho co dokázal vytvořit v USA během následujících let, se mi Sabotér jeví jako slabší kus. Jako by režisér sám měl pocit, že zůstal tématu něco dlužen a tak později natočil mnohem povedenější Na Sever severozápadní linkou. A v čem je horší? V Hitchcockových filmech jsou často momenty, kdy hrdina dojde k rozuzlení nějakou nepravděpodobnou náhodou či dost neuvěřitelným chováním jiných postav. Pokud film funguje, je to tak nějak v rámci hry, ale má-li film slabší momenty, může se stát, že některé tyto zvraty nechci respektovat, protože jsou jako pěst na oko. A to se děje právě zde, vše je za hranicí uvěřitelnosti. Filmu ani nepomáhá naivní herecký výkon Roberta Cummingse a už vůbec ne patetická hudba. Na druhou stranu, film má několik dobře natočených scén, jimž kraluje zejména ta finální na soše svobody. ()

MATADOR 

všechny recenze uživatele

Já bych tak rád hodnotil tenhle film lépe, ale nějak se nemůžu přenést přes pocit, že během války jsou lidé k "sabotérům" tak hodní. Sabotér má strašně úžasný námět, ale to provedení, tak jako u ostatních "hitchcocků" je prostě takové neuvěřitelné. Ostatně o tom filmy mají být, ale zkrátka se mi chtělo věřit málo věcem a to u takového to filmu je škoda. ()

Galerie (73)

Zajímavosti (30)

  • Dlouho se nemohlo přijít na to, kdo ve filmu hraje Kena Masona, přítele Barryho Kanea (Robert Cummings). V titulcích není uveden. Herec byl velmi obtížně rozpoznatelný. Hitchcock hledal někoho, kdo by mohl hrát roli Kena, což byla sice malá, ale velmi důležitá postava. Pak ho jednoho dne objevil na place: "To je ten pravý, dostatečně vysoký, dobře stavěný mladý muž, dobře vypadající a sympatický.“ Nebyl to vůbec žádný herec, ale velmi se do té role hodil. Nakonec se stal hlavním kulisákem v Universalu. Jmenoval se Virgil Summers a toto bylo poprvé a zároveň i naposledy, co se objevil na filmovém plátně. [Zdroj: Vždyt je to jen film] (Pavlínka9)
  • Socha slobody bola ako lokácia v snímke vybratá aj kvôli historickým súvislostiam ohľadom nemeckej sabotáže v roku 1916 pred vstupom USA do 1. svetovej vojny. Pri operácii zvanej Black Tom bola poškodená aj Socha slobody a na dlhú dobu od spomínanej udalosti bola uzavretá pre verejnosť. (Biopler)
  • Kritik Bosley Crowther z New York Times označil dielo ako "rýchly film s vysokým napätím, ktorý sa vrhá takým tempom vpred, že ponúka málo príležitostí obhliadnuť sa späť a hravo zakrýva diery či hrbole, ktoré ho trápia. Príležitostné predstavenie FBI či námorníckej polície ako bandy tupcov, všeobecná ignorácia profesionálnych agentov skôr oslabuje vlastenectvo, ktoré sa pokúsili tvorcovia vo filme zdôrazniť." (Biopler)

Související novinky

Zemřel herec Norman Lloyd

Zemřel herec Norman Lloyd

12.05.2021

Z kalifornského Los Angeles přišla smutná zpráva. V úterý zemřel americký herec, režisér a producent Norman Lloyd. Bylo mu neuvěřitelných 106 let. Zprávu o úmrtí médiím potvrdil Lloydův dlouholetý… (více)

Reklama

Reklama