Reklama

Reklama

Manny Ballestero je počestný pracovitý hudebník učinkující ve Stork klubu v New Yorku. Když jeho žena potřebuje peníze na zubního lékaře, vydá se do místní pojišťovny, aby si vypůjčil na její pojistku. Zaměstnanci pojišťovny jej ale omylem začnou považovat za lupiče, který je v minulém roce přepadl, a zavolají policii. Film je skutečným příběhem, který Manny a jeho rodina prožili. (oficiální text distributora)

(více)

Videa (1)

Trailer

Recenze (150)

DruidKarel 

všechny recenze uživatele

1799. hodnocený film: Tak nějak jsem si dal za úkol, že shlédnu všechny film ymistra a velikána filmu Alfreda Hitchcocka. V tomto případě se mi dostalo skvělého dramatu s Henry Fondou. Já nevím, ale ten chlap dokázal skutečně zahrát snad cokoli. Od padoucha po klaďase. Jednoduchý příběh, snadná zápletka, ale úžasná schopnost postavit film na pár postavách, to je Hitchcock, který tentokrát opět nezklamal. 4* jsou zasloužené a můžu jedině tohle drama doporučit. 4* ()

gudaulin 

všechny recenze uživatele

Profesionální dobová filmařina, kvalitní práce kamery, pečlivý výběr herců, slušný střih a filmové postupy s triky, které holt odpovídají polovině 50. let. Prostě Hitchcock, jak ho známe. Úvodní záběry navozují příjemně měšťáckou atmosféru šťastné středostavovské rodiny, aby přišlo jedno nečekané setkání, obvinění ze zločinu a strastiplná cesta k očištění svého jména. Scénář se vyvaroval překombinovanosti a zjevným lapsům a snímek se může opřít o vynikajícího Henryho Fondu v hlavní roli. Jeho oči i mimika dokonale odpovídají člověku, který prochází vážnou životní krizí. Vše doprovází emotivní filmová hudba. Celkový dojem: 75 %. Jeden z filmů, který výrazně nezestárl. ()

Reklama

jojinecko 

všechny recenze uživatele

Tak trochu netypický Hitch, viac dramatický a menej napínavý, ale samozrejme nesmierne kvalitný. Film má tú správnu noir atmosféru, čomu dopomohol určite aj výkon Henryho Fondu. Ten je v roli neprávom obvineného chlapíka presvedčivý a jeho výkon by sa dal nazvať strhujúcim. Trošku mi nesedel príliš "rýchlokvasený" záver, ale inak sa môže Wrong Man kľudne zaradiť medzi Hitchove "klasiky". ()

Fanucci 

všechny recenze uživatele

Já byl velice spokojen. Krásná kamera, úžasné využívání světla a stínů, perfektně vystihnutá bezmoc a strach, které nevinný Henry Fonda cítil (scéna, kdy vstupuje poprvé do cely - úžasné), psychický rozklad Very Miles je rovněž skvěle ztvárněný. A když už jsem u představitelů hlavních postav, tak nemůžu nezmínit fakt, že oba podali perfektní výkon. Není divu, že Veru Miles chtěl původně Hitchcock obsadit do Vertiga... ()

Douglas 

všechny recenze uživatele

Vězte, že je skutečně nepříjemné, pokud zamíříte takhle z práce domů, těšíte se za ženou a dětmi, když tu vás přede dveřmi zastaví policie, vsadí mezi sebe do auta a začnou s vámi objíždět svědky, kteří vás svorně identifikují jako nebezpečného zločince. Dostanete se do cely a... Ano, připadali byste si jako hrdinové z filmů Alfreda Hitchcocka. Tentýž osud totiž potkal poctivého hudebníka Mannyho Balestrera, kterému se toho večera zhroutily všechny dosavadní jistoty a on čelil zcela nepochopitelnému obvinění z loupežného přepadení. Alfred Hitchcock jeho příběh natočil podle skutečné události, které se věrně drží a celému příběhu se snaží vtisknout punc dokumentárnosti. Sleduje hrdinu nejen během oné první krizové noci ve vězení, ale i nadále, když si shání právníka, chystá se na soud a ze všech sil bojuje za záchranu dosavadního života, zatímco jeho žena pod tlakem událostí začíná šílet. Hitchcock umožňuje se s Mannym v podání brilantního Henryho Fondy naprosto ztotožnit, celý příběh sleduje jen z jeho perspektivy a pomocí pečlivě komponovaných kamerových jízd a promyšlených záběrů zprostředkovává všechno zoufalství a beznaděj. Společně s Mannym cítíte palčivou bezohlednost pokryteckého okolí, když vám nikdo z těch usmívajících se mužů zákona nevěří, že jste jen nepravý muž... ()

Galerie (51)

Zajímavosti (15)

  • Film vycházel z pravdivého případu zaměněné identity, jenž měl tragické následky. V roce 1953 byl v New Yorku uvězněn hudebník Manny Balestrero za kapesní krádeže, které ale ve skutečnosti nespáchal. Než byl zproštěn obvinění, zoufale trpěl potupnou ztrátou svobody a lidským ponížením, jehož následkem bylo i duševní onemocnění jeho ženy. Když se jeho příběh jednoho dne objevil v časopise Life, autor článku Herbert Bream prodal filmová práva společnosti Warner Brothers. [Zdroj: Vždyť je to jen film] (Pavlínka9)
  • V době natočení Nepravého muže procházel filmový průmysl obdobím krize a Hitchcock proto natočil snímek pro Warner Bros. bez nároku na honorář. (Hwaelos)
  • Alfred Hitchcock měl původně jednu ze svých typických rolí, měl stát v restauraci, kde Manny sedí, ale rozhodl se pro prolog. (Kulmon)

Reklama

Reklama